Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

iBooks Türkiye'ye Gelince Yayınevleri Ne Olacak?

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

iBooks Türkiye'ye Gelince Yayınevleri Ne Olacak?

iBooks Türkiye'ye Gelince Yayınevleri Ne Olacak?

Matbaa İstanbul’a 250 yıl geç geldi. iBooks ne zaman gelecek? Yayınevleri karşı mı? iBooks sistemi baştan yarabilir mi? Hepsinin cevabı bu yazıda.

Apple iTunes Store ile her girdiği sektörün kurallarını yıkıp yeniden kuruyor. Türkiye'de iTunes Store açılalı henüz birkaç ay olmuşken tüm müzik sektörünün gelir dağılımı değişti. Dijital gelirlere ambargo koyan MÜYAP havlu attı.

Apple'ın henüz Türkiye'de devreye almadığı iBooks yani ekitap satışı yayınevlerine şimdiden kabuslar gördürüyor. Bunun en büyük sebebi ise iBooks'un artık editör, yayınevi gibi geleneksel yayıncılığın asıl oyuncularını tribüne göndermesi! Çünkü herkes artık kendi kitabını yayınevi olmadan basabilecek. Bu daha öncede teknik olarak mümkündü kuşkusuz. Ancak en iyi hamburgeri McDonalds yapmasa da tüm fastfood sistemini McDonalds'ın yarattığı gibi Apple da "bireysel yayıncılık"ı yeniden yaratıyor. Matbaanın icadından sonra belki de en büyük virajın dönüldüğü günlerde Aktuel.com.tr olarak bu konudaki yayınlarımız sürecek. Şimdi konuya daha fazla dağıtmadan iBooks Türkiye'ye gelince ne olacak sorusunun yanıtını arayalım.

iBOOKS TÜRKİYE'YE NE ZAMAN GELECEK?

Geçtiğimiz günlerde Apple iBooks'un yeni güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme ile birlikte Apple'ın ekitap "sanal" satış dükkanı Japonya'da da devreye girmiş oldu. Apple resmi rakamlarına göre iBookstore 51 ülkede yayında. 155 ülkede ise iBooks uygulaması kullanılabiliyor. App Store'dan indirilen iBooks uygulması 130 milyondan fazla! Tüm dünyada iBookstore'da 1,5 Milyon'un üzerinde kitap bulunuyor. Peki iBooks ne zaman Türkiye'ye gelecek? iBooks Türkiye'ye gelirse kitapevlerinin durumu ne olur? Türkiye'deki kitap satışları bu durumdan nasıl etkilenir? Aktuel.com.tr bu soruların cevaplarını Turkuvaz Kitap editörü Erdem Öztop ve İdefix Direktörü Bora Ekmekçi'ye sordu. Medyasoft teknoloji direktörü Hayati Şentürk de aktardığı önemli bilgilerle bu habere katkılarda bulundu.

iTunes'in iBookuygulaması Türkiye'deki kitap satışını nasıl etkiler?

APPLE DEĞİL AMOZON GELİRSE İLGİNÇ OLUR!

BORA EKMEKÇİ: İDEFİX DİREKTÖRÜ

E-kitap satışları Türkiye'de henüz çok düşük. Çünkü yayıncılar henüz e-kitaba gereken ilgiyi göstermiyorlar. Apple da bu sıkıntıyla yüzleşecektir. Ancak, iPad ya da iPhone'dan kitap okumak ne kadar keyifli olduğu da tartışılabilir. E-link ekran teknolojisine sahip Kindle benzeri cihazlar sektörü penetre edecektir. Apple'dan ziyade Amazon Turkiye'ye gelmesi daha ilginç olabilir…

IBOOKS SEKTÖRE ÇOK FAYDALI OLUR!

ERDEM ÖZTOP: TURKUVAZ KİTAP EDİTÖRÜ

On iki-on üç yıl önce kitap satış siteleri ortaya çıktı ve kitabın her yere ulaşılabilirliği, uygun fiyat ve satış artışı açısından büyük fayda sağladı. Dolayısıyla iBooks gibi yeni bir mecranın da olumlu sonuçları olacağını düşünüyorum.

iTunes Amerika'da bireysel kitap yayıncılığına izin veriyor. Türkiye'de olursa kitapevlerinin durumu ne olur?

YAYINCILAR BİREYSEL YAYINCILIKTAN KORKMASIN ÇÜNKÜ...

BORA EKMEKÇİ: İDEFIX.COM DİREKTÖRÜ

Amatör ya da bir diğer deyişle bireysel yayıncılık tüm dünyada hızla büyüyor. Bu Türkiye'de de yaygınlaşacaktır. Yayıncılar bireysel yayıncılıktan korkmamalı, bu alanı yeni yazar keşfetmek için kullanmalılar. Yazar keşfetmek maliyetli olduğu gibi objektif de olmayabiliyor. Yaşar Kemal'in ilk kitabi dahi reddedilmiş. Bireysel yayıncılık bir yayınevi çatısı olmadan insanların kendisini göstermesini sağlayacak diye düşünüyorum.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleİstanbulJaponyaKitapYaşar Kemalmüzik
Görüş Bildir