Hollywood'un Oscar Ödüllü Yapımcısı Harvey Weinstein Taciz ve Tecavüzle Suçlanıyor!

623PAYLAŞIM

Hollywood'un bilinen isimlerinden Harvey Weinstein aralarında Angelina Jolie, Cara Delevingne, Gwyneth Paltrow'un da bulunduğu sinema dünyasından birçok kadını taciz etmekle suçlanıyor. Sinema dünyasının yetenekli ve güzel oyuncuları, kariyerlerini kaybetme korkusundan yıllardır konuşmadıklarını; Weinstein'in bu konuda kendilerine göz dağı verdiğini söylediler. Yaşananları ve tepkileri sizler için The Guardian'dan derledik.

Kaynak: https://www.theguardian.com/film/2017/oc...

Sinema dünyasının ünlü isimleri Harvey Weinstein'i cinsel istismar ve tecavüzle suçluyor.

pmcvariety.files.wordpress.com

Ucuz Roman, Zoraki Kral ve Aşık Shakespeare gibi beğenilen filmlerin Oscar ödüllü yapımcısı Harvey'in 13 sinema sektöründen 13 kadını taciz ettiği, bunlardan 3 tanesine ise tecavüz ettiği iddialar arasında yer alıyor. 

New Yorker'da verilen röportajın ardından geçtiğimiz son iki günde birçok kadın sosyal medyada iddiaların doğruluğunu öne sürerek, kendi yaşadıklarını da anlattılar.

Ünlü oyuncu ve güzel model Cara Delevingne de, Instagram hesabında oyunculuk kariyerinin başında yaşadıklarını dile getirdi.

Delevingne, Weinstein ve bir yönetmen ile yeni çıkacak film hakkında konuşmak üzere bir otelin lobisinde buluştuğunu, yönetmen ayrıldıktan sonra Harvey'în kendisinden kalmasını ve sohbet etmeyi istediğini söyledi. 'Yalnız kalır kalmaz, beraber olduğu bütün kadınları ve onların kariyerlerinde nasıl etkili olduğunu anlatmaya başladı. Uygun olmayan şeylerden konuşmaya başladı. Sonra beni odasına davet etti. Hemen reddettim ve asistanına arabamın dışarıda olup olmadığını sordum. Asistanı arabamın dışarı olmadığını, bir müddet sonra geleceğini ve Harvey'in odasına gitmem gerektiğini söyledi. O an kendimi gerçekten çok güçsüz ve korkmuş hissettim ama durumu yanlış anladığımı umut ederek harekete geçmek istemedim.' 

Cara, odaya gittiğinde başka bir kadının daha orada olduğunu ve Harvey'in genç kadınla öpüşmesini istediğini söyledi.

Reddedince de Harvey'in kendisini zorla öpmeye çalıştığını, bir şekilde odadan kurtulduğunu ama Harvey'in aile hayatına zarar vermemek için yıllardır bu konuyu açmadığını belirtti.

Ünlü yapımcıyı cinsel istismarla suçlayan bir diğer ünlü de Angelina Jolie.

peopledotcom.files.wordpress.com

'Gençliğimde benim de Harvey ile kötü anılarım oldu. Bir daha da onunla çalışmadım. Başkalarını da bu konuda uyardım. Kadınlara karşı böyle bir davranış hangi sektörde, hangi ülkede olursa olsun kabul edilemez.'

Ünlü İtalyan yönetmen Daria Argento'nun kızı Asia Argento da iddialara göre Harvey'in cinsel istismarına maruz kalanlar arasında yer alıyor.

Asia Argento'nun anlattıklarına göre, Fransa'da bir otel odasında 1997 yılında Harvey'in tecavüzüne uğradı. İddialara göre Harvey öncelikle kendisinden masaj yapmasını istemiş, sonra da Argento'yu cinsel ilişkiye zorlamıştı. Devam eden beş yıllık süreçte de, Weinstein'in şirketiyle olan bağından ötürü cinsel ilişkiye girmeye devam etmişti.

Gwyneth Paltrow da 22 yaşında Harvey'in kendisine cinsel istismarda bulunduğunu öne sürdü.

Weinstein'in bir iş toplantısı sırasında ellerini üzerinde gezdirmeye başladığını, odaya çıkmayı teklif ettiğini iddialarına ekledi. O dönemlerdeki sevgilisi Brad Pitt durumu öğrendiğinde Harvey ile tartışsa da, bu durum medyaya yansımamış. Paltrow ayrıca Harvey'in kariyeri konusunda kendisini tehdit ettiğini ekledi.

'Kendimi savunmak zorundaydım.'

Léa Seydoux da The Guardian'a yaptığı açıklamalarda, Harvey ile yemeğe çıktığı bir geceyi anlattı. Harvey'in kendisini önce yemeğe davet ettiğini, daha sonra asistanı oradan ayrıldıktan sonra bir şeyler içmek için odaya davet ettiğini ileri sürdü. Sohbet ederlerken bir anda Harvey'in üzerine atladığını ve kendisini öpmeye çalıştığını iddia etti. Bu süreçte kendisini savunmak zorunda kaldığını, direndiğini ve odadan çıkmayı başardığını ekledi.

Bütün bu olanlar, sosyal medyada ve ünlüler dünyasında büyük tepkilere yol açtı.

Bütün bu olanlar, sosyal medyada ve ünlüler dünyasında büyük tepkilere yol açtı.
Bütün bu olanlar, sosyal medyada ve ünlüler dünyasında büyük tepkilere yol açtı.

Barack ve Michelle Obama çifti, Harry Potter'ın oyuncularından Emma Watson ve Benedict Cumberbatch şikayette bulunan kadınları destekleyen açıklamalarda bulundular.

Konuyla ilgili en merak edilen açıklamalar ise Harvey Weinstein'in eşinden geldi.

Georgina Chapman, bütün bu olanlardan sonra bu evliliği sürdüremeyeceğini ve bütün acı çeken kadınların yanında olduğunu açıkladı

'Bu affedilemez davranışlar yüzünden dayanılmaz acılar çeken bütün kadınların üzüntüsünü paylaşıyorum. Eşimden ayrılmayı seçtim. Çocuklarıma bakmak önceliğim ve bu süreçte medyadan özel hayatıma saygı duymasını bekliyorum.'

Harvey suçlamaları hala reddederken, uygunsuz davranışlarından ötürü kurucu ortağı olduğu şirkette sözleşmesinin feshedildiği de gelen haberler arasında yer alıyor.

Harvey'in sözcüsünün CNN'e yaptığı açıklamaya göre Harvey rehabilitasyona başlayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
klinikpsikolog

Ben de karısının politik davrandığını düşünüyorum, kocasının bu adiliklerinin kulağına gelmemesi ne bileyim zor. Bu arada olay iğrenç, çükün kopsun weinstein, pis zampara.

sule.uygur

Meselenin yalnızca kariyer olduğunu düşünmüyorum. Toplumun tepkisinden de korkmuş olabilirler. Henüz tanınmayan bir oyuncu, çok ünlü bir yönetmenin tacizine uğradığını açıkladığında "Ünlü olmak için bilerek yattığını, gündeme gelmek için de mağduru oynadığını" düşünebilirdi toplum. Yönetmen zaten bu şekilde açıklama yapardı, bir tarafta çok ünlü bir yönetmen var, bir tarafta da ünlü olmak isteyen bir kadın. Kime inanırlardı? Bir de kendileri bu tacize maruz kalan tek kişi mi yoksa başkası da var mı bilmiyorlar, destek alabilecekleri de meçhul. Ben burada en çok yönetmenin eşinin duruşunu tebrik ediyorum. Ayrıca ünlü olmak için yediğiniz naneler bikbik şeklinde yorumlar yapan arkadaşlar, gönüllü olarak yaptıklarından bize ne? İstemedikleri noktalarda zorlanmalarına bir bahane mi bu? Angelina Jolie çok yetenekli bir kadın ve herkes yetenekli olduğu alanda başarı sahibi olmak ister. Onları yeteneklerini sergilemek için, başarılı olmak için bu yola başvurmaya iten sistemin hiç suçu yok mu?

nukleerbaslikliterlik

Adam pislik de kadınlar neden susar anlamam.Kariyerimin başındaydım o yüzden sustum diyen var yuh artık.Kariyerin benliğinin önüne geçer mi ya.Belki ilk yapılan konuşsa bunu basına sızdırsa bu kadar kadın mağdur olmayacaktı.Bizim gibi çağ dışı bir ülke olsa kadın tecavüzcüsüyle evlendirilse falan hadi anlarım.

ayruh

ben o türlüsünü de anlayamıyorum

madman1988

pislik herif rehabilitasyona başlamış. deli numarası yapacak herhalde. tıkasanıza hapse bir ömür. bu kadar kadın suçlamada bulunuyorsa mahkeme bile kurmanıza gerek yok. direk kış kış hapse.

Gizli Kullanıcı

Bu olay ayyuka çıkmadan önce hepiniz neredeydiniz, sırf ün peşinde koşmak için çoğu göz yummuş. Bir taneside çıkıp adamın pisliğini ortaya sermemiş. Aynı şeyi Lena Del Rey'de yapmıştı, sırf kariyerine zarar gelmesin diye zamanında yüzlerce erkeğin istismarına göz yummuş bir demecinde söylemişti. Bu kadar mı önemli ünlü olmak, belli ki adam bunu hep yapıyor, çeksenize adamın fişini baştan. "Aile hayatına zarar gelmesin diye sustum" diye bir açıklama akıl karı değil.

breezy

böyle pislikler sadece kariyerini değil hayatını da bitirir de ondan. bu kadınlar eskiden güçsüz olduklarını zannederken şimdi popülerlikleri sayesinde kendilerini güçlü hissedip duyurmuş olabilirler. eminim hatalarını kendileri de farketmiştir

Gizli Kullanıcı

Bence sen çok saf düşünmüşsün, dediğin mantıkla hareket ettiklerini sanmıyorum. Sırf kariyerleri batmasın diye belkide kaç tane kadıncağız aynı şeye maruz kaldı. Hepsi kendi çıkarı için susmuş, bence altında çok mana aramaya gerek yok. Yeşilçam'da gazinocular kralının müzisyen kadınlara zorla sahip olması vardı ya, Kadın olan olmuş, namusum pislendi duyulmasın diye susarlardı yeşilçam'da, aynısı bu olay. Sen ne kadar susarsan o kadar insan aynı acıyı yaşar. Gerekiyorsa aç kalırsın yinede göz yummazsın, ne demek ses çıkarmak için yükselmeyi beklediler.

Gizli Kullanıcı

Aynısı ilerde çocuklarınında başına gelebilir, pedofili birisi istismarda bulunur, o zmanda "aman birşey olmaz, şimdi çocuk unutur zaten göz yumalım şimdilik, daha ilerde para kazanıp ünlü olunca açıklar" mı diyecekler.

turnakusu

anlamsız bakıyorsunuz. tacizi tecavüzü ve istismarı sadece hollywood kadınları saklamıyor. gel türkiyeye gez dünyanın her tarafını bu konular psikolojik olarak da saklanıyor. çevre şartları, toplumun durumu, karşındaki kişinin gücü vs. taciz tecavüz mağdurunun psikolojisi de var. araştırmalar gösteriyor ki avrupa ülkelerinde bile tapor edilmiş taviz tecavüz suçlamasının bir 3 katı kadar tağor edilmemişi var. kariyer srvdası mı sence neden? bunlar belli ki o kişinin gücünden de korkmuşlar. oyunculuğunun başında bir aktirist yapınca türkiyedeki her hangi bir kadının yaptığından ve verdiği tepkiden farklı olmuyor tepkiler. bu psikolojik bir travma, anlatılabilöesi, kaldırılabilmesi ve cesaret edilmesi zor. çok basit ve ön yargılı bakıyorsunuz.

Gizli Kullanıcı

Ama birileri cesaret edip elini taşın altına koymazsa bunun sonu gelmez. Bunun Hollywood'la ilgisi yok, tüm dünyada her sektörde var bu, bu haberin altında mesajlaşmalar gerçekleştiği için Hollywood'u baz aldım. Kariyer sevdası mı problemi bende Lena Del Rey'in röportajıyla oluştu, kadın açık açık kariyerim için göz yumdum demişti, bu kadınlarında onlardan farklı düşündüğünü sanmıyorum. Böyle suçlu kadınmışta onu eleştiriyormuşuz gibi oluyor biraz ama tecavüze göz yummakta sonuçta başlı başına bir suç. Bir sürü örnek var kadınların suçlandığı demişsin, ama bir sürü örnekte var bunların önüne geçildiği, neden ilkini baz alalım sadece?

ekin.yavuz.16

Kusura bakma haklı olduğun yerler olduğunu düşünüyorum ama ... Sistem ve düzen adil olsaydı zaten ilk kadında olay biterdi, kadınlar susmayı aklından bile geçirmezdi, doğru olduğu kanıtlandığı anda kökünden çözülürdü olay... Ancak günümüzde paranın her suçu örtebileceği bir zamandayız ve emin ol 20 ünsüz kadın bunu yaşasaydı, para ve medya ilgisi çekmek için yapıyorlar denebilirdi, güç kimdeyse güçsüz ezilmeye mahkumdur bu düzende, bu kadınlar "güçlü" kadınlar, bu gücü elde ettikten sonra susmamayı seçtiler, bu süreçte ismi anılmayan, ya da kendini saklamayı seçen bir sürü kadın da vardır emin ol, sonuçta yapılan yanlış ortaya çıktı ama ortaya çıkaran bu isimler "güçlü" olmasaydı, yanlış bu kadar belirgin de olmazdı... bu bir dilemma ve adil değil...Geç olsun ama "güç" olmasın.

Görüş Bildir