İç Savaşı Bitiren Adam Bob Marley'in Nasıl Bir Hayatı Oldu?

4PAYLAŞIM

İç savaşı bitirdi derken biraz heyecanlanıp abartmış olabiliriz. Haksızlığa direne ve kavgayı bitiren bir adam olduğu kesin. Silahların susmasını sağladığı ve iki tarafı da bir araya getirdiği de. Bob Marley'in hayatında ve o yıllarda Jamaika'da neler olduğundan, Bob Marley'in ateşkesin sağlanmasında nasıl bir etkisi olduğundan bahsedeceğiz. Heyecanlı bir hikaye sizi bekliyor.

1. Önce biraz Bob Marley'in hayatından bahsedelim.

Bob Marley 1945 yılında doğdu, babasız büyüdü ve uzun yıllar fakirlik içinde yaşadı. Annesinin iş bulmak için Kinston'a taşınmasıyla, arkadaşlıkları ömür boyu sürecek olan, Bunny Livingston ile tanıştı. Tanıştı diyoruz ama o zor zamanlarda Bob Marley ve Annesi, Livingston'lar ile aynı evde yaşıyorlardı.

2. Aç Uyumak

Bunny Livingston'ın anlattığına göre aç uyumanın zorluğunu aşmak için uyumadan hemen önce su içtikleri bile olmuş. Yetişkin hayatında maddi olarak çok varlık olsa da, zenginliği her zaman sevgi ve arkadaşlık ile tanımlamış. Bir röportajda; zengin olduğunu düşünüp düşünmediğini soran muhabire, "Zenginlik nedir? Varlık mı sizi zengin yapar? Öyle bir zenginlik bilmiyorum, Benim zenginliğim hayattır." diyecek kadar da alçak gönüllü bir insan.

3. Peki ya, Jamika'da neler oluyordu?

Jamika İşçi Partisi ve Halkın Vatan Partisi arasında adanın kontrolü için uzun yıllardır süren bir çekişme vardı. İki taraf da karşı tarafın yabancı güçler tarafından yönetildiğini düşünüyordu ve iki taraf da haksız sayılmazdı.Bu kontrol savaşı zamanla bir kavga, sonrasında çatışma ve en sonun da ise iç savaşın eşeğine gelmiş hatta o eşeği geçmiş bir ülkeye dönüştü.

4. Barış için her zaman umut var!

1940'ların başında başlayan bu gerginlik 70'lerde doruk noktasına ulaştı, politik şiddet yüzünden her yıl yüzlerce insan hayatını kaybediyordu. Ancak durum ne kadar kötü olursa olsun barış için bir umut her zaman vardı ve zor olsa da iletişim için çağrılar devam etmekteydi.

5. Umutlar tekrar yeşeriyor.

78 yılında ise bu iletişim çabaları yavaş yavaş işe yaramaya başlamış ve taraflar aynı masaya oturabilecek kadar olgunlaşmayı başarmışlardı. İki sene önce Smile Jamaica etkinliğinde sahne alacağı için, stüdyosu önünde vurulan ve o zamandan beri Jamika'da konser vermeyen Bob Marley'de sahne alacak müzisyenler arasındaydı.

6. Gergin bir kalabalık, konser alanındaydı.

Seyirciler arasında, politik taraf tutan çeteler, siyasete bağlı sebeplerden hapis yatmış kızgın insanlar, halk herkes bir aradaydı. Tansiyon her geçen dakika yükseliyor ama aynı zamanda herkes kendini tutmayı başarıyordu. Ateşkes sözleri verilmişti ve kimse birlik olmak için elde ettikleri fırsatı kaçırmak istemiyordu.

7. Bob Marley'in yanı sıra, 15 büyük sanatçı da sahneye çıkacaklar arasındaydı.

Konserde Reggae müziğin dev 16 ismi de yer almaktaydı. Onları dinlemek için gelen halk da oradaydı. Ne kadar kalabalık olduğunu siz düşünün. Çıkacak bir olay felakete dönüşebilirdi.

8. "Watch Where You Going!"

İyilik ve barış sözleriyle başlayan ve ilerleyen bir festival olsa da, uzun süredir kavga halinde olan iki taraf da çok gergin. Patlamaya hazır bir bomba gibi alanda beklemekte. Videonun 1:34'te Bob Marley "Watch where you going!" diyor, gittiğin yere dikkat et. Bu aslında o sırada doğaçlama sırasında yanlış nota basan gitaristi uyarmak için söylenmiş bir söz olsa da, konser alanındaki seyircileri de etkisi altına alan bir söz oluyor.

9. Birleştirici Güç: Müzik

Anlaşmazlıklar bitti diyemeyiz ama kavga sokaklardan uzaklaştı. Kanlı bıçaklı iki taraf ortak bir payda da buluşmayı başardılar. Bir ağızdan barış şarkıları söylediler.

10. Satisfy My Soul

Oradan oraya sürüklenen bir gençken, ülkenin dağılmasını engelleyecek bir sembole dönüştü Bob Marley. Barış hakkında, adaletsizlik hakkında yaptığı şarkılarla pek çok insanı bir araya getirdi. Son sözü ise "Para yaşamı satın alamaz." oldu

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir