Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

I. Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-I Veli Sempozyumu Online Ortamda Başladı

0PAYLAŞIM

I. Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-I Veli Sempozyumu Online Ortamda Başladı

KONYA Anadolu Ajansı - Necmettin Erbakan Üniversitesi NEÜ ve Konya Megakent Belediyesi işbirliğinde tertip edilen ve gastronomi alanındaki bilim insanlarını bir araya getiren I. Beynelmilel Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli Sempozyumu online civarda açılış programı ile başladı.

Pandemi sebebiyle online olarak reelleştirilen ve gastronomi alanında Türkiye'den ve dünyadan 200 bilim insanının sunum yapacağı sempozyumun açılış konuşmasını Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Arslan yaptı.

Arslan, konuşmasında, sempozyumun ana teması olan gastronominin, kültürel kıymetlerin yaşatılması anlamında ehemmiyetli bir vazifeyi üstlendiğini söyledi.

Gastronominin yalnızca yemeklerin pişirilerek sunulması anlamına gelmediğini dile getiren Arslan, laflarını şöyle sürdürdü:

"Gastronominin sanatsal ve kültürel bir yanı vardır ve geçmişten gelen bir serveti de geleceğe aktarmada faal bir bilim dalıdır. Dolayısıyla Konya'yı düşündüğümüzde, sahip olduğumuz kültürel servetin aktarımı misyonunu da ziyadesiyle üstlendiğini görüyoruz. Kültür, din, anane ve mutfağın konuşulacak olduğu bu sempozyumun hem şehrimiz hem ülkemiz ismine ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda üniversitemizin gastronomi ve mutfak sanatları alanında son derece iyi bir yerde olduğunu da söylemek isterim."

  • Dünyadaki tek aşçı türbesi, Ateşbaz-ı Veli Dede'ye ait

Konya Megakent Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Selim Yücel Güleç de Ateşbaz-ı Veli Dede hakkında bilgi verdi.

Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli'nin hoş edebin ve sevginin timsali olduğunu belirten Güleç, Meram'da bulunan türbesinin dünyada bulunan tek aşçı türbesi olma özelliği taşıdığını andırdırdı.

Konya'nın bir gastronomi şehri olması için proje çalışmalarını bitirdiklerini aktaran Güleç, "Konya Mutfak Müzesi projemiz de bunlardan biri olacak. Bu faydalı toprakların lezzetlerinin herkese erişmesi için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. Bu sempozyum da bu bağlamda yapılan çalışmalara ehemmiyetli bir katkı sağlayacak. Necmettin Erbakan Üniversitemizin idareyicilerinin katkılarını takdirle karşılıyor ve kendilerine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Sempozyumda Türkiye'den ve dünyadan 200 bilim insanı; yemek kültürü, yemek tarihi, Mevlevi mutfağı, Selçuklu, Osmanlı, Konya ve dünya mutfakları üzerine sunumlar yapacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir