Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İbb Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen'in Atamasına Onay Çıkmadı

0PAYLAŞIM

İbb Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen'in Atamasına Onay Çıkmadı

İSTANBUL Anadolu Ajansı - İstanbul Megakent Belediye İBB Meclisi, 23 Ekim 2019'da Şehir Tiyatroları Genel Sanat Rejisörlüğü vazifesine getirilen Mehmet Ergen'in pozisyon ve kontratının vize edilmesine izin vermedi.

İBB Meclisi eylül ayı ikinci seansı, yeni tip koronavirüs Kovid-19 ihtiyatları kapsamında Avrasya Şov Merkezi'nde Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Mektep'un başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis gündeminde Mehmet Ergen'in Şehir Tiyatroları Genel Sanat Rejisörlüğü soyması ve sanatçı vizeleri görüşüldü.

Ergen'in 12 Mart'taki Meclis buluşmasında yalanlanan vizesi, İnsan Kaynakları ve Kültür Daire Başkanlığı tarafından yine Meclis'e getirildi.

Gündeme getirilen öneride, 5393 rakamlı Belediye Yasayı'nun, belediye personelini Belediye Başkanı'nın soyacağı kararı andırdırıldı.

Hukuk, Temel Haklar, Kültür ve Sanat Komiteleri tarafından hazırlanan ortak raporda, Mehmet Ergen'in belirtilen pozisyona soyulabilmesi için zorunlu koşulları taşımadığı ifade edildi.

Raporda ayrıca Fikir ve Sanat Yapıtları Yasayı'na muhalefet nedeniyle hakkında açılan davada telif hakkını ihlal ettiğini kabul ederek eylemi değişmez olan bireyin Genel Sanat Rejisörü kadrosuna ceddilmesinin doğru bulunmadığı vurgulandı.

Komisyon raporunda, Ergen'in vizesinin 12 Mart tarihli Meclis kararıyla yalanlanmasına karşın genel sanat rejisörü olarak atama operasyonu yapılmasının hukuka ters olduğu belirtilerek, "kontratı ve pozisyonunun vize edilmesi" önerisinin reddinin kurulca uygun olduğu kaydedildi.

Komisyon tarafından 199 kontratlı sanatçı alımı için getirilen öneri de uygun görülmedi.

  • Ergen'in soyması tartışıldı

CHP'li Meclis Abonesi Figen Aslan Eroğlu, Mehmet Ergen'le alakalı davanın bir tespit davası kalitesinde olduğunu, rastgele bir parasal ya da manevi tazminat kıymetine hükmedildiğine dair taraflarına erişmiş bir duruşma kararı olmadığını ve sicilinin pak olduğunu savundu.

AK Parti'li Hukuk Kurulu Başkanı Muhammet Kaynar ise Ergen'in belediye ile ilişkisi bulunmamasına rağmen devlet memuru eliyle yürütülmesi gereken işleri yaptığını ve bunun da kabahat olduğunu öne sürdü.

Meclis'te yapılan oylamada Mehmet Ergen'in vizesi ve sanatçı kadroları rey çokluğu ile yalanlandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir