Humus'ta Kara Harekatı Başladı

1 dakikada okuyabilirsiniz

Humus'ta Kara Harekatı Başladı

Humus'ta Kara Harekatı Başladı

Suriye'de ordu birliklerinin, üç haftadır kuşatma altında olan Humus'un bir semtine doğru ilerlediği haberleri geliyor.
Bu haberlere göre askeri birlikler, Özgür Suriye Ordusu'na bağlı yüzlerce isyancının bulunduğu Baba Amr semtine girmeye başladı.
Ancak operasyonun kapsamı henüz kesinleşmedi.
Reuters ajansına bilgi veren muhalif eylemci Muhammed el Homsi, kara harekatının başladığını söyledi. El Homsi askerlerin El Basil futbol stadyumuna doğru ilerlediğini, "otomatik ve ağır silahların kullanıldığı yoğun çatışmalar yaşandığını" belirtti.
Şam'daki bir hükümet yetkilisi de Associated Press ajansına saldırının başladığını, bütün bölgenin birkaç saatte "temizleneceğini" belirtti.
AFP ajansına bilgi veren bir güvenlik kaynağı ise Baba Amr'ın ele geçtiğini, bölgenin "bina bina, ev ev tarandığını, bodrumlar ve tünellerde silah ve terörist arandığını" öne sürdü.
Muhalif kaynaklar, ülkenin üçüncü büyük kenti Humus'u kuşatan ordunun tank, top ve roketatarlarla sürdürdüğü bombardımanı bugün daha da yoğunlaştırdığını bildirmişti.
Kentte dün 100 kişinin öldüğü bildirilen bombardıman ardından, bugün elektriklerin kesik olduğu belirtiliyor.
BBC'nin Beyrut'taki muhabiri Jim Muir, bunun hükümetin haftalardır sözünü verdiği büyük operasyon olup olmadığının henüz belli olmadığını söylüyor.
Muhabirimiz geçmişte de yanlış alarmlar verildiğine ve sınırlı operasyonlar yapıldığına dikkat çekiyor.
Humus ve Baba Amr ile iletişimin neredeyse tamamen kesildiğini, bu nedenle sağlıklı haber almanın imkansız olduğunu kaydeden muhabirimiz, Baba Amr'da mahsur kalan sivil sayısı hakkında da tam bir bilgi olmadığını belirtiyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Suriyefutbolhumus
Görüş Bildir