Hükümet Baraja Formül Arıyor

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hükümet Baraja Formül Arıyor

Hükümet Baraja Formül Arıyor

Barış sürecinde üçüncü aşamanın yolunu açacak birçok düzenleme pakete girdi. Daha önce “yok” denen seçim barajının düşürülmesi tekrar masada.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık’ın, “Geri çekilmeyi durdurduk” açıklaması ile bozulma noktasına gelen çözüm sürecinde umutlar yeniden yeşerdi. Sürecin üçüncü aşamasının yolunu açacak olan birçok düzenleme, demokratikleşme paketine girdi. Bu kapsamda daha önce tartışma konusu olan, seçim barajı, resmi dilini Türkçe olarak kabul edenlere Kürtçe ders verilmesi, il ve ilçeler dışındaki yerleşim yerlerinde isim belirleme hakkının yerel yönetimlere tanınması ve yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılmasına ilişkin düzenlemeler pakette yer aldı. Paket önümüzdeki hafta Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak.

İMRALI’DAN TAM DESTEK

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre, Çözüm süreci, devlet birimlerinin Ankaraİmralı- Kandil üçgeninde yürüttüğü trafik sonucunda yeniden canlandı. Özellikle, İmralı ile yapılan görüşmeler, sürecin devam etmesinde anahtar rol oynadı. Hükümet kaynakları, çözüm sürecinin İmralı ayağında bir sorun bulunmadığını belirterek, Abdullah Öcalan’ın sürecin devamı konusunda yoğun çaba gösterdiğini kaydettiler. KCK ve PKK yönetiminden gelen açıklamaların tamamen “taktik” amaçlı olduğunu ifade eden hükümet kaynakları, çözüm sürecinin askıya alınmasından Öcalan, KCK ve PKK’nın da zarar göreceğini kaydettiler.

Çözüm sürecinde umutların yeniden canlanmasını sağlayan şey ise demokratikleşme paketine bazı düzenlemelerin eklenmesi oldu. Bu çerçevede, seçim barajı, yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılması konularda prensipte uzlaşma sağlandı. Ancak ayrıntıları bir haftalık yapılacak teknik çalışma sonucunda netleşecek. Daha önceden paketten çıkarıldığı öne sürülen seçim barajı ile ilgili düzenlemenin pakette yer alacağı konuşuluyor. Bu konuda yüzde 3, 5 ve 7 olarak üç alternatif hazırlandı. Ancak, son aşamada alternatif sayısı 5 ile 7’ye düşürüldü. Anadilde eğitim konusunda ise özel okullarda ve devlet okullarında, Kürtçe öğretilmesine izin verilecek. Pakette, kritik konularda yer alan düzenlemeler şöyle:

SEÇİM BARAJI

Bu konu, hükümet ile BDP arasında gerginliğe yol açan düzenlemelerin başında geliyor. Hükümetten, seçim barajının pakette yer alamayacağına ilişkin birçok açıklama geldi. Ancak son dakikada, bu konuda bir orta yol bulundu. Konuyla ilgili hazırlanan, dar bölgeyi esas alan yüzde 5 veya 7 barajıyla seçim sistemi masaya yeniden konuldu. Oran konusunda bu hafta karar verilecek.

ANADİLDE EĞİTİM

Anadilde eğitim konusunda da son dakika formülü geliştirildi. Buna göre Türkçe’yi resmi dili olarak kabul edenler Kürtçe ders alabilecek. Kürtçe okullarda halen seçmeli ders olarak okutulabiliyor. Ancak bu konuda hukuki altyapıda eksiklikler bulunuyor. Yeni dönemde, özel okullarda Kürtçe’nin öğretilmesinin serbest bırakılması, devlet okullarında da seçmeli ders olarak okutulmasındaki sıkıntıların giderilmesi öngörülüyor.

Bu arada AKP MKYK toplantısı dün yapıldı. Demokratikleşme paketi MKYK’dan sonra ikinci toplantıda ele alınacaktı. Ancak MKYK’nın uzaması üzerine toplantı haftaya ertelendi.

Pakette yerel yönetimlerin yetkileri arttırılıyor. Bu çerçevede, il ve ilçelerin altındaki yerleşim birimlerinde isim verme hakkı yerel yönetimlere bırakılıyor. Birçok köy kendi ismini belirleyebilecek. Projeler ve bütçe konusunda da belediyelere yeni yetkiler veriliyor.

» NEFRET SUÇLARI

Irk, din, dil ve mezhebe bağlı işlenen suçlar nefret suçları kapsamına giriyor. Ve bu tür suçlarda verilen cezalar artırılıyor.

» CEMEVLERİNE ELEKTRİK VE SU

Cemevleri ile ilgili hukuki birçok düzenleme pakette yer aldı. Buna göre cemevlerine de su ve elektrik giderleri devlet tarafından karşılanacak. Ayrıca cemevleri de devletten yardım alacak.

» TÜRBAN YASAĞI

Kamusal alandaki türban yasağı kaldırılıyor. Kamu kurumlarındaki kılık ve kıyafet düzenlemelerinin tamamı yeniden hazırlanacak.”

Hüseyin Özay | Taraf

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanİmralıRecep Tayyip Erdoğan
Görüş Bildir