1,5 Milyon Yıllık Ayak İzleri, Homo Erectus'un Modern İnsan Gibi Yürüdüğünü Ortaya Çıkardı

 > -

Modern insanın (Homo Sapiens) atası olan Homo Erectus’a ait 1,5 milyon yıllık ayak izleri, bu türün modern insan gibi yürüdüğünü ortaya çıkardı.

Paleontologların 2009’da Kenya’daki Turkana Gölü’nün doğu kıyılarında keşfettiği ayak izi üzerinde araştırma yapan bilim insanları Homo Erectus türünün modern insan gibi yürüdüğünü ortaya çıkardı. Fosilleşmiş izdeki ayak tabanı kemeri, yuvarlak topuk ve büyük bir ayak başparmağının diğer parmaklarla paralel olması gibi özelliklerden dolayı modern insan ayağı ile benzerlik gösteriyordu. Fakat iz, modern insana ait olamayacak kadar eskiydi. 1,5 milyon yıllık geçmişe sahip ayak parmağının modern insanın doğrudan atası olan Homo Erectus türüne ait olduğu ortaya çıktı.

Modern insanın ayak iziyle Homo Erectus ’un ayak izinin bu denli benzer olmasından dolayı, araştırmacılar Homo Erectus’un da modern insan gibi yürümüş olabileceği sonucuna vardı. Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde ve George Washington Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdüren, bu çalışmanın yazarlarından Kevin Hatala, ayak izlerinin analizi sonucunda Homo Erectus’un modern insan ile aynı şekilde yürüdüğü konusundaki varsayıma dair kesin bir kanıt bulunmuş olduğunu söyledi.

Homo Erectus'un yürüyüş alışkanlıkları nasıl belirlendi?

Bir türün yürüyüş alışkanlıklarını araştırmak için ilk olarak ayaklar, bacaklar ve leğen kemiğinin (pelvis) analizi yapılır. Homo Erectus’un yürüme alışkanlığının analiz edilmesini sağlayacak yeterli sayıda fosil kalıntısı olmadığı için bilim insanları, Kenya’daki ayak izleri ile ilgili çalışmaya deneysel bir bakış açısıyla yaklaştılar.

Modern insanlar yürüdüğünde, ayak parmak kökünün iç tarafına ve ilk iki parmağa baskı yapar ve bu baskı ayak izinde belirgin bir iz bırakır. Araştırmacılar Homo Erectus'tan kalan en iyi korunmuş sekiz iz ile Kenya’da yaşayan ve çıplak ayak yürüyen Daasanach kabilesine ait ayak izlerini inceledi. Çoğu örnekte, bu iki gruba ait ayak izlerinin benzer ayak anatomisi ve mekaniği sergilediklerini ve istatistiksel olarak ayrılamaz olduğu sonucuna varıldı.

Bu bulguların yiyecek toplama gibi insana özgü sosyal davranışlara işaret ettiğini düşünüyor

Bilim insanları izlerden yola çıkarak Kenya’daki Homo Erectus'ların cinsiyete dayalı vücut kütlesi analizini de yaptı. Bu analize göre ayak izlerinin olduğu her bölgede yetişkin erkeklere rastlandı. Araştırmacılar bu bulguların erkek dayanışması gerektiren, iş bölümünün cinsiyete dayalı olduğu yiyecek toplama gibi insana özgü sosyal davranışlara işaret ettiğini düşünüyor.

Araştırmacılar, 1,5 milyon yıl önce yaşamış hominin (insansı) erkekleri arasında karşılıklı tolerans ve belki de iş birliğine yönelik kanıtların bulunmasının şaşırtıcı olmadığını fakat tarih öncesinin davranışsal dinamiklerine göz atmak açısından bilimin ilk şansı olduğunu söylüyor.

Aktüel arkeoloji

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Bilimyiyecek
Görüş Bildir