Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hükümete Yakın Dört Gazete: 'Can Dündar'a Görüntüleri CHP'li Enis Berberoğlu Verdi'

 > 
8PAYLAŞIM

Hükümete yakınlığı ile bilinen  4 gazete, Can Dündar’a MİT TIR’ları görüntülerinin CHP'li Enis Berberoğlu tarafından verildiğini iddia etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Enis Berberoğlu, "Bırakın tek kaynağı, tek elden çıktıkları bariz ortada. Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları haberle ilgili duruş ve görüşüm değişmedi. Eski bir gazeteci ve yeni siyasetçi sıfatıyla bu haberin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazırım. Her gazeteden veya TV’den ajanstan medya mensubu ile görüşmemden daha doğal ne olabilir?" dedi ve ekledi: "Dosyada sanık veya tanık olarak gösterilmediğim halde bu haberlere göre savcılık cep telefonumun sorgulamasını yapmıştır. Dokunulmazlık taşıyan bir TBMM üyesi sıfatıyla Hakim Savcılar Yüksek Kurulu’nu göreve çağırıyorum. Aynı şekilde TBMM Başkanılığı’nın bu konudaki görüşünü merak ediyorum."

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, MİT TIR'ları haberleri ve fotoğraflarının hikâyesini 'Tutuklandık' kitabında paylaşmıştı.

Dündar, görüntülerin bir milletvekili dostu tarafından flash disk içinde kendisine getirildiğini açıklamıştı

'İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar' manşetine dayanak olan MİT TIR'ları görüntülerinin 'solcu bir milletvekili dostu tarafından flash disk içinde kendisine getirildiğini' açıklamıştı.

Berberoğlu'nun telefonu Cumhuriyet'in Şişli'deki binasına çok yakın bir noktadan sinyal vermiş...

Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah, Akşam, Yeni Şafak ve Star gazeteleri bugün bu iddiayı birinci sayfalarına taşıdı... 

Yeni Şafak'ta 'İşte ihanet görüntülerinin kaynağı' başlığıyla ve Mustafa Sait Özkan'ın imzasıyla yayımlanan haberde şöyle denildi:

'Dündar'ın cep telefonuna ait HTS kayıtları mercek altına alındı. İnceleme sonucu, Dündar'ın 27 Mayıs 2015 günü öğleden sonra 14:32'de CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'yla görüştüğü ortaya çıktı. Berberoğlu'nun telefonunun Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasına çok yakın bir noktadan sinyal verdiği tespit edilirken, Dündar'ın telefonunun da Berberoğlu'na çok yakın bir noktadan sinyal vermesi dikkat çekti. Bu verileri şüpheli bulan savcılık, bu tespiti Dündar hakkında açılan davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bildirdi'

Berberoğlu'ndan açıklama

Söz konusu gazetelerdeki iddiaya yönelik Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'ya açıklama yapan Enis Berberoğlu, şunları söyledi:

"Bugün havuz medyasındaki 4-5 gazetede çıkan haberleri ben de okudum. Bırakın tek kaynağı, tek elden çıktıkları bariz ortada. Seçilen fotoğrafım bile aynı. Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları haberle ilgili duruş ve görüşüm ortada ve değişmedi. Eski bir gazeteci ve yeni siyasetçi sıfatıyla bu haberin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazırım. Çünkü öyle bir haber ki doğruluğu hiç tartışılmıyor, dolayısıyla kime gelse yazılır, paylaşılır ve basılır. 

'Medya mensupları ile görüşmemden daha doğal ne olabilir?'

Telefon sinyallerimin Cumhuriyet Gazetesi yakınında tespitine, Can Dündar ile geçtiği yazılan görüşmeye gelince… Ben 30 yıllık bir gazeteciyim, o tarihte CHP’nin medyadan sorumlu genel başkan yardımcısıydım. Dolayısıyla her gazeteden veya TV’den ajanstan medya mensubu ile görüşmemden daha doğal ne olabilir? Ama bu görüşmeler her defasında haber kaynağı sıfatıyla yapılmaz. Bazen eski arkadaş, meslektaş olarak bir araya gelirsiniz, bir çay içmek için ziyarete gidersiniz. Camı çerçevesi inmiş bir gazeteye de uğrarsınız, başka bir gün taziyeye gidersiniz. 

'Sanık veya tanık olmadığım halde savcılık telefonumun sorgulamasını yapmış'

Ancak asıl sorulması gereken şudur: Dosyada sanık veya tanık olarak gösterilmediğim halde bu haberlere göre Savcılık cep telefonumun sorgulamasını yapmıştır. Dokunulmazlık taşıyan bir TBMM üyesi sıfatıyla Hakim Savcılar Yüksek Kurulu’nu göreve çağırıyorum. Aynı şekilde TBMM Başkanılığı’nın bu konudaki görüşünü merak ediyorum."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir