İbadi'den Yeni Türkiye Açıklaması: ‘Irak'ın Egemenliği Konusunda Uyarıyoruz’

 > -

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türkiye ile yaşanan Başika kampı ve Musul operasyonu gerilimine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. İbadi, "Türklerin Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz" dedi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat'taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü. 

Doğan Haber Ajansı'nın Almasalah'tan aktardığı habere göre İbadi, Türkiye ile ilgili yeni bir açıklama yaparak şöyle konuştu:

"Türklerin Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz. Türkiye iç sorunlarını dışarıya taşımak için Saddam Hüseyin'in politikasını benimsemiştir. Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak'ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik. Türk askerlerinin bölgede kalması, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar verecektir."

Ayrıca İbadi, "Erdoğan, Irak Kürtlerinin asimilasyona maruz kaldığını söylüyor. Peki, siz Türkiye Kürtlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?" diye konuştu.

'Operasyonunda da olacağız, biz masada da olacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul operasyonuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda, kusura bakmayın, doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da olacağız, masada da olacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Musul Operasyonu'nun Başlamasının Ardından Erdoğan ve Kurtulmuş'tan İlk Açıklama - onedio.com

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, "Kimse mevcut karışıklığı fırsat bilerek, buradan herhangi bir şekilde mezhebi veya etnik siyasetini geliştirmek için fırsat kollamasın. Musul meselesi, önemle, dikkatle takip ettiğimiz bir meseledir. Türkiye'nin Musul konusunda B ve C planları da vardır" demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

Saddam'ın bir enformasyon bakanı vardı, Amerikan askerleri Bağdat'a girmişler, bu televizyona çıkıp onları yok ettik, Irak'tan çıkardık, şöyle mahvettik diye demeç verdiydi. Bu Irak'lı bakanlarda irsi midir nedir.

eroglu_

Bütün tarih boyunca ezik yaşadınız bu gidişlede öyle olacaksınız, ülkede at koşturmayan yok, birde gelmiş egmenlik diyor ne veriyorlar bu adama anlamıyorum oralar zaten bizim

ersad-bulut

Musul Kerkür Süleymanya alacaz amk o kadar hepsi bizim siz önce kendi toprak bütünlüğünüze sahip çıkamıyrsunuz Lozan da misakı milli yi araşrtır hepsi izim o kadar ...

utku-sazyek

yankinin petrol bekçiliği ne zamandan beri ırakın egemenliği oldu?

maxiimuss

Kürtlere aseri ve siyasi hakk derken ?? Kürtlerre ayrımmı yapılıyor amq çocuğu seni.Kürtler bu ülkede bakana oluyor başbakan yardımcısı da oluyor milletvekili de oluyor milyonlarcaa memurda oluyorr iş adamı da oluyorr oluyor da oluyor.Amqq satılmış kuklaa pezevengii seni kendi ülken taksim orospusuna dönmüş gelmiş burada türkiyenin kürtlerine laff atıp milleti ayaklandırmaya çalışıyo göt oğlu göttt

3-hilal

Irakın egemenliğimi? Sizleride anlıyorum.

ataturkunaskeri2

https://twitter.com/ShwanZulal/status/788305262180462592 ingilizcesi olmayanlar için PKK komutanları güçlerinin Musul operasyonunda yer alacağını söylüyor. Erdogan yine kandırıldı?

remziboldon

İbadi ırak halkını temsil edebildiğini nereden çıkardı acaba. Bildiğim kadarıyla zayıf ve halkın sevmediği bir yönetim var. Öyle ki IS geldiğinde askerler savaşmak yerine kaçmayı tercih etti. Egemenlik halktadır, İran'ın köpeklerinde değil. Halkta IS tarafından bastırılıyor.

halil.n.ozcan

Birisi İbadi'nin yemeğine yürek atmış. Bunlar hep yürek yemiş adam konuşmaları.

sosyopat-tate

Irak'ın egemenliği mi varmış? "Egemenlik kayıtsız şartsız önüne gelenindir" gibi bir mottoları olmalı :P

the-big-lebowski

Hshahahhahahah

iyiherif

Bu pezevenk babası Amerika'dan onay veya destek almadan böyle bi açıklama yapamaz,çapı yetmez.Benim Sofia Vergara ile birlikte olma ihtimalim Irak'ın egemen olmasından daha yüksek bi ihtimal,kalkmış bi de Irak'ın egemenliği diyor...

bilge-kaan

Irak'ın egemenliği, Türkiye'de adaletten sonraki en komik laf espirisi

kablosuz_kopek

Kusura bakmyın da Türk halkına Türk milletine ney orada Irak mevzuusu? Ne kadar dahil olmaya çalışsak da bir sonuç elde edemeyeceğiz. Bırakalım Kendilerini bi bitirsinler , yesinler. Sonrasında dahil olmak lazım.

buzdanadam

ülkesinde 63 asker i var (: gelmiş Bagımsızlıktan ülkeden bahsediyor bu ülke tanka kafa atan insanların ülkesi bir gecede haritadan silerler seni yavrum:D

janoldesiekerink

mına goduumun domuz suratlısı. ırak bağımsızlığını, 2003 de abd ye köle olduğunuz zaman kaybetti. toprağınızı işgal etmeyen devlet, terör estirmeyen örgüt kalmadı daha ne bağımsızlığından bahsediyosun aq evladı.

kirik-degildir-o

Adamın ülkesinde yetmisiki milletten asker kol geziyor birtek türk askeri gözüne battı bu araplar kendilerini batıya peşkeş çekmekten vazgecmicekler herhalde sonrada bizi eziyolay

a.aktas

%95'i sunni arap olan bir yerde şiilerden ve kürtlerden oluşan bir idare kurulmaya çalışılıyor. bu haksızlık ileride birçok yeni işid'in ve farklı terör örgütünün doğmasına sebep olacak, daha çok insan ölüp daha çok istikrarsızlık yaşanacak. bunun farkındalar. amaç bu.

a.aktas

amaç suriyede de ırakta da ağırlıklı temsiliyete sahip olan sunni arapları yersiz yurtsuz bırakıp devşirme yönetimlerle hem istikrarsızlıktan hem de kaynaklardan beslenmek.

a.aktas

şimdi bu yazdıklarıma mezhepçi bi yaklaşım olarak gören bi kaç tane dangalak gelirse diye söylüyorum. asıl mezhepçilik ve ırkçılık mevcut sosyal yapı üzerinde bilinçli yapılan nufus ve idari yapı değişiklikleridir. daha fazla nüfuz elde etmek için gözü dönmüş iran ve devlet derdinden gözü dönmüş olan kürtler bu salak oyunun bi parçası olmaktan hiçbir zaman geri durmadı.

liberal-demokrat

komşularla sıfır sorundan gelinen yerlere.ya anlaşın ırakla yada geri çekilin.

the-big-lebowski

Sen surdan bi siktirgit liboş seni asar bu konu

Başlıklar

Başbakan YardımcısıIrakNuman KurtulmuşRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir