Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İbadi'den Yeni Türkiye Açıklaması: ‘Irak'ın Egemenliği Konusunda Uyarıyoruz’

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türkiye ile yaşanan Başika kampı ve Musul operasyonu gerilimine ilişkin yeni bir açıklama yaptı. İbadi, "Türklerin Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz" dedi.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat'taki yabancı misyon ve Büyükelçileri ile görüştü. 

Doğan Haber Ajansı'nın Almasalah'tan aktardığı habere göre İbadi, Türkiye ile ilgili yeni bir açıklama yaparak şöyle konuştu:

"Türklerin Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz. Türkiye iç sorunlarını dışarıya taşımak için Saddam Hüseyin'in politikasını benimsemiştir. Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak'ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik. Türk askerlerinin bölgede kalması, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar verecektir."

Ayrıca İbadi, "Erdoğan, Irak Kürtlerinin asimilasyona maruz kaldığını söylüyor. Peki, siz Türkiye Kürtlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?" diye konuştu.

'Operasyonunda da olacağız, biz masada da olacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul operasyonuyla ilgili dün yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin olmadığı bir operasyonda, kusura bakmayın, doğabilecek neticelerden biz sorumlu değiliz. Biz operasyonda da olacağız, masada da olacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Musul Operasyonu'nun Başlamasının Ardından Erdoğan ve Kurtulmuş'tan İlk Açıklama - onedio.com
Musul Operasyonu'nun Başlamasının Ardından Erdoğan ve Kurtulmuş'tan İlk Açıklama - onedio.com

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, "Kimse mevcut karışıklığı fırsat bilerek, buradan herhangi bir şekilde mezhebi veya etnik siyasetini geliştirmek için fırsat kollamasın. Musul meselesi, önemle, dikkatle takip ettiğimiz bir meseledir. Türkiye'nin Musul konusunda B ve C planları da vardır" demişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıIrakNuman KurtulmuşRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir