Huzur İçinde Yat Meral Okay

-

Meral Okay Hayatını Kaybetti

Meral Okay Hayatını Kaybetti

Ünlü senarist ve oyuncu bu sabah hayatını kaybetti. Haberi Ali Sunal'ın twitter hesabından "Meral Okay'ı kaybettik, başımız sağolsun" diye duyurdu. Okay'ın ölüm nedeni henüz bilinmiyor ancak geçtiğimiz yıl kanser tedavisi gördüğünü açıklamıştı.

Haberin Tamamı İçin:

Ünlülerden Veda Mesajları

Ünlülerden Veda Mesajları

Meral Okay'ın vefatının ardından ünlüler de taziye mesajlarını paylaşıyor.
Murat Boz
Cok büyük bir kayıp.Üzüntüm tarifsiz.Meral Okay’a Allah’tan rahmet sevenlerine ve ailesine sabirlar diliyorum.Mekani cennet olsun
Bengü ‏
Meral Okay…Nur içinde ol…
saba tumer ‏
Allah rahmet eylesin, nur icinde yat Meral Okay
Tamamını linkten görebilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

Huzur İçinde Yat Meral Okay

Huzur İçinde Yat Meral Okay

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Sırrı Süreyya Önder: Meral Okay Bizim Aklımızdı

Sırrı Süreyya Önder: Meral Okay Bizim Aklımızdı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"Masum değiliz" ve Meral Okay

"Masum değiliz" ve Meral Okay

Ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay'ı kaybettik. Sosyal medyada Okay için birçok paylaşım gerçekleştiriliyor. Ve sanatçının az bilinen birçok yönü de ortaya çıkıyor.
Bunlardan biri de Sezen Aksu'nun en sevilen şarkılarından biri olan "Masum Değiliz"in sözlerinin de sahibi olması.

Haberin Tamamı İçin:

En Güzel Aşk Mektubu

En Güzel Aşk Mektubu

1958 doğumlu Meral Okay'ın aktör eşi Yaman Okay'ı da 1993'e henüz 41 yaşındayken yine kanser nedeniyle kaybetmiştik. Meral Okay'ın eşinin ardından yazdığı mektup sosyal medyada yankı buluyor.
"Ben Yaman'ı hep bir lunaparka benzetirim. Onunla yaşamak bir lunaparkta yaşamak gibiydi. Bir yandan bütün cümbüşü, pırıltısı, eğlencesi ve sürprizleri, öte yandan yüreğinizin ağzınıza geldiği anlarıyla tam bir lunapark gibiydi."
Tamamı için:

Haberin Tamamı İçin:

Meral Okay için Kimnedio?

Meral Okay için Kimnedio?

MERAL OKAY ' ın vefatı sonrası ünlüler twitter a yazdı
HADISE
Meral Okay'a Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine sabır diliyorum.Sinema dünyası çok değerli, çok sevilen ve sayılan bir isim kaybetti :( Meral Okay'ın mekanı cennet olsun.
saba tumer ‏
Gece Sezen Aksuyla saatlerce Meral Okay'dan bahsedip sabah vefat haberiyle uyanmanin ne kadar derinden uzdugunu aifade edebilmem cok zor. Allah rahmet eylesin, nur icinde yat Meral Okay
Balçiçek İlter ‏
Meral okay mi? Bir nisan sabahi Bir nisan yagmuruyla Bazen insan zor buluyor kelimeleri, oyle bir andayim iste...
Ali Sunal
Meral ablami MERAL OKAY'I kaybettik basimiz sagolsun

Haberin Tamamı İçin:

Bakan GÜNAY' ın üzüntüsü

Bakan GÜNAY' ın üzüntüsü

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, senarist ve oyuncu Meral Okay'ın vefatından derin bir üzüntü duyduğunu ifade etti.Günay, Okay'ın vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Uzun süredir tedavi gören değerli sanatçımızın hayat dolu ışıl ışıl gözlerinin ebediyen kapanmış olması hepimizi derinden sarsmıştır" ifadelerini kullandı.Okay'ın güler yüzü, mütevazı ve anaç yapasıyla daima hatırlanacağını belirten Günay, şunları kaydetti:

Haberin Tamamı İçin:

yakılıp suya karışmak istiyordu.

yakılıp suya karışmak istiyordu.

Meral Okay, sağlığında "Yakılıp suya karışmak istiyorum" dese de yarın toprağa verilecek...

Haberin Tamamı İçin:

Habervaktim.com'dan Şok Manşet! "O Kadın Öldü"

Habervaktim.com'dan Şok Manşet! "O Kadın Öldü"

habervaktim.com Meral Okay'ın vefatını tüyler ürperten bir manşet ile verdi. Aynı zamanda habere gelen yorumlar da gerçekten şaşırtıcı. O manşetin fotoğrafı medya galeri kısmında.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye Bu Manşetleri Unutmayacak!

Türkiye Bu Manşetleri Unutmayacak!

Habervaktim.com adlı internet sitesi Meral Okay’ın vefatının ardından yaptığı haberlerde adeta nefret kustu. Habervaktim “Muhteşem Yüzyıl lanetlendi mi” başlıklı bir haber yayınlayarak dizi setinde yaşananları “lanet” olarak niteledi. “"Dizi lanete uğradı" yorumu sadece Okay'ın kansere yakalanmasıyla sınırlı değildi. Dizi oyuncularının başlarına gelenler de şaşırtıcıydı” denilen haberde dizi setinde yaşanan aksaklıklara dizinin “lanetlendiği” şeklinde yorumlanıyor.
Meral Okay’ın ölümü ardından “sevinç çığlıkları” atarak, “haber” yapan Habervaktim, neredeyse tüm sayfalarını Okay’a küfretmeye açtı. Habervaktim, bu duruma “Medya Mahallesi” programında tepki gösteren Sırrı Süreyya Önder’i ve bu tutumu eleştiren medya sitelerini dahi hedef aldı.
Muhteşem Yüzyıl dizisi hakkında Fethullah Gülen herkul.org sitesinde yayınlanan videosunda diziyi çekenler için "Küstahlar, saygısızlar, terbiyesiz adamlar" ifadelerini kullanarak şunları söylemişti: "46 yıllık saltanat hayatında sadece 1.5 yıl sarayda İstanbul'da kalmış. Bana çok dokundu bu. Bu küstahlar onunla alakalı film çevirdiler. Saygısızlar, terbiyesiz adamlar. Atalarını bu şekilde tahkir eden insanlar..."
Muhteşem Yüzyıl ile ilgili olarak Bülent Arınç “Kanuni Sultan Süleyman gibi bütün dünyada ve Osmanlı döneminde büyüklüğü bilinen ve 'Muhteşem Süleyman' olarak tanıtılan bir insanın harem, içki düşkünü, hatta bazı sahnelerinde söylemeye dilim varmayan bir ilişki içerisinde göstermeye matuf” demişti. Arınç dizi hakkında şunları söylemişti: “Ancak gönlümüzden geçen, aklımızdan düşünebildiğimiz, tarihimizin önemli şahsiyetlerini olduğundan başka türlü görerek küçültmeye, aşağılamaya çalışan ne olursa olsun karşılığını bulmalıdır.”
İşte Habervaktim’in nefret kusan o ifadeleri:
"“Muhteşem Yüzyıl lanetlendi mi?"
"Akciğer kanserinden ölen Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaristi Meral Okay, lanete mi uğradı."
"İçeğiyle miliyetçi-muhafakazar kesimin şimşeklerini üzerine çeken Okay'ın ölümü herkesi şoke etti. Çağın illeti kanser bir ünlü ismi daha aramızdan aldı. Ancak ölen kişi Okay, olunca söylentiler, aylar öncesinden yapılmaya başlanmıştı."
"Kanuni Sultan Sülayman'ı kadın ve zevk düşkünü göstermekle suçlanan dizi, çok tartışılmıştı. Dizinin büyük bölümünün Harem'de geçmesi de bir başka eleştiri konusuydu."
"Dizinin ilk sezonunun ardından Okay'ın kansere yakalanması lanete yakalandığı yorumlarına neden olmuştu. İsmailağa Cemaati'nin Facebook'taki ‘İsmailağa Gönül Dostları' adlı grubunda ‘Ecdadın lanetine uğradılar' başlığı altında yapılan yorumlar çok konuşulmuştu. "Saçmalamayın" diyen de oldu, "Beter olun beter. Siz azdıkça hak belanızı verir" diyen de.."
"Dizi lanete uğradı" yorumu sadece Okay'ın kansere yakalanmasıyla sınırlı değildi. Dizi oyuncularının başlarına gelenler de şaşırtıcıydı."
"Kanuni karakterini başarılı performansla canlandıran başrol oyuncusu Halit Ergenç, ocak ayında rolü için kılıç dersi aldığı sırada sol ayağını burktu."
"Dizide Pargalı İbrahim'i oynayan Okan Yalabık da ağustos ayında savaş sahnelerinin çekimi sırasında attan düştü."
"Oyuncu Hasan Küsmüş, Muhteşem Yüzyıl dizisinin oyuncularından biriydi. 9 Ekim'de Şişli'de kaldırımda yürürken, bir binanın dış cephesinden düşen mermer kaplamanın başına düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.”"
İşte Habervaktim’in Meral Okay’ınölümü ile ilgili attığı nefret kusan o manşetler:

Haberin Tamamı İçin:

Türkan Saylan İçin de Aynısını Yapmıştı

Türkan Saylan İçin de Aynısını Yapmıştı

Türkan saylan için de aynı saygısızlıkları yapan habervaktim sitesi bu konudaki vukuatlarıyla ünlü. Saylan için de "hayatı boyunca başörtü düşmanlığı yaptı, ama ömrünün son zamanlarını başörtülü yaşadı" (kemoterapi sebebiyle dökülen saçlarını örtmek için kullandığı boneyi kast ediyorlar) ifadelerine yer vermişti.

Sezen Aksu'dan Meral Okay'a Ağıt

Sezen Aksu'dan Meral Okay'a Ağıt

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Meral Okay Eşinin Yanına Gömülecek

Meral Okay Eşinin Yanına Gömülecek

Meral Okay, bugün Bebek Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu'da ölen eşinin yanına gömülecek.

Haberin Tamamı İçin:

Cüneyt Özdemir'den Okay'a Veda

Cüneyt Özdemir'den Okay'a Veda

Radikal yazarı Cüneyt Özdemir Meral Okay'ın vefatının ardından duygusal bir yazı kaleme almış:
"Populer kültür dünyası için sadece Muhteş...

Haberin Tamamı İçin:

Ezgi Başaran: Meral Abla Gitti ve Yalnızlaştık Hep Beraber

Radikal Gazetesi yazarı Ezgi Başaran'ın Meral Okay'ın vefatının ardından köşesinde yayınladığı yazı şöyle başlıyor:
"Gündüz tetkikler yapılıyor, akşam otelde kahkah kihkih... Baksan bana bu kadın ölüyor d...

Haberin Tamamı İçin:

Can Dündar "O Kadın Öldü" Manşetine Sert Cevap Verdi

Meral Okay'ın ardından "O Kadın Öldü" şeklinde atılan manşetin ardından Can Dündar sert bir yazı kaleme almış. Yazar "O Kadın" başlıklı yazısında, "Onu yobaz bir tarih zihniyetinin ateşine atanlar, canıyla uğraşırken canını yakanlar, ardından “O kadın öldü” diye haber yazanlar mı? Muhtemelen onlar için hayat, “ağır ve uzun bir şey” olacak.“İnsanları dinden soğutma” diye bir suç varsa, bunun cezası ahrette boyunlarına asılacak ve belki de Tanrı onları bu yaftayla karşılayacak. Meral gibi yazamayan, tarihe meydan okuyamayan, kabaramayan kel Fatmalar! Siz, “Ölülerinizi hayırla yad ediniz” buyruğunu dahi çiğneyecek kadar kindar, bir o kadar çirkinsiniz; yuh olsun! Sevgiyle uğurladığımız “O kadın”, “yine güzel, yine çiçek...”
Hamdolsun!" ifadeleri...

Haberin Tamamı İçin:

Meral Okay'a Son Görev...

Okay'ın cenazesi Bebek Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek.
Meral Okay vefat ettiği sırada, babasının da evde olduğu öğrenildi.
Ölüm haberinin ardından sanatçının evi ziyaretçi akınına uğradı.
Sanatçı, pankreas kanseri nedeniyle 1993 yılı...

Haberin Tamamı İçin:

O Kadın Türkiye'nin Onuruydu Vakit'im

Mümtaz İdil'in Odatv'deki yazısı:
Yaman Okay ile Meral Okay'ı hayatımda bir kez gördüm. Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü'nde çalıştığım sıralarda beni ziyarete gelmişlerdi. O zamanlar Yaman Okay'ın hasta olduğunu bilmiyordum.
Aklımda kalan tek şey, Yaman Okay'ın dinginliği ve Meral Okay'ın da muhteşem canlılığıydı. Hatta, ikisinin nasıl birlikte olduğu bile aklımdan geçmişti.
Yaman Okay o sıralarda hastaymış, bilemezdim. Altı-yedi ay sonra Yaman Okay'ın öldüğünü Ahmet Boyacıoğlu'nun telefonuyla öğrendim.
Mesele burada Yaman Okay ve Meral Okay'ı tanıdığımı anlatmak değil. Zaten yarım saatlik bir birliktelikti onlarla olduğum.
Mesele, bu ülkede kendini dindar diye gösteren kesimlerin insanlara bakış açısını irdelemek. Müslümanlığın hiçbir koşulunu yerine getirmeden Müslüman kıyafeti giymeyi alışkanlık haline getirenler. Canlılar için ölüm kaçınılmaz, aynı zamanda kutsal bir sonuçtur. Ölümsüzlüğü arayarak tanrıya karşı savaş açan insanlığın yenildiği tek alandır.
İyilik, fazilet, insanlık onuru vb... gibi insana özgü davranışların hemen hepsine ulaşmayı başarabilmiş olan insanoğlu, ölüm karşısında çaresizdir.
Sartre, Kiekegaard, Camus gibi varoluşçuların savunduğu tez de bir bakıma doğrudur: Doğum da insanoğlunun elinde değil. Bu dünyaya gelmeye biz karar vermediğimiz gibi, ne zaman gideceğimize de biz karar veremiyoruz (intiharlar hariç).
Bildiğim kadarıyla her dinde olduğu gibi Müslümanlıkta da "ölüm" kutsaldır ve ölüler ardından konuşulmaz.
Geçelim bunları, ölen insan için artık kendini savunamayacağı nedeniyle bile kötü bir şey söylenmez.
Devamı için:

Haberin Tamamı İçin:

Meral Okay hangi ittihatçının torunuydu?

Meral Okay’ın ailesinde denizci subay çoktu. En ünlüsü ise yine bir asker-politikacıydı: Topçu İhsan!
Anne tarafından akrabasıydı.
Topçu İhsan bilindiği gibi ittihatçıların “silahşör” takımındandı. Cumhuriyet döneminde bakanlık yaptı. Ancak adı Yavuz gemisiyle ilgili dedikodulara karıştırılınca, Atatürk’ün emriyle Yüce Divan’a verildi. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk bakan oldu.
Meral Okay, “dedem” dediği Topçu İhsan’ın maceralarını anlatmayı çok severdi. Dalga geçer, espriler yapardı, “gerçekten çalıp çırpmamış ki, biz hep yoksullukla boğuştuk, halâ çalşıp, didiniyoruz, öyle yatlar-katlarımız olup, rantiye olamadik ki” derdi.
Meral Okay, Osmanlı tarihini realist bir bakış açısıyla merak edip hep okumalar yapan bir aydındı. Canıyla uğraşırken, dincilerin ağır saldırılarına uğraması kimbilir belki de ölümünü hızlandırdı.
Kimbilir belki de bıkmıştı artık bu sürekli yozlaştırılan hayattan...

Haberin Tamamı İçin:

Ece Temelkuran: "Kederim Sana Nur Olsun Meral"

Ünlü yazar Ece Temelkuran Meral Okay'ın ardından kaleme aldığı yazısını websitesinde yayınladı.
"Yazmam böyle şeyleri. Özel meseleler bunlar. Ama sanırım bu kez kayda geçmeli. Niye? Anlatacağım.
Sabah sekizdi galiba, belki daha erken. Uyuyorum. Telefon çalıyor, telefonda bir kadın hüngür hüngür ağlıyor:
"Yazını okuyorum şimdi onun mezarı başında. Bugün Yaman'ın ölüm yıldönümü."
Susuyorum.
Ağlarken şaşkınlığıma gülüyor:
"Meral Okay ben."
Yıl 2002'ydi. Irak'a savaş açacaklardı, Meclis'te harıl harıl fezleke çalışması. Mehmet Ali Alabora ile birlikte Savaş Karşıtları sözcüsü yaptılar ikimizi. Kafası kesik tavuk gibi koşturuyoruz, bir Ege Üniversitesi'ndeyiz, bir ODTÜ'de, hatta bir gece Ankara'da Roman mahallerinde davulcu zurnacı örgütlemekte. Geceleri sokaklarda binlerce insan beraber zıpladığımızı hatırlıyorum şimdi:
"Öldürmiycez ölmiycez! Kimsenin askeri olmıycaz!" Arjantin'den dönmüşüm. Kafam bir gönül meselesine bozuk, fena bozuk. O sebeple zaar, Arjantin eylemleri ile Irak işgali arasında, o hengamede yani, bir aşk yazısı yazmışım demek. Hatırlamıyorum şimdi hangi yazı. Bilmem numaramı nasıl buldu, telefonda Meral Okay o yazıya ağlıyor sarsılarak. Ben böyle tanıştım Meral'le. Aşk, o zaman, Yaman'a bir zamanlar yazdığı mektubunda söylediği gibi, "Her şeyin üzerinden atlayabiliyordu". Aşk yüksek atlayabildiği için belki, savaş Türkiye'yi geçip uzun atlayabiliyordu..."
Devamı için:

Haberin Tamamı İçin:

Meral Okay'ın Mirası Matematik Köyü'ne

53 yaşında hayatını kaybeden Meral Okay'ın, mal varlığını Prof. Ali Nesin'in başında olduğu İzmir'deki Matematik Köyü'ne bağışladığı öğrenildi
Yaşama veda eden senarist, söz yazarı ve oyuncu Meral Okay, mal varlığını İzmir Selçuk Şirince'deki Matematik Köyü'ne bağışladı.
Çocuğu bulunmayan Okay'ın mallarını bıraktığı ve kısa süre önce maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılma tehlikesi yaşayan köyün başında Prof. Dr. Ali Nesin bulunuyor.
1995 yılında ölen Aziz Nesin tarafından kurulan Nesin Vakfı'na bağlı olarak faaliyet gösteren köyde, ünlü matematikçiler 7'den 70'e herkese ücretsiz eğitim veriyor.
Bu arada, imzasını attığı işlerle televizyon sektöründe çığır...

Haberin Tamamı İçin:

Vasiyeti bizi çok mutlu etti

Meral Okay'ın malvarlığını bağışladığı Matematik Köyü'nün yöneticisi Prof. Dr. Ali Nesin yapılan bağışın ardından çok mutlu olduklarını belirtti ve köye bu zamana kadar hiç bu denli bir bağış yapılmadığını söyledi. Ali Nesin: "Bize bugüne kadar böyle bir bağışın onda biri yapılmadı!" dedi.
Fakat vasiyetle ilgili bir problem var. O da şu ki; bu bağışın sadece sözlü olarak söylendiği iddia ediliyor yani yazılı herhangi bir vasiyet yok. Bu sebeple ailenin onayı gerekiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraArjantinAşkBülent ArınçCüneyt ÖzdemirEce TemelkuranErtuğrul GünayFacebookFethullah GülenHadiseIrakİstanbulİzmirKanserManşetMuhteşem YüzyılOrta Doğu Teknik ÜniversitesiSavaşSezen AksuSinemaTwitteranneaşkdizimurat boz
Görüş Bildir