Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Belediyesi'nden 29 Ekim Cezası!

 > -

Radikal Gruplar Kaos Planlıyor

Radikal Gruplar Kaos Planlıyor

Ankara Valiliği’nin Ulus’taki 29 Ekim yürüyüşünü “Radikal gruplar yürüyüşü provoke ederek, büyük bir kaos ortamı oluşturmayı hedefliyor” istihbaratı nedeniyle iptal ettiği ortaya çıktı

SERTAÇ KOÇ Ankara

29 Ekim’de CHP, DSP ve İşçi Partisi’nin desteklediği, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin öncülüğünde 40’a yakın sivil toplum kuruluşunun yapacağı “Cumhuriyet Yürüyüşü”nün güvenlik birimlerinden gelen “Radikal gruplar yürüyüşü provoke ederek, büyük bir kaos ortamı oluşturmayı hedefliyor” istihbaratı üzerine Ankara Valiliği’nce yasakladığı öğrenildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin Valilik yasağına itiraz etmesi üzerine “Ankara Valiliği aldığı bir istihbarat üzerine yasaklama kararı verdi. Valilik şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşeni yapmıştır” demişti. Başbakan Erdoğan’ın sözünü ettiği istihbaratın içeriğine Milliyet ulaştı.

Emniyet alarma geçti

İstihbarat birimlerine, radikal grupların sivil toplum örgütlerinin arasına karışarak yürüyüşü provoke edeceği yönünde bilgiler geldi. Radikal grupların yürüyüş sırasında polise taşlı, sopalı saldırı hazırlığı yaptığı yönünde bilgiler de valiliğe iletildi. Grupların, yürüyüş sırasında siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerini “hedefleri doğrultusunda kullanmayı” planladıkları kaydedildi. Radikal grupların, diğer katılımcıları da provoke ederek büyük bir kaos ortamı oluşturmayı hedeflediği belirtildi. Alınan bilgiye göre, valilik de istihbarat birimlerinden gelen bu bilgiler doğrultusunda yürüyüşün yasaklanmasına karar verdi.

Ankara Emniyeti de yürüyüş izin alarma geçti. 6 bine yakın polis memuru, yürüyüş güzergâhında görev yapacak. Polis, panzer ve toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla (TOMA) bölgedeki ana arterleri kontrol altına almayı planlıyor; polis helikopterleri de havadan güvenlik uçuşları yapacak. Bölgeyi gören güvenlik kameraları da saniye saniye izlenecek.

Kaynaklar, valiliğe verilen istihbaratta işaret edilen “radikal grupların” İşçi Partisi’nin gençlik örgütü Türkiye Gençlik Birliği ve TGB’ye yakın bazı gruplar olabileceğine işaret etti. Ancak yasal olarak faaliyet gösteren TGB, yürüyüşe katılacağını zaten kamuoyuna duyurmuştu.

Haberin Tamamı İçin:

CHP Yalnız Kaldı

CHP Yalnız Kaldı

29 Ekim yürüyüşü tartışması büyüyor. Ak Partili Eroğlu, ‘Allah Kılıçdaroğlu’nun sonunu hayretsin’; MHP ise ‘Alternatif yürüyüşe katılmayız’ dedi. CHP’li Adnan Keskin ise çağrıyı yineledi:?Alanlarda olacağız!

BAKAN VEYSEL EROĞLU:**

Allah sonunu hayretsin**

Osman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP’nin 29 Ekim’de yürüyüşüşü yapmakta ısrar ettiğini ve bunun ayrılıklara neden olacağını belirten “CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hep yanlışlıklar yapıyor. Allah Kılıçdaroğlu’nun sonunu hayretsin” dedi.

Afyonkarahisar’da bulunan Eroğlu, CHP’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Ankara’da 1’inci Meclis binası önünde yapmayı planladığı yürüyüş kararını bir daha gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. Yürüyüş ısrarının çok yanlış bir tutum olduğunu savunan Bakan Eroğlu, “Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şeydir. Bu bayramlar birlik, beraberlik, kardeşliğin pekişmesi içindir. Bu ayrılık niye? Bayrama geleceklerse devlet merasimi var. Sen de gel oraya katıl. Varsa tavsiyelerin söyle, merasimler ona göre hazırlansın” dedi. Eroğlu, CHP’nin tutumunun toplumda ayrılıklara neden olacağını söyleyarak, “Hep birlikte Anıtkabir’e gidelim, çelengimizi koyalım. Ayrıca devlet merasiminde bu coşkuyu hep birlikte yaşayalım istiyoruz. Bu çok yanlış bir şeydir. Kılıçdaroğlu nedense hep böyle yanlışlıklar yapıyor. Allah sonunu hayır etsin. Bu yanlışlardan dönmeliler artık” diye konuştu.

CHP’Lİ ADNAN KESKİN:**

En güzel dersi vereceğiz**

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, 29 Ekim’de Ankara’daki yürüyüşle ilgili “Hem Cumhuriyet’e sahip çıkacağız hem de Cumhuriyeti, halksız kutlama gayreti içinde olanlara en güzel ve anlamlı dersi vereceğiz” dedi.

Keskin, Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin yapay gerekçelerle yasaklanmak istendiğini söyledi. Hükümetin, Türkiye’nin ulusal, simge günlerini belleklerden silmeye çalıştığını ileri süren Keskin, ”İktidar, istihbarat söylemleriyle Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını yasaklamaya kılıf hazırlamakta ve halkı kandırmaya çalışmaktadır. Hem Cumhuriyet’e sahip çıkacağız hem de Cumhuriyet’i halksız kutlama gayreti içinde olanlara en güzel ve en anlamlı dersi vereceğiz” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı ise Cumhuriyet Bayramı’nın 89. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçmişte olduğu gibi bugün de egemen güçlere, dayatmalara ve zora rağmen, Cumhuriyetimizi korumayı ve geliştirmeyi sürdürecek, demokratik ve özgürlükçü bir özle geleceğe taşıyacağız.”

MHP’Lİ RUHSAR DEMİREL:**

Katılmak zorunda değiliz**

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel 29 Ekim’de yapılacak yürüyüşle ilgili olarak “Alternatif cumhuriyet kutlanamaz, ayrı bir cumhuriyet kutlamasına MHP katılmak mecburiyetinde değildir” dedi.

Demirel, gazetecilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılması planlanan yürüyüşle ilgili şunları söyledi: “17 sivil toplum kuruluşu ve bir siyasi partinin katılımıyla yürüyüş yapılmasına karar vermişler. Adına da ’Alternatif Cumhuriyet Kutlaması’ demişler. Alternatif cumhuriyet kutlanamaz. Türkiye’de, cumhuriyet hepimiz içindir, bunun bir alternatifi yoktur. Genel Başkanımızın bu konudaki ifadeleri çok nettir. Millet elbette cumhuriyeti kutlayacak.”

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'dan Çok Sert 29 Ekim Mesajı

Kılıçdaroğlu'dan Çok Sert 29 Ekim Mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu'yu işgal edenlerin bile mitingleri, yürüyüşleri engelleyemediği gibi bugün de Cumhuriyete, Cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine el uzatanların cumhuriyet coşkusuna en olamayacaklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, yayımladığı Cumhuriyet Bayramı mesajında, cumhuriyetin bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi olduğunu vurguladı.

Laik Cumhuriyetin dil, din, ırk, mezhep, inanç, cinsiyet farkı gözetilmeden insanın özgürleştirilmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, cumhuriyetin gericiliğe, bağnazlığa, tutuculuğa karşı aydınlık, çağdaşlık, ümmetten millete geçiş anlamına geldiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

Haberin Tamamı İçin:

'AKP Ve CHP Milli Değerleri Sömürüyor'

'AKP Ve CHP Milli Değerleri Sömürüyor'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

29 Ekim'de Ne Olacak

29 Ekim'de Ne Olacak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bu yıl ilklere sahne olacak. Ancak tüm gözler Ankara Valiliği’nin yasakladığı “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü”nde… Valilik yasak kararında, başta CHP, bazı siyasi partiler ve STK'lar ise yürüyüşte ısrarlı. Kutlamalar nedeniyle Ankara’da Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri süresince 3500 polis görev alacak, şehir girişindeki kontrol noktalarında ise kimlik kontrolü yapılacak.

29 Ekim Resepsiyonuna ilk kez TBMM yerine Çankaya Köşkü ev sahipliği yapmaya hazırlanırken yine ilk kez konuklara eşli davetiye gönderildi. Bu yıl komutanların da resepsiyona ilk kez eşleriyle katılmaları bekleniyor.

Muhalefetin ve bazı sivil toplum örgütlerinin hazırlık yaptığı ve ‘Seferberlik Yürüyüşü’ adını verdiği etkinliğe izin verilmeyeceğinin açıklanması ise 29 Ekim’den haftalar önce yeni bir gerginliğin fitilini ateşledi.

ERDOĞAN: “İSTİHBARAT VAR, BUYURSUNLAR HİPODROMA”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim yürüyüşünün yasaklanmasına gösterilen tepkiler üzerine kararı "Ankara Valiliği şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşen görevi yapmaktadır" sözleriyle savundu ve “Buyursunlar hipodromda hep birlikte kaynaşarak bunu yapalım” dedi.

KILIÇDAROĞLU: “İŞGALDE BİLE ENGELLEYEMEDİLER”

Yasak kararına büyük tepki gösteren ve sert sözlerle eleştiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu'yu işgal edenlerin bile mitingleri, yürüyüşleri engelleyemediği gibi bugün de Cumhuriyete, Cumhuriyetin kazanımlarına ve değerlerine el uzatanların cumhuriyet coşkusuna engel olamayacaklarını ifade etti.

BAHÇELİ’DEN YÜRÜYÜŞE TEPKİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yürüyüşle ilgili, “Bazı sivil toplum kuruluşlarının Ortadoğu'daki bazı özentilere heveslenerek 'halk hareketi başlatıyoruz', 'halk yürüyüşü yapıyoruz' derken bir krize Türkiye'yi sokmaları ve bunu da bazı siyasi partilerin çok sıcak sahiplenmeleri doğru değildir” dedi.

3 BİN 500 POLİS GÖREV YAPACAK

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler, tarafından yarın Birinci Meclis önünde düzenlenecek Cumhuriyet Bayramı etkinliği için çoğunluğu çevik kuvvet olmak üzere 3 bin 500 polis görev yapacak.

Polis ekipleri, yürüyüşe diğer illerden katılacaklar için Ankara'nın ana giriş noktalarında güvenlik önlemleri alacak. Katılımcıların otobüsleri şehir girişlerinde durdurularak, kimlik kontrolü ve güvenlik aramaları yapılacak. Polis helikopteri de gün boyunca kent merkezinde ve çevresinde havadan denetimler yapacak.

ANITKABİR'E YÜRÜYÜŞ YASAK

  • CHP, DSP ve İşçi Partisi ile 40 sivil toplum örgütünün desteklediği açıklanan etkinlik, yarın saat 11.00'de Birinci Meclis önünde başlayacak.

  • Sivil toplum örgütlerinin, Birinci Meclis'ten Anıtkabir'e doğru yapmayı planladığı yürüyüş, Ankara Valiliği'nin kararı nedeniyle yapılmayacak.

  • Gruplar, yalnızca Birinci Meclis önünde bir araya gelerek Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayacak.

  • Kutlamalarda 10 bin karanfil dağıtılacak ve Atatürk büstlerine çiçek bırakılacak.

  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve DSP Genel Başkanı Masum Türker de etkinliğe katılacak.

İSTANBUL’DA 48 BİN HAVAİ FİŞEK ATILACAK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbul Boğaz’ında havai fişek, ses ve ışık gösterilerini içeren program ile kutlanacak. İstanbul’da Vatan Caddesi’nde yapılacak törenlerin ardından akşam Boğaz’da havai fişek gösterisi yapılacak. Kutlamalarda 48 bini aşkın havai fişek atışı yapılacak ve havai fişekler İstanbul Boğazı’nda 250 metreye kadar yükselecek.

İZMİR’DE TÜM ETKİNLİKLER SERBEST

İzmir’de ise Vali Cahit Kıraç, Cumhuriyet Bayramı'nı coşkuyla kutlamak için gerekli hazırlıkların yapıldığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Yürüyüşe Katılanlara Yasal İşlem Yapılacak

Yürüyüşe Katılanlara Yasal İşlem Yapılacak

İçişleri Bakanlığı, Ankara 1. Meclis önünde yapılması planlanan '29 Ekim Seferberlik Buluşması' mitingine izin verilmediğini belirterek, ilgili birimlere tebligat gönderdi.

Gönderilen tebligatta taraflara yürüyüşe katılmamaları, aksi halde ‘Halkı Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Özendirmek, Kışkırtmak’ hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Tebligatta, medyadan takip edildiği kadarıyla yürüyüşe CHP’nin katılıp, yoğun destek vereceğinin öğrenildiği ifade edildi. Etkinliğe Ankara Valiliği’nin izin vermediğinin vurgulandığı tebligatta, bakanlık yasağın gerekçesine ilişkin kanun maddeleri de sıralandı.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhuriyet Yürüyüşüne Giden Otobüslerin Şehirlerden Ayrılmasına İzin Verilmiyor

Cumhuriyet Yürüyüşüne Giden Otobüslerin Şehirlerden Ayrılmasına İzin Verilmiyor

CHP'nin Ankara'da düzenleyeceği Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere şehirlerinden hareket eden partilileri taşıyan otobüsler hareket noktalarında ya da şehir çıkışlarında durduruluyor.

İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi ve Avcılar'dan kalkması planlanan otobüsler polisler tarafından engellendi.

Polislerin otobüsleri 'evrak eksikliği' gerekçesiyle yola çıkmasını engelledikleri bildiriliyor.

CHP İstanbul milletvekillerinin sorunun çözülmesi için çaba sarfettikleri de gelen bilgiler arasında.

Otobüslerin beklemesi sırasında güvenlik görevlileri ile partililer arasında küçük tartışmalar yaşanıyor.

Malatya'da da Ankara'ya gitmek üzere üç otobüs halinde hareket eden CHP heyeti, şehir

çıkışında polis tarafından durdurularak tek tek kimlik kontrolu yapıldı.

GBT sorgulamarı yapılan partililerle polis arasında zaman zaman

tartışmalar çıktı. Partililer uzun süredir polis noktasında

bekletiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Yürüyüşe Gelenlere Kimlik Kontrolü

Yürüyüşe Gelenlere Kimlik Kontrolü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara'da düzenlenecek Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere çeşitli illerden gelen grupları taşıyan otobüsler, kent girişinde jandarma ekipleri tarafından bir akaryakıt istasyonuna çekilerek kontrol edildi.

Yurdun bir çok ilinden Ankara'ya gitmek isteyenlere de şehirlerinden çıkışlarına polis izin vermedi.

İşte il il yaşananlar

İSTANBUL Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi yaklaşık 200 kişi, Ankara’da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingine gitmek üzere Taksim Meydanı’nda toplandı. Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan grup, kendilerini Ankara’ya götürecek otobüslerin Taksim Meydanı’na çıkmasının polis tarafından engellendiğini belirterek eylem yaptı.

Avcılar’dan Ankara’daki 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak için yola çıkan 200 kişilik grubun bulunduğu 4 otobüs ve 3 minibüs seyahat evraklarının eksik olduğu gerekçesiyle polis tarafından durduruldu. CHP ve bazı sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden oluşan 200 kişi otobüslerden inerek durumu protesto etti.

MANİSA Manisa’dan Ankara’daki Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere otobüsler ile hareketeden TBG’lilerin bulunduğu otobüs, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince durduruldu. TBG’li gençler, engellemeyi protesto etmek amacıyla Manolya Meydanı’nda sabaha kadar oturma eylemi yaptı.

YALOVA Ankara’da sivil toplum örgütlerinin düzenleyeceği 29 Ekim Yürüyüşü’ne Yalova’dan katılmak isteyenlerin Yalova Valiliği ve Emniyeti Müdürlüğü tarafından engellendiği iddia edildi. Kiraladıkları toplu taşıma araçlarının engellediğini öne süren ADD üyeleri durumu protesto etti.

BALIKESİR Ankara’daki Birinci Meclis önünde yapılacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına gitmek isteyen 45 kişilik bir grup engellendi.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'daki 29 Ekim Kutlamalarına Gidenlere Polis Engeli | T24

Ankara'daki 29 Ekim Kutlamalarına Gidenlere Polis Engeli | T24

Ankara Valiliği 'istihbarat' ve yeni yönetmeliği gerekçe göstererek Ankara'da yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Ankara'da düzenlenmesi planlanan '29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü'ne katılmak üzere Türkiye'nin birçok ilinden yola çıkmak isteyen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi gruba ve CHP'lileri taşıyan otobüslerin çıkışına belgeleri eksik olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

Ulus’taki Cumhuriyet Bayramı kutlaması için çeşitli illerden Ankara’ya gelenleri taşıyan otobüsler, geldikleri illerde valiliklerin emriyle polis tarafından durduruldu. İl valilikleri tebligatnamelerinde grupların “milli güvenlik” gerekçesiyle engellendiği bildirildi. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemeye ilişkin usüllerin ilgili kanunda açıklandığı anımsatılan tebliğde, genel yollar ve parklar ile TBMM’ye 1 km uzaklıktaki alanlar içinde gösteri yürüşü düzenlenemeyeceği ifade edildi.

Malatya

CHP'nin Ankara'da düzenleyeceği Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere Malatya'dan hareket eden partililer şehir çıkışında durduruldu. Ankara'ya gitmek üzere üç otobüs halinde hareket eden CHP heyeti, şehir çıkışında polis tarafından durdurularak tek tek kimlik kontrolu yapıldı. GBT sorgulamarı yapılan partililerle polis arasında zaman zaman tartışmalar çıktı. Partililer uzun süredir polis noktasında bekletiliyor.

İzmir

İzmir'de Ankara'daki Cumhuriyet yürüyüşüne katılacak olanları götürecek olan 10 otobüs, çeşitli gerekçeler gösterilerek hareketlerine izin verilmedi. Hazırlıklarını tamamlayıp otobüslerin kalkışlarını bekleyen CHP'liler duruma tepki gösterdi.

Ankara'da bugün düzenlenecek olan Cumhuriyet yürüyüşüne gidecek olan CHP'nin öncülüğünde çeşitli sivil toplum örgütlerinin de desteklediği vatandaşlar saat 22.30'da İzmir saat kulesi önünde toplandı. Ankara'ya gidecek CHP'lilerin herhangi bir engelleme ile karşılaşmaması için CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Birgül Ayman Güler ve Hülya Güven'de hazır bulundu. Saat 23.00'de hareket etmesi gerek 10 otobüs, fahri yolcu sigortası, ceset torbası gibi çeşitli gerekçeler gösterilerek polis tarafından hareketleri engellendi. Farklı ilçelerdeki otoparklara çekilen ve burada kontrolleri süren otobüslerin kalkışının yasalara aykırı olarak engellendiğini öne süren CHP'liler duruma tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alaattin Yüksel, "Valilik, herhangi bir yasağın bulunmadığını söyledi. Ancak Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri araçlardaki belgelerde sorun olduğunu, başka bir araçla yola devam etmemiz gerektiğini söyledi. Şikayetçi olacağız" dedi.

CHP milletvekili Birgül Ayman Güler, "10 otobüs çeşitli sebeplerde Emniyet'in farklı ilçelerdeki otoparklarına çekildi, seyahat özgürlüğümüz engelleniyor. Ne olursa olsun Cumhuriyeti kutlayacağız. Konuyla ilgili şikayetçi olacağız" dedi.

CHP heyetinin toplandığı alan giden otobüsün içerisinde bulunan milletvekili Mustafa Moroğlu, "Yapılan trafik uygulamasında şoförün 24 saat içerisinde kullanması gereken 9 saatlik kotanın dolduğunu söylediler. Trafik kurallarına uygun olduğu için itiraz etmedik. Çağırdığımız ikinci otobüs şoförünün de şehirlerarası yolcu taşımada olması gereken SCR 2 belgesi olmasına rağmen ehliyetinin kayıtlarda gözükmediğini söylediler. Yani ehliyetinin sahte olduğunu söylediler. Kısacası bahane yaratıyorlar. SCR 2 belgesi olan bir kişinin ehliyeti nasıl kayıtta gözükmez. Benim E sürücü belgem var, otobüs kullanabilirim. Ama ben yolcuları almaya kalksam bana SCR 2 belgesi soracaklar ve kalkışımıza izin vermeyecekler" dedi. Üçüncü bir şoförü çağırdık beklemekteyiz bakalım ona da bir gerekçe bulacaklar mı? Göreceğiz" diye konuştu. Saat 01.00 itibarı ile otobüslerin hareketine izin verilmedi.

Manisa

Manisa'dan Ankara'daki Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere otobüsler ile hareketeden Türkiye Gençlik Birliği üyelerinin bulunduğu otobüs, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince durduruldu. TGB'li gençler, engellemeyi protesto etmek amacıyla Manolya Meydanı'nda sabaha kadar oturma eylemi yapacaklarını belirtti.

TGB Manisa İl Temsilciliği tarafından düzenlenen, 22 kişinin katıldığı Ankara yolculuğu polis engeline takıldı. Otogardan Ankara'ya hareket eden gençlerin bulunduğu otobüs, Manisa çıkışında, Turgutlu yolunun çevreyoluna bağlandığı mevkide, polis ekipleri tarafından durduruldu. Emniyet görevlileri, İçişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Mustafa Demirer'in imzasıyla tüm illere gönderilen genelge doğrultusunda Ankara'ya hiçbir ilden toplu halde hareket izni verilmediğini dile getirdi. TGB'li gençlerin Manisa çıkışında durdurulduğunun haberini alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, gençlerin yanına gelerek, seyahatin engellenme nedeni hakkında bilgi aldı.

İçişleri Bakanlığı'nın tüm illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelge doğrultusunda seyahatin engellendiğini belirten CHP'li Milletvekili Özel, "Gönderilen genelgede TGB, ADD, Cumhuriyetçi Kadınlar gibi bazı sivil toplum örgütlerinin isimleri yer alıyor. İsimler yer alan sivil toplum örgütlerinin Ankara'da toplu bir eylem yapacağı gerekçesiyle tüm illerde Ankara'ya ismi belirlenen örgütlerin seyahatleri yasaklanmış. Anayasa göre seyahat özgürlüğünüz kısıtlanması kanunlara uygun değil. Kanunsuz bir emir. Ancak yazılı bir emir geldiği için emniyetin yaptığı iş kanuni bir iş" dedi.

Balıkesir

Balıkesir'den Ankara'daki Birinci Meclis önünde yapılacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına gitmek isteyen 45 kişilik bir gurup engellendi.

Eğitim-iş Sendikası Balıkesir Şubesi Başkanı Hüseyin Semirci ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk, kendilerini Ankara'ya götürecek otobüsün polis tarafından engellendiğini söyledi. Saat 23.00'te Balıkesir'den Ankaraya hareket edecek otobüs gelmeyince, guruptaki vatandaşlar seyehat firmalarına telefon ederek otobüs bulmaya çalıştı. Ancak hiç bir otobüs gelmeyince 2 saate yakın bekleyen Eğitimi-iş Sendikası, ADD, Baro ve demokratik kitle örgütü üyesi ile vatandaşlar, evlerine dönmek zorunda kaldı.

Eğitim-iş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Semerci, "Ankara'daki cumhuriyet buluşması için arkadaşlarımızla sözleştik. Yola çıkmak için yaptığımız organizasyon emniyetten aracımızın sürücüsüne yapılan telkin sonucu engellendi. Bu yurttaşların seyehat etme özgürlüğüne açıktan bir saldırıdır. Her türlü kanunsuzluğu yapanlara hoşgörü gösterilirken, Cmhuriyet Bayramı'nı milletin en büyük bayramını kutlamak isteyenlere karşı böyle bir engelleme çabasını anlamak mümkün değildir. Tarih bunu gelecek kuşaklara kötü bir örnek olarak gösterecektir. İnsanların bayramı kutlamasını engelleyen anlayışı kınıyorum" dedi.

ADD Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk de, "İçişleri Bakanlığı'nın antidemokratik uygulaması ile şu anda karşı karşıyayız. 2911 sayılı kanunun 3. maddesi bizi bağlıyor. Biz oraya cumhuriyetin 89. yılını kutlamaya gidiyoruz. Biz oraya gösteri yapmaya gitmiyoruz. Bu antidemokratik tutumu nedeni ile İçişleri Bakanlığını kınıyoruz" diye konuştu.

Beyoğlu'nda oturma eylemi

İstanbul Beyoğlu'nda, Ankara'daki Cumhuriyet Yürüyüşüne gitmek için toplanan grup, otobüslerinin polis tarafından engellendiğini belirterek durumu protesto etti.

Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 200 kişi, Ankara'da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingine gitmek üzere Taksim Meydanı'nda toplandı.

Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan grup, kendilerini Ankara'ya götürecek otobüslerin Taksim Meydanı'na çıkmasının polis tarafından engellendiğini belirterek eylem yaptı. İstanbul'un diğer bölgelerinden Ankara'ya gitmek için toplanan Eğitim-İş Sendikası üyesi yaklaşık 40 kişi de engelendiklerini belirterek Taksim'e geldi.

Grup adına konuşma yapan TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir, Ankara'ya Cumhuriyet buluşmasına gitmek için toplandıklarını ancak sivil polisler tarafından engellendiklerini söyledi. Ankara'ya gitmek için gelenlerin arasında bulunan tiyatro sanatçıları, Ali Erkazan, Füsun Demirel ve Suzan Aksoy da karşılaştıkları durumu protesto etti. 'AKP halka hesap verecek', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' şeklinde slogan atan grup daha sonra İstiklal Caddesine doğru yürüyüşe geçti. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

'Ortada bir suç yok'

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Ankara'ya gelerek kutlamaya katılmak isteyenlerin seyahat hakkının kısıtlandığını söyledi.

Anayasa'da bir suç isnadı olmadıkça hiç kimsenin seyahat özgürlüğünün engellenemeyeceğini belirten Çölaşan, ''Ortada bir suç yok. Hukuk devletinde böyle bir işleme tevessül etmek tek başına suçtur'' dedi.

Toplantıda, Birleşik Kamu İş Genel Başkanı İsmail Tutoğlu, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Şenal Sarıhan, Türkiye Gençlik Birliği Başkanı İlker Yücel, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli ve Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir de hazır bulundu.

'Engellemelere boyun eğmeyeceğiz'

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Meclis önünde yaptığı basın açıklaması ile Cumhuriyet’ten AKP’nin rahatsız olduğunu ifade ederek ; “ Diktatör Recep’e boyun eğmeyeceğiz. Suriye’de muhaliflerin silah taşıması serbest ama Türkiye’de 80 ilden Ankara’ya gelmek yasak. Şu anda Türkiye cumhuriyetinin vatandaşının ulaşım hakkı engellenmekte ve suç işlenmektedir. Cumhuriyet demek imkansızı başarmak, bağımsız olmak demokrasiden yana olmak, mücadele etmek demektir. Onların adı ak bizim alnımız ak. Onlar ibadeti Recep Tayyip Erdoğan’a inanarak yaparlar bizler Allah’a inanarak. Bu engellemeler bizleri ve hiçbir Cumhuriyet sevdalısını yıldırmayacak yarın binler, milyonlar Ankara’da Cumhuriyet için bir arada olacağız. Papuç’un pahalı olduğunu söyleyeceğiz. Bu millete hesap verecekler. meydanlarda binlerce milyonlarca kişiyi görmekten korkanlar hesap verecek. Bu bir faşizmdir. Onlar Amerika’ya hesap veririler biz Allaha. Bu engellemelere boyun eğmeyecek yarın Türkiye Ankara’da ayağa kalkacak bu faşizme dur diyecek” dedi.

Yönetmelik ne diyor?

Cumhuriyet Bayramı törenleri, Resmi Gazete'de "Ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak tören ve kutlamalar" başlığı ile 5 Mayıs 2012'de yayımlanan yönetmeliğin 4. maddesinde şöyle düzenleniyor:

"Cumhuriyet Bayramı törenleri

(1) Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü ulusal bayramdır. Türkiye’nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız 29 Ekim günü tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00’te Başkentte yapılan yirmibir pâre top atışı ile başlar ve 29 Ekim günü saat 24.00’te son bulur.

(2) Cumhuriyet Bayramı törenleri aşağıdaki şekilde uygulanır:

a) Başkentte Cumhuriyet Bayramı törenleri:

1) Anıtkabir’e Cumhurbaşkanı tarafından çelenk konulur ve İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir.

2) Cumhurbaşkanı tarafından Cumhurbaşkanlığında tebrikat kabul edilir.

3) Cumhurbaşkanı tarafından törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır.

4) İstiklal Marşı ile bayrağın göndere çekilmesini müteakip tören geçişi ve programda yer alan diğer faaliyetler uygulanır.

5) Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.

b) Başkent dışında Cumhuriyet Bayramı törenleri:

1) Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mahallin en büyük mülki idare amirliğine ait çelenk anıtın alt kaidesinin tam ortasına, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait çelenk onun sağına, belediyeye ait çelenk ise soluna konulur. Çelenk konulduktan sonra İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir.

2) Mülki idare amiri tarafından tebrikat, ekli (1) sayılı listede yer alan sıraya göre makamında kabul edilir.

3) Mülki idare amiri tarafından, beraberinde garnizon komutanı ve belediye başkanı olduğu halde, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir.

4) Mülki idare amiri tarafından bayramın anlam ve önemini belirten konuşma yapılır.

5) Tören geçişi mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından şeref tribününden selamlanır.

6) Programda yer alan diğer faaliyetler uygulanır.

7) Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir."

T24

Haberin Tamamı İçin:

İlk Tören Anıtkabir’de

İlk Tören Anıtkabir’de

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Birinci Meclis Önünde Gergin Bekleyiş | Radikal

Birinci Meclis Önünde Gergin Bekleyiş | Radikal

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin, 1. Meclis önünde yapmayı planladığı etkinliğe diğer illerden katılacaklar için ana giriş noktalarında güvenlik önlemleri alındı.

AA muhabirlerinin izlenimlerine göre, İstanbul yolu otoban gişeleri, Kırıkkale Üniversitesi önü, Konya yolu girişi Bala kavşağında, sabahın erken saatlerinden itibaren güvenlik güçleri, katılımcıların otobüslerini şehir girişlerinde durdurup, kimlik kontrolü ve güvenlik araması yapmak üzere önlem aldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren etkinlik için diğer illerden çok az sayıda otobüsün geldiği gözlendi.

Kırıkkale girişi ve Konya yolundan otobüslerle herhangi bir giriş olmazken, yalnızca İstanbul yolu otoban gişelerinden giriş yapan 4 otobüs ve 3 minibüs durdurularak kimlik kontrolü yapıldı. Kimlik kontrolünün ardından araçların şehre girmesine izin verildi.

Birinci Meclis önünde toplanmalar başladı

Bu arada, Birinci Meclis önündeki etkinlik için Ulus Atatürk heykeli önünde gruplar toplanmaya başladı. Polis, Birinci Meclis'in bulunduğu Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapattı.

Haberin Tamamı İçin:

'29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü' İçin İlk Meclis Önünde Toplanılıyor | Sol Haber

'29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü' İçin İlk Meclis Önünde Toplanılıyor | Sol Haber

Ankara Valiliği’nin ve AKP hükümetinin izin vermeyeceklerini açıkladıkları “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü”ne katılacak olanlar bugün saat 11.00’da Ulus’taki ilk Meclis binasının önünde buluşacak.

Ankara Valiliği’nin yasaklama kararı aldığı, ancak katılımcıların geri adım atmayacaklarını açıkladıkları “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” için bugün saat 11.00’da Ankara’da Ulus’taki ilk Meclis’in önünde toplanılacak.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş Sendikası, Tüketici Hakları Derneği, Türkiye Gençlik Birliği gibi kurumların çağrısını yaptığı eylemde, ilk Meclis’in önünden Anıtkabir’e kadar yürünmesi planlanıyor. Yürüyüşe CHP, DSP ve İşçi Partisi de katılacaklarını duyurdular.

Ankara Valiliği yürüyüşü yasa dışı ilan etmişti

Yürüyüşün yapılacağının ilan edilmesinin ardından Ankara Valiliği, 22 Ekim tarihinde yazılı bir açıklama yaparak yürüyüşü “yasa dışı” ilan etmişti. Eylemi düzenleyen kurumların resmi niteliği olmadığını gerekçe gösteren Valilik, yürüyüşün 2911 sayılı kanuna açıkça aykırı olduğunu ileri sürmüştü. Açıklamada eylemin güvenlik güçlerince engelleneceği ve eylemi düzenleyenler ile katılanlar hakkında yasal işlem yapılacağı şu şekilde ifade edilmişti:

Cumhuriyet Bayramı, ulusal anlam ve estetiği içinde Ankara'da Ulusal ve Resmi Bayramlar Yönetmeliği'ne uygun olarak belirlenmiş etkili ve yaygın programlarla kutlanacaktır. 29 Ekim 2012 Pazartesi günü Ankara'da başkaca herhangi bir program uygulaması da yapılmamaktadır. Bu yasal olmayan eyleme tevessül edilmesi halinde, meydana gelebilecek her türlü olaylardan ve doğabilecek zararlardan, organize edenler ile söz konusu eyleme katılanlar sorumlu olacaktır. Kanunsuz eylem güvenlik güçlerince engellenecek ve eylemi organize edenler ile katılanlar hakkında da gerekli yasal işlemler yapılacaktır.”

Valiliğin açıklamasının ardından CHP yasağa tepki gösterirken AKP Valiliğin kararına destek çıkarak Ulus’taki yürüyüşe katılacak olanlara Ankara’da yapılacak olan resmi törene katılmaları çağrısında bulundu.

Erdoğan: “Valilik üzerine düşeni yapmıştır”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tartışmalara ilişkin yaptığı açıklamada Valiliğin "aldığı bir istihbarat üzerine" yasaklama kararı aldığını öne sürerek şunları söylemişti:

“Valilik şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşeni yapmıştır. Çünkü bu tür bayramlarımızı, milli duygular içerisinde hep birlikte yaşamamız lazım. Bunu eğer farklı saplantılar içerisine sokar da, farklı gelen istihbaratlarla bu olay çok daha çirkin istikametlere taşınırsa, tabi buna da Valiliğin müsaade etmemesi en doğal hakkıdır. O gün hep birlikte biliyorsunuz gideceğiz Anıtkabir'de görevimizi yapacağız. Ayrıca bir programlama yapmak suretiyle valiliğin de aldığı istihbaratı doğrulayan adımlar atılması yanlıştır.”

Şahin: “CHP sıkıştığı zaman anarşiye mi gidilsin istiyor?”

Yasağı savunan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ise yasağa karşı çıkan CHP’yi şu sözlerle eleştirerek tartışmayı “terör” kapsamına sokmuştu:

“Teröre hep birlikte lanet yağdırarak, mücadele ediyoruz. Ama bu ülke bugünkü terör örgütünün kök saldığı yıllarda aynı zamanda bir anarşi dönemini yaşadı. ‘Kanun benim’ diyenlerin sokaklarda adeta terör estirdiği bir dönemi yaşadı. O dönemlerin tarihini de, olaylarını da biz biliyoruz. İnsanın aklına ister istemez şu geliyor: acaba CHP çok sıkıştığı zaman, bu ülkede bir şekilde, bir dozda anarşiye mi gidilsin istiyor?”

Gökçek: “Yasa dışı işe katılıp suça iştirak etmeyin”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise dün Twitter hesabından yayınladığı açıklamada, yürüyüşe katılacak olanları “olay çıkartmak istemek”le suçlamıştı:

“Ulus'a sadece olay çıkartmak isteyenler geliyor. İlla 29 Ekimi kutlayacaksanız, örneğin Çankaya Belediyesi akşam bir program düzenler... Ulus'tan Anıtkabir'e yürümek sırf karışıklık çıkartmak için yapılan bir eylemdir. Benden size tavsiye yasa dışı işe katılıp suça iştirak etmeyin…”

Kılıçdaroğlu: “Başbakan ne söylerse söylesin bu bayramı kutlayacağız”

İktidarın ve uzantılarının mitingi yasaklamasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise mitinge konulan yasağı dinlemeyerek 29 Ekim’de ilk Meclis’in önünde olacağını belirtmişti:

"Türkiye Cumhuriyeti istihbaratlarla yönetilen bir ülke değildir! Toplantı özgürlüğü var, bayram kutlama hakkı var. Ben de o yüzden resmi kutlamalarda değil halkın arasında olacağım. CHP Genel Başkanı olarak güç olanı seçiyorum. Başbakan ve uzantıları yasak getiriyor, ama biz bu yasağı dinlemeyeceğiz. TBMM’nin önünde olacağım saat 11.00’de. Başbakan ne söylerse söylesin bu bayramı kutlayacağız."

Hep aynı "istihbarat" iddiası

Mitinge ilişkin istihbarat iddialarının geçmiş yıllarda da hükümet tarafından yasa dışı ilan ettiği kitle eylemlerini yasaklama gerekçesi olarak kullanıldığı biliniyor. 2007 yılında 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanması gündeme geldiğinde mitingde olay çıkacağı yönünde istihbarat alındığı iddiaları gündeme getirilmiş ve eylemi engellemek için İstanbul’da estirilen polis terörü nedeniyle bir vatandaş hayatını kaybetmişti.

2008 ve 2009 yılında da tekrarlanan olaylar AKP’nin 2010’da geri adım atmasıyla son bulmuştu. 2011 ve 2012 1 Mayıs kutlamalarının Taksim’de çatışma yaşanmaksızın yapılabilmesi, mitinglerin AKP’nin müdahale etmemesi durumunda olaysız gerçekleştirilebileceğini göstermişti.

(soL - Haber Merkezi)

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Gergin Bekleyiş | BBC Türkçe

Ankara'da Gergin Bekleyiş | BBC Türkçe

Cumhuriyet Halk Partisi, İşçi Partisi ve 40'a yakın sivil toplum örgütü, Ankara Valiliği'nin yasaklama kararına rağmen Ulus'taki ilk Meclis önünde 29 Ekim kutlaması yapacak.

Valilik, toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu hükümleri uyarınca, kutlamaların yapılacağı alanların önceden ilan edildiğini, bu yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da valiliğin aldığı bir istihbarat nedeniyle Ulus'ta gösteri yapılmasına izin vermediğini söyledi.

Gazetelerde yer alan haberlerde emniyet birimlerinin radikal grupların 29 Ekim'i kutlayanların arasına sızarak kargaşa yaratmaya çalışacakları yönünde bilgilere ulaştığı belirtiliyor.

Ancak yasaklama kararına rağmen yürüyüşte ısrar eden parti ve örgütler, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin amacının 'halkın cumhuriyete sahip çıkmasını engellemek' olduğunu savunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89'uncu yıldönümü dolayısıyla bugün yapılacak yürüyüşe katılmak için farklı illerden yola çıkan bazı kafilelerin engellendiği öne sürüldü.

CHP'li yetkililer bazı illerlerde valiliklerin kararıyla Ankara'ya giden otobüslere müdahale edildiğini belirtirken televizyonlar polisin çok sayıda otobüsü durdurduğunu, ceset torbası bulundurulmaması ya da evrakın eksik olması gibi gerekçelerle yolcuların Ankara'ya gidişinin engellendiğini duyurdu.

Ankara'da 29 Ekim kutlamaları çerçevesinde protokolün katılacağı törenlerin ardından akşam Cumhurbaşkanlığı köşkünde resepsiyon verilecek.

Cumhuriyet Halk Partisi resepsiyona katılmayacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı okullarda 29 Ekim kutlamalarının resmi tatil olmasına rağmen bugün yapılacağını açıkladı. Daha önce kutlamaların 30 Ekim'de yapılacağı açıklanmıştı.

Bu arada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde düzenlenen törenlerde bazı illerde çelenk krizi yaşandı.

İstanbul, İzmir, Antalya ve Bodrum'da Atatürk anıtına protokol dışında çelenk koymak isteyen gruplarla güvenlik güçleri arasında arbede çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

Meclis Önünde Biber Gazı | Yurt Gazetesi

Meclis Önünde Biber Gazı | Yurt Gazetesi

Ankara Valiliği’nin ve AKP hükümetinin izin vermeyeceklerini açıkladıkları “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü”ne katılacak olanlar bugün saat 11.00’da Ulus’taki ilk Meclis binasının önünde buluşacak. Kitle şimdiden Ulus Meydanı'nda. 1. Meclis önü ve giden yollar polis panzerleri ile kesildi.

Valilik kararıyla yasaklanmak istenen, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kutlamaya katılmak isteyenlerin yollarının kesildiği, çelenk koyma törenlerine polisin müdahale ettiği 29 Ekim kutlaması başladı. Tüm yasak ve engellemelere rağmen, İlk Meclis önünde binler buluştu. Sloganlarla bekleyen kitleye birinci Meclis önünde biber gazı sıkıldı.

Ankara Valiliği’nin yasaklama kararı aldığı, ancak katılımcıların geri adım atmayacaklarını açıkladıkları “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” için bugün saat 11.00’da Ankara’da Ulus’taki ilk Meclis’in önünde toplanılıyor. Sabah saatlerinden itibaren ADD üyeleri e Cumhuriyet Bayramı'nın kutlamak isteyenler Ulus Meydanı'na gitti. ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Tam bağımsız Türkiye'' sloganları atan, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grubun Atatürk heykeli önünde Atatürk bulvarına inmesiyle yol tamamen trafiğe kapandı. Atatürk Bulvarı'nı trafiğe kapatan grup ile emniyet güçleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Öte yandan Ulus'ta yoğun bir polis ablukası var. Polis, Birinci Meclis'in bulunduğu Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapatırken, metro seferleri de durduruldu.

KILIÇDAROĞLU ALANA GELDİ

Engellemelere rağmen binlerin buluştuğu Ulus Meydanı'nda kalabalık her geçen dakika artıyor. Anıtkabir törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da saat 11:00'de Ulus Meydanı'na geldi. Sloganlarla bekleyen kitleye birinci Meclis önünde biber gazı sıkıldı. Biber gazı sıkılmasının ardından tepki yükseldi. Görevlilerin araya girmesinin ardından gerilim yatıştı.

İLLERDEN ÇIKIŞLAR VE ANKARA'YA GİRİŞ ENGELLİ

Dün akşam Ankara'daki kutlamaya katılmak üzere yola çıkmak isteyenlerin araçları durduruldu. Araçları durduran Emniyet görevlileri, İçişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Mustafa Demirer'in imzasıyla tüm illere gönderilen genelge doğrultusunda Ankara'ya hiçbir ilden toplu halde hareket izni verilmediğini dile getirdi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in açıklamasına göre, gönderilen genelgede TGB, ADD, Cumhuriyetçi Kadınlar gibi bazı sivil toplum örgütlerinin isimleri yer aldı. Özel, "İsimler yer alan sivil toplum örgütlerinin Ankara'da toplu bir eylem yapacağı gerekçesiyle tüm illerde Ankara'ya ismi belirlenen örgütlerin seyahatleri yasaklanmış. Anayasa göre seyahat özgürlüğünüz kısıtlanması kanunlara uygun değil. Kanunsuz bir emir" dedi.

ANKARA GİRİŞİNDE KİMLİK KONTROLÜ

Engellemeler sadece illerden çıkışla sınırlı kalmadı. Ankara kent girişinde önlem alan güvenlik güçleri, yürüyüş için gelen araçları durdurdu ve araçta bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

Ankara Valiliği’nin yasaklama kararı aldığı, ancak katılımcıların geri adım atmayacaklarını açıkladıkları “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü” için bugün saat 11.00’da Ankara’da Ulus’taki ilk Meclis’in önünde toplanılıyor. Sabah saatlerinden itibaren ADD üyeleri e Cumhuriyet Bayramı'nın kutlamak isteyenler Ulus Meydanı'na gitti. Sayısı yüzleri geçen kitlenin sloganlarla bekleyişi sürüyor.

Öte yandan Ulus'ta polis barikatı var. 1. Meclis önü ve giden yollar polis panzerleri ile kesildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş Sendikası, Tüketici Hakları Derneği, Türkiye Gençlik Birliği gibi kurumların çağrısını yaptığı eylemde, ilk Meclis’in önünden Anıtkabir’e kadar yürünmesi planlanıyor. Yürüyüşe CHP, DSP ve İşçi Partisi de katılacaklarını duyurdular.

Haberin Tamamı İçin:

Polis Biber Gazıyla Müdahale Etti | DHA

Polis Biber Gazıyla Müdahale Etti | DHA

Baruthane Kavşağı'nda, Birinci Meclis'e yürümek isteyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Polis ile göstericiler arasında gerginliğin sürdüğü bildirildi.

Canlı DHA yayınını izlemek için:

http://www.dha.com.tr/haberdetay.asp?Newsid=244787

Haberin Tamamı İçin:

Buz Gibi Bayram

Buz Gibi Bayram

Türkiye Cumhuriyeti'nin 89. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi.

Anıtkabir'deki törende, saat 08.45'te Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu.

2 LİDER ARASINDA SOĞUK RÜZGARLAR

Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Bakanlar Kurulu üyeleri katıldı.

Törende Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasında soğuk rüzgarlar esmesi dikkatlerden kaçmadı.

İki lider Aslanlı Yol'dan yürürken birbibrlerine yakın durmamaya özen gösterdi. İki lider arasındaki soğukluk görüntülere de yansıdı.

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da bir gruba polis gazla müdahale etti | CNN Türk

Ankara'da bir gruba polis gazla müdahale etti | CNN Türk

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gergin başladı. Gözler Ankara Valiliği’nin yasakladığı “29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü”ne çevrildi. Ankara Valiliği yasak kararını değiştirmezken başta CHP olmak üzere, siyasi parti ve STK'lar ise yürüyüşü gerçekleştirmek konusunda ısrarlı.

Polis ise olağanüstü güvenlik önlemleri aldı, gruplara yer yer ga...

Haberin Tamamı İçin:

Ankara'da Barikatlar Kaldırıldı Anıtkabir'e Yürüyüş Başladı

Ankara'da Barikatlar Kaldırıldı Anıtkabir'e Yürüyüş Başladı

20 Dakika süren arbededen sonra, olayların büyümemesi için Ulus'taki barikatlar kaldırıldı ve Anıtkabir'e yürüyüş başladı. Çok fazla yaşlı, kadın ve çocuktan oluşan kalabalığa biber gazı ve panzerlerle su sıkılması çok büyük tepki topladı.

Birinci Meclis Önündeki Kutlamalar | Haberler.com

Birinci Meclis Önündeki Kutlamalar | Haberler.com

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek isteyen gruba polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeriyeye ait gazinoya girdi.

Birinci Meclis önündeki kutlama için toplanan kalabalık, Ulus Meydanı'ndan Anıtkabir'e yürümek istedi. Barikatı aşmak isteyen kalabalığa polis, tazyikli su, biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale etti.

Bu sırada, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP'liler, askeriyeye ait gazinoya girdi. Müdahalenin ardından gazinodan çıkan Kılıçdaroğlu, parti genel merkezine gideceği belirtildi.

Cumhuriyet Bulvarı'nda kurulan polis barikatının kaldırılması üzerine de kutlamaya katılanlar, Anıtkabir'e doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe başladı.

Polisin müdahalesi sırasında, civardaki bazı dükkanların camları kırıldı. Tazyikli su nedeniyle düşerek yaralanan ve biber gazından etkilenen bazı vatandaşlara sağlık ekiplerince müdahale edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'na da Biber Gazı | Radikal

Kılıçdaroğlu'na da Biber Gazı | Radikal

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekilleriyle birlikte 1. Meclis'in bahçesine girdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'na biber gazı sıkıldı, CHP lideri korumaları tarafından Birinci Meclis'in arkasındaki TSK'nın erbaş gazinosuna alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Anıtkabir'deki törenin ardından saat 11'de Ulus Meydanı'na geldi. Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri barikata ulaştı. Bir grup milletvekili barikatı geçti. Kılıçdaroğlu için milletvekilleri CHP liderinin önünde barikatı açmaya çalışıyor. Polis de barikatın önünde mevzilendi. Baruthane Kavşağı'nda ise Birinci Meclis'e yürümek isteyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Polis ile göstericiler arasında gerginlik sürüyor.

  • Arbedenin ardından Kılıçdaroğlu'nun korumaları barikatı geçti. Kılıçdaroğlu barikatı yararken polis gaz bombası attı. Kılıçdaroğlu'nun korumaları ile polis arasında yumruklaşmaya varan kavga oldu.

  • Milletvekilleri kol kola girerek barikatı aşma ve barikatın arkasındaki kalabalığı Anıtkabir yoluna alma kararı aldı. Bu nedenle CHP'liler eski Meclis'in önünde toplandılar.

  • Atatürk'ün balkonundan halkı selamladığı ve Cumhuriyet'in kurulduğu 1. Meclis'in bahçesine giren Kılıçdaroğlu daha sonra Ulus Meydanı’nda toplanan vatandaşlara konuşma yaptı.

  • CHP Lideri konuşmasında, “Tarihimize yakışmayan bir 29 Ekim yaşıyoruz. Bu tablo Türkiye'nin yüzkarasıdır. Bayramlarımızı halktan koparmak istiyorlar” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Tebrik Törenine BDP'li Demirtaş Katılmadı

Tebrik Törenine BDP'li Demirtaş Katılmadı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başkent'te Olaylı Cumhuriyet Yürüyüşü

Başkent'te Olaylı Cumhuriyet Yürüyüşü

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'ndan İlk Açıklama

Kılıçdaroğlu'ndan İlk Açıklama

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İstanbul'a gelirken havalimanında açıklama yaptı.

Açıklamanın satır başları şöyle:

Polis barikatları vardı onbinler ve diğer onbinler arasında mesafeyi kaldırdık. Bunu kaldırdığımıza memnunuz.

Bayrak açmanın tekmelendiği bir bayram yaşadık acı veren budur. O insanların elinde sadece Türk bayrağı vardı devletin elinde panzeri vardı tazyikli suyu vardı biber gazı vardı. Yahu savaşa mı gidiyorsunuz?

Cumhura karşı hükümete nasıl cumhuriyet hükümeti denir. Taşkınlık yapmadılar insan dövmediler kapı çerçeve indirmediler.

Haberin Tamamı İçin:

29 Ekim Kutlamalarında Bir İlk

29 Ekim Kutlamalarında Bir İlk

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerini TBMM yerine Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Anıtkabir'deki tören saat 08.45'te devlet erkanının Aslanlı Yol'un başında yerini almasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki heyet Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

Gül'ün, Ulu Önderin mozolesine, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Türk bayrağı motifli çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Anıtkabir'deki törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan da katıldı.

Cumhuriyet bayramı kutlamalarında bir ilk

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerini ilk kez Çankaya Köşkü'nde kabul etti.

Ulusal ve resmi bayramlarda yapılacak törenlerle ilgili yönetmelik uyarınca Cumhurbaşkanına tebriklerin iletildiği tören TBMM yerine Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleştirildi.

Gül, Anıtkabir'deki törenin ardından Çankaya Köşkü'ne geldi. Salonda yerini alan Gül, kutlamaları kabul etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aralarında Yıldırım Akbulut ve Mehmet Ali Şahin'in de bulunduğu eski başbakan ve TBMM başkanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekilleri, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ali Em, yüksek yargı organı üyeleri, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, bakan yardımcıları, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı, Ankara'daki üniversitelerin rektörleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yüksek rütbeli askerler, bürokratlar ile yabancı misyon şefleri Gül'e tebriklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kutlamaları kabul ettikten sonra basın mensuplarının da bayramını kutladı.

Liderler köşkte

Kutlamalar için Köşk'e ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli, salonda MHP'li milletvekilleriyle bekledi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan ve Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, törenin başlamasını beklerken bir süre sohbet etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise salonda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ve kuvvet komutanlarıyla bir süre konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Biber Gazı Sıkılan CHP'liler Polis Barikatını Yıktı!.

Biber Gazı Sıkılan CHP'liler Polis Barikatını Yıktı!.

Ankara Ulus'taki 'Alternatif kutlamalara' katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, polisin sıktığı biber gazından ve basınçlı sudan etkilendi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekilleri, Birinci Meclis'in önünde Atatürk'ün Anıtı'na doğru yürümeye başladı. Burada kurulan polis barikatından Kılıçdaroğlu'nun da olduğu bölgeye biber gazı ve tazyikli suyla müdahale yapıldı. Atatürk Anıtı tarafından yapılan müdahaleden etkilen Kılıçdaroğlu, korumalarının arasında askeri gazinoya götürüldü.

KILIÇDAROĞLU: HALKTAN KORKAN İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlaması sırasında Anıtkabir'e yürümek isteyenlere güvenlik güçlerince izin verilmemesi üzerine bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, halktan korkan, halkın bayramını engellemeye çalışan bir iktidarla karşı karşıya olduklarını belirterek, "İlk TBMM'de milletvekili de vardı, halk da vardı. Şimdi milletvekili ile halkı koparmak istiyorlar. Hangi baskıyı yaparlarsa yapsınlar, o baskı nereden gelirse gelsin, Cumhuriyeti kutlamaktan hiçbir güç bizi engellemeyecektir" dedi.

"HALK KUTLAMAK İSTİYOR, AKP ENGELLİYOR"

Sonuna kadar mücadele edeceklerini de belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha düne kadar diyorlardı ki; 'Stadyumlarda bayram kutlanmaz, halkla beraber kutlamak lazım.' Halk burada, onlar stadyumda. Verdikleri söze; ortaya çıkan tabloya bakın. Bu Türkiye'nin yüz karası bir tablodur. Yasası var '29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanacak' diye. Halk kutlamak istiyor, AKP engelliyor. Böyle bir tabloyu içimize sindiremiyoruz. Polisle, baskıyla, biber gazıyla, copla bayram mı kutlanır? Halktan korkan bir iktidar olabilir mi? Bizi bu hale getiren, kamplara ayrıştıran, bölen iktidar AKP iktidarıdır. Hangi inançtan olursa olsun, hangi kimlikten olursa olsun bütün yurttaşlarımın bayramını kutluyorum. Halktan kopuk, kendi cumhurbaşkanlığı hesaplarını yapan bir başbakanın zaten Cumhuriyet Bayramı kutlama gibi bir düşüncesi olamaz. Geleceğini düşünen, halkı değil, cebini düşünen, halkı değil, bir iktidarın Cumhuriyet Bayramı zaten olamaz."

AKM'DE RESMİ GEÇİT TÖRENİ

Bu arada Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) resmi geçit düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri ve eşleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve çok sayıda kişi katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile birlikte üstü açık bir araçtan, atlı polisler ve törene ilk kez katılan Cumhurbaşkanlığı motorize timleri eşliğinde geçit törenine katılan birlikleri denetledi. Gül ve Özel vatandaşlarla öğrencilerin bayramını da kutladı. İstiklal Marşı'nın ardından öğrenciler şiirler okudu, halk oyunları gösteri yaptı, Türk Hava Kurumu ve Türk Silahlı Kuvvetleri paraşütçüleri atlayışı gerçekleştirirken vatandaşların alkışını aldı. Cumhurbaşkanı Gül'ün ayakta izlediği geçit töreniyle birlikte Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının geçişinin ardından akrobasi timi "Türk Yıldızları" da gösteride bulundu.

Tören geçişi sırasında Başbakan Erdoğan'ın şeref locasındaki yerinden bir süre ayrııp, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştüğü görüldü.

HİPODROM'DAKİ KUTLAMALAR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hipodrom'daki kutlamalara ilk kez eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı. Gül dışında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da eşi ile kutlamalara katıldı.

Gül, üstü açık Cadillac marka bir araçla alana gelerek halkı selamladı. Ardından törene geçildi. Tören bayrağın göndere çekilmesinden ve marşın okunmasının ardından tören geçişleri gerçekleşti. Askeri okullar, zırlı araçlar, seymenler, öğrencilerin aralarında bulunduğu grubun geçişleri gerçekleşti. Bu arada Türk Yıldızları da bir gösteri yaptı. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılırken tören geçişi sırasında bir ara yerinden kalkarak içerden telefonla bilgi aldı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Sikorsky tipi helikopterle Anıtkabir çevresinde yapılan yürüyüşü ve alınan önlemleri havadan denetledi.

Faruk KAHRAMAN/ANKARA,(DHA)

Haberin Tamamı İçin:

Çelik: Bunun Adı Anarşi

Çelik: Bunun Adı Anarşi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bu Görüntü Dünyada da Yankı Buldu!

Bu Görüntü Dünyada da Yankı Buldu!

**Ankara'daki 29 Ekim yürüyüşüne polisin gaz ve basınçlı suyla müdahale etmesi yurt dışında da yankı buldu. BBC, “Ankara Valiliği’nin yasakladığı halde binlerce kişinin katıldığı ‘29 Ekim Seferberlik Yürüyüşü'ne, polis, Ulus meydanı civarında müdahale etti” dedi.

Washington Post da haberinde kutlama yasaklamalarına karşın binlerce laik vatandaşın Ankara’da Cumhuriyet’in kuruluşunu kutladığı duyurdu.**

İngiliz yayın kuruşulu BBC, “Ankara'daki 29 Ekim yürüyüşüne polis gaz ve basınçlı suyla müdahale etti” dediği haberinde çeşitli grupların gerginliğe karşın Ulus meydanından eski meclise yürüyüşü sürdürdüğünü belirtirken göstericilerin "Mustafa Kemal'in askerleriyiz", "Türkiye laiktir, laik kalacak" ve "Tam bağımsız Türkiye" şeklinde sloganlar attıklarına dikkat çekti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Anıtkabir'deki resmi törenin ardından saat 11.00'de Ulus Meydanı'na gittiğini ve beraberindeki milletvekilleri ile polis barikatını geçerek yürüyüşe katıldığına işaret eden BBC Türkçe Servisi, Ankara Emniyeti'nde bütün izinler iptal edilirken başkentte yaklaşık 5 bin polis görev yaptığını da kaydetti.

"KAFİLELERE ENGEL"

BBC, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen mitinge katılmak için farklı illerden yola çıkan bazı kafileler Ankara'ya girişte engellendi” de dediği haberinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde Pazar günü düzenlenen törenlerde bazı illerde çelenk krizi yaşandığına, İstanbul, İzmir, Antalya ve Bodrum'da Atatürk anıtına protokol dışında çelenk koymak isteyen gruplarla güvenlik güçleri arasında arbede çıktığına Mersin'de CHP il binası önünde toplanarak ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe geçen bir kaç bin kişilik bir gruba da polis müdahele ettiğine de dikktat çekti.

WASHINGTON POST: HÜKÜMETİN YASAĞINA RAĞMEN LAİKLER KUTLUYOR

Türkiye’de gergin geçen 29 Ekim kutlamaları dünya basınına da yansıdı.

Amerika’da yayınlanan Washington Post gazetesi, kutlama yasaklamalarına karşın binlerce laik vatandaşın Ankara’da Cumhuriyet’in kuruluşunu kutladığı duyurdu.

Gazete haberinde, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının son birkaç yıldır İslam eğilimli hükümet ile laik düzenin bozulması korkusu yaşayan hükümet karşıtlarını bölen bir sembol haline geldiğini savundu.

Hükümetin güvenlik gerekçesiyle pazartesi günü düzenlenmesi planlanan yürüyüşü yasakladığını ve yürüyüşün yasadışı olduğunu açıkladığını duyuran gazete, Cumhuriyet yürüyüşünün en büyük destekçisinin ana muhalefet partisi olduğunu yazdı.

Washington Post, yürüyüşçülerin Ankara’daki ilk meclisin önünde toplanacaklarını belirterek medyanın Türkiye’nin diğer kentlerinden gelen yürüyüşçülerin hükümet tarafından Ankara’ya girişine izin verilmediğini aktardı.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: 'Bayrak Açmanın Tekmelendiği Bir Bayram Yaşadık'

Kılıçdaroğlu: 'Bayrak Açmanın Tekmelendiği Bir Bayram Yaşadık'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İstanbul'a gelirken havalimanında açıklama yaptı

Polis barikatları vardı onbinler ve diğer onbinler arasında mesafeyi kaldırdık. Bunu kaldırdığımıza memnunuz.

Bayrak açmanın tekmelendiği bir bayram yaşadık acı veren budur. O insanların elinde sadece Türk bayrağı vardı devletin elinde panzeri vardı tazyikli suyu vardı biber gazı vardı. Yahu savaşa mı gidiyorsunuz.

Cumhura karşı hükümete nasıl cumhuriyet hükümeti denir. Taşkınlık yapmadılar insan dövmediler kapı çerçeve indirmediler.

Haberin Tamamı İçin:

"Emri Ben Vermedim"

"Emri Ben Vermedim"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı yürüyüşlerinde yaşanan gerginlikle ilgili, "Polise barikatı kaldırma emrini ben vermedim. Cumhuriyeti cumhur korur" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

"Bizi Buraya Sokmayanlar Utansın"

"Bizi Buraya Sokmayanlar Utansın"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Köşk'teki resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlıyor. Erdoğan, geçmiş dönemdeki uygulamaları hatırlatarak, "Emine Hanım'la bizi buraya sokmayanlar utansın" dedi.

Erdoğan, Cumhuriyet Bayramı yürüyüşlerinde yaşanan gerginlikle ilgili, "Polise barikatı kaldırma emrini ben vermedim. Cumhuriyeti cumhur korur" dedi.

Erdoğan, cezaevlerindeki açlık grevlerine gerektiğinde müdahale edilebileceğini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Çankaya Köşkü'nde Cumhuriyet Resepsiyonu

Çankaya Köşkü'nde Cumhuriyet Resepsiyonu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayram'nın 89. yılında İstanbul Boğazı'nı havai fişek, ses ve ışık gösterileri ile görsel bir şölene dönüştürdü.

Beşiktaş'tan Bayraklı Kutlama

Beşiktaşlı futbolcular ve teknik heyet, antrenman öncesi açtığı bayrakla cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıl dönümünü kutladı.

bu haber 325 kişi tarafından okundu.

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile davetlileri karşıladı. Resepsiyona, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile çok sayıda davetli katıldı.

Çankaya Köşkü'nde yapılan 29 Ekim Resepsiyonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan bugün Ulus'ta yaşanan mitingde polisin barikatları kaldırmasıyla ilgili olarak "Barikatları kaldırın emrini ben vermedim" dedi.

Resepsiyona bu yıl ilk kez Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılırken, Erdoğan, "Polise barikatı kaldırma emrini ben vermedim. Yaşananlar Cumhuriyet mitinglerine benziyor.CHP illegal örgütlerin peşine takılıyor. 2007'yi özlüyorlardır, ama bu kimseye bir şey kazandırmaz. Cumhuriyeti cumhur korur. Tenis turnuvasındaki protestocularla aynı kişiler. CHP kaybeder" dedi.

Erdoğan ilk defa eşi Emine Erdoğan ile Çankaya Köşkü'ndeki resepsiyona katılmasıyla ilgili olarak da "Bugüne keder beni Emine Hanım'la buraya sokmayanlar utansın" diye konuştu.

Erdoğan cezaevlerinde yapılan açlık grevlerini de "Aç kalan falan yok, İşişleri Bakanı gitti. Az ya da çok birşeyler yiyip içiyor" diye değerlendirdi.

Haberin Tamamı İçin:

Başkent'te 29 Ekim Gerilimi

Başkent'te 29 Ekim Gerilimi

Başbakan’dan 29 Ekim gerginliğiyle ilgili açıklama geldi.

Başbakan Erdoğan, "Kılıçdaroğlu illegal örgütlerin peşine takıldı. Cumhuriyet mitinglerine benzedi CHP kaybeder." dedi.

Başbakan Köşk Resepsiyonuyla ilgili de, "Eşimle beni buraya sokmayanlar utansın" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: “Polise Barikatları Kaldırma Talimatı Vermedim, Görevlerini Yapmadılar”

Erdoğan: “Polise Barikatları Kaldırma Talimatı Vermedim, Görevlerini Yapmadılar”

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: “İnandığımız Yol, Mustafa Kemal'in Yoludur”

Kılıçdaroğlu: “İnandığımız Yol, Mustafa Kemal'in Yoludur”

Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği ''Cumhuriyete Bağlılık'' yürüyüşüne katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ''Mustafa Kemal'in askerleriyle beraber olmaktan mutluyum'' dedi.

İstanbul- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yol boyunca iki kez halka hitap etti.

İlk olarak Bağdat Caddesi'nde Erenköy'de TIR'ın üzerinden katılımcılara seslenen Kılıçdaroğlu, Kadıköy'de bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirtti.

''Mustafa Kemal'in askerleriyle beraber olmaktan mutluyum'' diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ne söylerse söylesinler hiçbir güç bizi yürüdüğümüz yoldan alıkoyamayacaktır. Bugün Ankara'da önümüze engeller çıkardılar. Sandılar ki biz Birinci Meclis'e gitmeyeceğiz. Sandılar ki askerlerini, polislerini getirecekler, biz oraya gitmeyeceğiz. Bir şeyi unutuyorlar, biz ulusal kurtuluş savaşını vermiş bağımsız bir ülkenin evlatlarıyız. Hiçbir güç bizi inandığımız yoldan alıkoyamayacaktır. Hangi koşulda olursa olsun, kim olursa olsun, inandığımız yoldan asla dönmeyeceğiz. Babalarımız, dedelerimiz, ulusal bağımsızlık savaşını verdiler. Bayrağımız al bayraktır, yolumuz Mustafa Kemal'in yoludur. Her zaman söyledik yine söyleyeceğiz.''

Artık tüm yurttaşların şapkalarını önüne koyup düşünmek zorunda olduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Geçmişteki gibi Demokrat Partili, Anavatan Partili, Doğru Yol Partili, Cumhuriyet Halk Partili ayrımı yok. Bir tarafta Kuvayı Milliyeciler, Misakı Milliciler var. Bir tarafta Cumhuriyetçiler var. Öbür tarafta Cumhuriyet karşıtları var. Bağımsızlıktan, özgürlükten, kadın-erkek eşitliğinden, demokrasiden, Cumhuriyetten yana olan tüm yurtseverleri Cumhuriyet Halk Partisi'nin çatısı altına bekliyorum. Ülkeyi çağdaş uygarlıktan koparmak isteyenler var. Türkiye'yi Orta Doğu'nun bataklığına sürükleyenler var. Her zaman karşı çıkacağız, direneceğiz ve kazanacağız.''

''Türkiye'nin yeni bir iklime ihtiyacı var''

Mustafa Kemal Atatürk'ün, ''Benim iki büyük eserim var; biri Cumhuriyet, diğeri CHP'dir'' sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, bugün, Türkiye'nin 81 ilinde al bayrağı taşıyan ve Mustafa Kemal Atatürk'e çiçek armağan eden tek partinin CHP olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yeni bir iklime ve anlayışa ihtiyacı olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Türkiye'nin barışa, Türkiye'nin çağdaş uygarlığa ihtiyacı var. Türkiye'nin özgür medyaya ihtiyacı var'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'de medyanın özgür olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, ''Yeni bir iklim, yeni bir parti, yeni bir iktidar, Cumhuriyet Halk Partisi'ne artık bu ülkenin ihtiyacı var. İçerde barışı sağlayacağız, dışarıda barışı sağlayacağız. Hiç kimseyi düşman olarak görmeyeceğiz. İnsanı insan olarak değerlendireceğiz, kimliğine, inancına saygı göstereceğiz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, çıktığı yolda güvencesinin halk olduğunu belirtirken , ''Erkeklerden daha yürekli kadınlara sesleniyorum; Kıyafetiniz, inancınız, kimliğiniz ne olursa olsun, gelin Cumhuriyete sahip çıkın. Cumhuriyet sizinle yücelecektir. Unutmayın, sizlere seçme-seçilme hakkını veren parti CHP'dir. Özgürlüğün yolunu açan parti CHP'dir. Asla ve asla Cumhuriyetten taviz vermeyeceğiz. O bedeli ödemeye hazırız. Sizlere güveniyoruz'' diye konuştu.

''İnandığımız yol, Mustafa Kemal'in yoludur''

Kılıçdaroğlu'nu taşıyan TIR, daha sonra Caddebostan'da durdu. Burada, bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylendi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, TIR'ın üzerinden yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

''Şunu bilmenizi isterim; ne olursa olsun, kim olursa olsun, hangi güç olursa olsun, Cumhuriyet Halk Partisi halkın yanında, halkın önderliğini yapmaya sonuna kadar kararlıdır. İstedikleri kadar Silivri toplama kampları açabilirler, istedikleri yargıçları istedikleri mahkemelere atayabilirler. İnandığımız bir yol var; o da Mustafa Kemal'in yoludur. O yolun adı çağdaşlık yoludur.''

Kişisel çıkarlar için yola çıkmadıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Hiçbir zaman cebimizi düşünmedik. Ya kentimizi ya ülkemizi ya halkımızı düşündük. Ülkemiz için, halkımız için ne gerekiyorsa sonuna kadar mücadelesini vereceğiz. Demokrasi için, özgürlükler için, kadın-erkek eşitliği için, çağdaş bir ülke olmak için, özgür üniversiteler olsun diye mücadele edeceğiz' ' ifadelerini kullandı.

Kalabalığa, ''Siz hiç üniversitelerin konuştuğunu duyuyor musunuz?'', ''Medyanın özgür olduğunu düşünüyor musunuz?'', ''Kadın-erkek eşitliğine Başbakan'ın inandığını düşünüyor musunuz?'' şeklinde sorduğu sorulara ''Hayır'' yanıtını alan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Barikatları Kaldırın Emrini Ben Vermedim'

Erdoğan: 'Barikatları Kaldırın Emrini Ben Vermedim'

Çankaya Köşkü'ndeki Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna eşi Emine Erdoğan ile birlikte ilk kez katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugüne kadar beni Emine Hanım'la buraya sokmayanlar utansın" dedi. Erdoğan, Ulus'ta polise barikatları kaldırma emri vermediğini de açıkladı ve CHP'yi illegal örgütlerin peşine takılmakla suçladı.

Resepsiyonun gündeminde, Ankara'daki 29 Ekim yürüyüşü çatışmaları da vardı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, bazı sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği ve CHP'nin katıldığı Ulus'taki yürüyüş için Ankara Valisi'ne, "tansiyonu yükseltmeyin" talimatı verdiği ortaya çıktı. Barikatlar bu nedenle kaldırıldı. Başbakan Erdoğan ise, barikatları kaldırma talimatının kendisi tarafından verilmediğinin altına çizdi ve CHP'yi olayları provoke etmekle suçladı.

Ulus Meydanı'ndaki kutlamaya müdahale görüntüleri ve Anıtkabir yürüyüşünün akşamında devletin zirvesi Çankaya Köşkü'ndeydi. En çok merak edilen, gergin eylem sırasında barikatları kimin kaldırttığı idi. Köşk'teki resepsiyonda önce Başbakan Erdoğan konuştu; "Barikatların kaldırılması talimatını ben vermedim" dedi ve CHP'ye yüklendi.

Erdoğan, "Birlikten, beraberlikten yana isen hipodromda olsaydın. Daha önce yaptık, bugün ne oldu da Ulus'a gittin. Suyu ve biber gazını görüyorlar. Polisler yaralandı, yaralı polisleri kimse görmüyor. İllegal örgütlerin peşine takılıp legal hale getirmeye çalışıyorsun. Yapılan alternatif kutlama değil, olayı provoke etmekti. Yaşananlar Cumhuriyet mitinglerine benziyor. CHP illegal örgütlerin peşine takılıyor. 2007'yi özlüyorlardır, ama bu kimseye bir şey kazandırmaz. Cumhuriyeti cumhur korur. Tenis turnuvasındaki protestocularla aynı kişiler. CHP kaybeder" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın ardından gözler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çevrildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumartesi günü Ankara Valisi Alaatin Yüksel'i çağırdığı, olayların tırmanmaması için talimat verdiği öğrenildi. Bir anlamda gerginliğin artması durumunda barikatların kaldırılması mesajını Cumhurbaşkanı vermişti. Gül, resepsiyonda müdahale görüntülerinden rahatsız olduğunu ifade etti.

Haberin Tamamı İçin:

Çankaya'da İlklerin Resepsiyonu

Çankaya'da İlklerin Resepsiyonu

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

‘Ulus'tan Ata'ya Akın

‘Ulus'tan Ata'ya Akın

Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayıp Anıtkabir’e yürümek isteyen yüz binler, önceki gece otobüslerin şehirlerde durdurulması ya da Ankara’ya sokulmamasıyla başlayan, polisin biber gazı ve tazyikli suyla yaptığı tüm engellemelere rağmen Ata’ya akın etti. Ulus Meydanı’ndan Gar’a kadar oluşan insan seli Hidoprom, Kazım Karabekir, Anıt caddeleri boyunca “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları ve marşlar eşliğinde Anıtkabir’e ulaştı.

ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği’nin (ADD) öncülüğünde 41 sivil toplum kuruluşunun düzenlediği, “Seferberlik Yürüyüşü”, Ankara Valiliği’nin, “İzinsiz gösteridir, müdahale ederiz” uyarısına rağmen dün yüz binlerin katılımıyla yapıldı. Yürüyüş gerilimi, günler önceden başladı. Valiliğin, “Basın açıklaması yapılsın, yürüyüş için emniyete başvurun”, “Yollar kapatılmasın, kaldırımlardan yürüyün” uyarılarına karşı yürüyüş komitesi geri adım atmadı. Başta İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı illerde, yürüyüş için otobüslerin yola çıkmasına izin verilmedi.

İNCE: DEMOKRASİ CİNAYETİ

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Burada yaşanan bir demokrasi cinayetidir. Suriye’de muhaliflerin silah kullanması serbest, Türkiye’de muhaliflerin yürümesi yasaktır” dedi. ADD yöneticileri de emniyet yetkililerinin otobüs firmalarına “Yasadışı eyleme götürüyorsunuz, hakkınızda işlem yaparız” diye baskı yapması nedeniyle gelemeyen katılımcılar olduğunu belirttiler.

5 BİN POLİS GÖREV YAPTI

Ankara genelinde güvenlik için 5 bin polisin görev yaptı. Şehrin 3 ana girişinde sabahın erken saatlerinden itibaren güvenlik güçleri, otobüsleri durdurup, kimlik kontrolü ve güvenlik araması yaptı. 1. ve 2. Meclis’in bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’ni iki ucundan bariyerler ve TOMA’larla (Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı) araç ve insan trafiğine kapattı. “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Tam bağımsız Türkiye” sloganları atan, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan grubun Atatürk heykeli önünde Atatürk bulvarına inmesiyle bu yol da tamamen trafiğe kapandı.

ÖNCE MÜDAHALE, SONRA İZİN

Polis, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu katılımcıların barikatları aşma girişimleri üzerine sert müdahalede bulundu. Katılımcılara biber gazı sıkıldı, gaz bombası atıldı ve ardından tazyikli su sıkıldı. Ortalık bir anda savaş alanına dönerken katılımcıların büyük bölümünün dağılmadığı görüldü. Müdahalenin ardından polis Cumhuriyet Bulvarı’nda kurulan barikatı kaldırdı. Ulus Meydanı’ndan cadde boyunca gara kadar birleşen insan seli, Hidoprom, Kazım Karabekir, Anıt Caddeleri boyunca sloganlar ve marşlar eşliğinde Anıtkabir’e ulaştı.

ERDOĞAN SÜREKLİ BİLGİ ALDI

Başbakan Erdoğan, Hipodrom’daki tören sırasında Ulus’taki gelişmeleri yakından izledi. Cumhurbaşkanı Gül’ün protokol tribününe gelişi öncesinde Müsteşarı Efkan Ala’dan gelişmelere ilişkin bilgi alan Erdoğan, tören sırasında da yine gelişmeleri Ala ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den bilgi alarak izledi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile de görüşen Erdoğan, tören sırasında bir ara tribünden ayrıldı. 10 dakika kadar sonra geri dönen Erdoğan’ın gelişmelerle ilgili telefon görüşmeleri yaptığı öğrenildi. Erdoğan’ın, yerine döndükten bir süre sonra yanına çağırdığı Şahin ile hararetli bir biçimde konuştuğu ve Şahin’in de bu görüşmeden sonra tribünden ayrıldığı gözlendi.

Yurtta coşku

CUMHURİYET Bayramı, resmi tören ve kentlerdeki yürüyüşlerin yanı sıra, yurdun dört bir yanında çeşitli etkinliklerle kutlandı. İzmir Valisi Cahit Kıraç, Cumhuriyet Meydanı’nda dün saat 10.30’da başlayan törenler kapsamında halkın bayramını kutladıktan sonra, protokol tribününe oturdu. Bu sırada tribündeki CHP İzmir milletvekilleri Musa Çam, Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ve Hülya Güven, yerlerinden kalktı. CHP’li vekiller, Vali Kıraç’a Ankara’ya gidecek otobüslerin engellenmesini protesto ettiklerini söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

Cumhuriyet Mitingine Soruşturma

Cumhuriyet Mitingine Soruşturma

Ankara Cumhuriyet başsavcılığı Ulus'ta dün gerçekleştirilen Cumhuriyet Yürüyüşü'nde yaşanan olaylara ilişkin soruşturma başlattı.

Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada şüpheliler Emniyet'ten gelecek fezleke sonrasında belirlenecek. Soruşturma 2911 sayılı gösteri ve toplantı yürüyüşleri kanuna muhal...

Haberin Tamamı İçin:

Ankara Belediyesi'nden 29 Ekim Cezası!

Ankara Belediyesi'nden 29 Ekim Cezası!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, dün yapılan izinsiz yürüyüş nedeniyle çevre kirliliğine yol açan afişleri asan dernek ve kuruluşlara Kabahatler Kanunu'na göre cezai işlem için tutanak düzenliyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Ankara’daki izinsiz yürüyüş nedeniyle çevre kirliliğine yol açan afişleri asan dernek ve kuruluşlara Kabahatler Kanunu’na göre cezai işlem için tutanak düzenliyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, yürüyüşün yapıldığı güzergah üzerindeki köprü altlarına, binalara, otobüs duraklarına, elektrik direklerine, trafik işaret levhalarına ve çeşitli alanlara dernek ve kuruluşlar tarafından yapıştırılan afiş ve pankartların belediye ekiplerince temizlendiği bildirildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

'İçerde'1 MayısAbdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAdnan KeskinAfyonAkaryakıtAli BabacanAnkaraAntalyaAntrenmanBakanlar KuruluBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşiktaş Jimnastik KulübüBiber GazıBodrumCemil ÇiçekCumhuriyet BayramıCumhuriyet Halk PartisiDanıştayGenelkurmay Başkanıİngiltereİstanbulİstanbul Boğazıİstanbul Büyükşehir Belediyesiİstiklal MarşıİzmirKemal KılıçdaroğluMalatyaManisaMelih GökçekMersinMilliyetçi Hareket PartisiMuharrem İnceÖzgür ÖzelPolisRecep Tayyip ErdoğanSavaşSuriyeTHKTerörTiyatroTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiTwitterYargıtaykadınlarolaytatil
Görüş Bildir