I'm Jack - Mobile İnceleme

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

I'm Jack - Mobile İnceleme

I'm Jack - Mobile İnceleme

Başarılı bir Türk yapımı oyun. Hem de ücretsiz!

Toplamda 100 milyondan fazla indirilen Temple Run, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça beğeni topladı. Her ne kadar Temple Run'ı beğenen, rekor üstüne rekor kırmaya çalışan, sonsuzluğu amaçlayan biri olmasam da çoğunluğa ayak uydurmak gerek. Sonuçta 100 milyon insanın bir bildiği vardır değil mi? :) Temple Run böyle bir başarıya ulaşınca, geliştiriciler tarafından Temple Run tarzında onlarca oyun yapıldı. Fakat bana kalırsa bunların çoğu Temple Run gibi davranmaya çalışan, ama beceremeyen oyunlar oldu. Başarı sağlamış bir oyunun konseptini taşımak elbette yanlış değil. Fakat bunu yaparken yeni bir şeyler de katmak gerek. İşte bunu başaran nadir oyunlardan bir tanesi I'm Jack, hem de Türk yapımı!

Temple Run tarzı oyunları pek sevmememe rağmen, yaklaşık 1 yıl önce çıkan, yine bir Türk yapımı olan Gravity Project beni kendine baya bir bağlamıştı. I'm Jack'te ben de aynı hisleri uyandıran bir oyun oldu. Oyunun en büyük artısı ise maceranın 4 farklı ana bölüm altında toplam 145 görevde toplanması. Yani boş boş koşup, kendi rekorumuzu egale etmeye çalışmıyoruz. Oyunda hikayenin gidişatına göre verilen görevleri tamamlamaya ve bu uzun soluklu maceramızda karşımıza çıkan engellerden birer birer kurtulmaya çalışıyoruz. Bu da oyunu tekdüzelikten kurtarıp, kendine biraz daha bağlıyor. Ayrıca bu özelliği ile 2012 Apple Tasarım Ödülü'nün sahibi olan Jetpack Joyrider'a benziyor. Hikaye demişken, oyunun hikayesinden de kısaca bahsedelim. Oyunda yönettiğimiz karakter olan Jack, elindeki define haritasına göre esrarengiz bir adaya gelir. Bu adada taş kralın kalbindeki Diaargo elmasını almasıyla beraber, esrarengiz adadaki karanlık güçler ortaya çıkar. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bu karanlık güçlerin hedefi bizizdir. Define bulmak için çıktığımız bu macerada durumlar bu şekilde gelişince bize de tabii ki kaçmak düşüyor.

Oyunda 4 ana bölüm ve toplamda 145 farklı görev bulunduğundan bahsettim. Bu 4 ana bölüm mağara, dağ, orman ve geçitten oluşuyor. Hikayenin gidişatına göre esrarengiz adada karanlık güçlerden kaçarken bu 4 farklı ortamlarda görevlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Görevler ise 150 altın toplamak, 700 metre ilerlemek, 3 köprü yok etmek gibi kapsamlardan oluşuyor. Oyunda ilerledikçe verilen bu görevler de giderek zorlaşıyor. Maceramız boyunca yolumuza çıkan engellerden kaçarken, altınları da toplamamız gerekiyor. Bu altınların görevleri tamamlamamızı sağlamasının dışında oyun mağazasında da bir işlevi var. Topladığımız oyunlar ile karakterimizin zıplama, koşma gibi özelliklerini geliştirebiliyoruz. Bu sayede yapmamız gereken görevleri tamamlamamızda kolaylaşmış oluyor. Hikaye kısmının yanı sıra, oyunda geniş bir istatistik sayfası mevcut. Bu sayede hangi bölümde ne kadar koşmuşuz, ne kadar altın toplamışız ya da ne kadar uzağa gidebilmişiz gibi bilgilere de ulaşabiliyoruz. Bu sayede Temple Run'da olduğu gibi bu sayısal değerlerle kendi rekorumuzu kırma yada arkadaşlarımızla yarışma imkanına da sahibiz.

Oyunun müzikleri ve ses efektleri beni etkileyen bir diğer etken oldu. Hikayeye öyle çok yakışmışlar ki, adeta sizi oyunun içine sürüklüyorlar. Fakat grafikler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Müzikler, istatistik kısmı ve hikaye tamam ama grafikler biraz daha iyi olabilirdi. Genel olarak baktığımızda I'm Jack, Temple Run tarzında fakat sahip olduğu 4 ana bölüm ve toplamda 145 görev ile bu tarz oyunları sevenlerin gözdesi olmaya aday bir oyun. Türk yapımı ve ücretsiz olması oyunun diğer artıları.

NOT: 4,5 / 5

iPhone & iPad'e sayfası

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAppleoyun
Görüş Bildir