'Savcılar Görevden Alındı' İddialarına Yanıt

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

HSKY'dan İddialara Yanıt!

HSKY'dan İddialara Yanıt!

Siyaseti ve hükümeti sarsan yolsuzluk soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarının görevden alınacağı ve HSYK’nın bu amaçla olağanüstü toplandığı iddiaları HSYK tarafından yalanlandı.

Yolsuzluk soruşturmasını yürüten savcı Celal Kara ile onun bağlı olarak çalıştığı Ergenekon’un ünlü savcısı, İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz’ün görevden alınması için harekete geçildiği iddiaları ileri sürüldü. Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in seçim çalışmalarını yürüttüğü HSYK’yı acil toplantıya çağırdığı ve savcıların görevden alınmasını önereceği iddia edildi.

GÖREVDEN ALMA YETKİSİ BAŞSAVCI’DA

Ancak VATAN’a bir açıklama yapan HSYK 1. Dairesi Başkanı İbrahim Okur ise iddiaları yalanladı. Soruşturmayı yürüten savcıların özel yetkili savcılar olmadığını, bu yüzden HSYK’nın soruşturmadan el çektirme veya görevden alma yetkisinin bulunmadığını belirten Okur “Bu savcılar, Başsavcı tarafından kendi işbölümüne göre belirleniyor. Dolayısıyla HSYK’nın bu konuda yetkisi yok” dedi. Okur, Bakan Ergin’in HSYK’yı acil toplantıya çağırdığı iddialarının da doğru olmadığını belirterek kendisinin de evde olduğunu söyledi.

BAKAN RUTİN PROGRAMI İÇİN DÖNDÜ

Adalet Bakanlığı kaynakları da Bakan Ergin’in Ankara’ya “rutin programlarına” katılmak için Ankara’ya döndüğü bilgisini verdi.

Vatan

Haberin Tamamı İçin:

Savcılar Görevine Devam Ediyor

Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasından, görevli savcıların el çektirileceği iddialarına İstanbul Cumhuriyet başsavcısı Turan Çolakkadı'dan cevap geldi.

Doğan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplayan Başsavcısı Çolakkadı, savcıların dosyadaki görevlerinden alınacağı iddiasını yalanladı. Çolakkadı, “Savcıların dosyadan alındığı bilgisi doğru değil. Şu an için savcılar dosyadaki görevine devam ediyor." dedi.

ERGİN: HSYK'DAKİ MAKAM ODAMDA ÇALIŞTIM

Bugün gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'a konuşan Sadullah Ergin, Hatay'dan döndüğünü, HSYK'da ki makam odasında çalıştığını, ama toplantı olmadığını söyledi.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraErgenekonHatayİstanbulRüşvet
Görüş Bildir