Hollande'dan AB'de Reform Çağrısı

39PAYLAŞIM
Hollande'dan AB'de Reform Çağrısı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa Birliği'nin yetkilerini azaltması gerektiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerde partisi, aşırı sağcı Ulusal Cephe'ye geçilen Hollande, Avrupa Birliği'nin çok karmaşık ve halktan kopuk bir yapı haline geldiğini söyledi.

Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel şimdi önceliğin ekonomiyi güçlendirmek olduğunu vurguladı.

Avrupa Parlamentosu'nda merkez gruplar hâlâ çoğunluğu elinde bulunduruyor.

Ancak bu partiler, çok sayıda sandalyeyi, AB'nin yetkilerinin sınırlandırılması ya da birliğin lağvedilmesi gerektiğini savunan partilere kaptırdı.

İngiltere'de AB karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi yüzde 27 oyla birinci oldu.

Fransa'da da Ulusal Cephe yüzde 25 ile birinci oldu, Hollande'ın partisi sandıktan üçüncü parti olarak çıkabildi.

Avrupa Birliği'nin önde gelen savunucularından biri olan Hollande Fransız Televizyonu'nda yayımlanan konuşmasında birliğin anlaşılamayan, uzak bir proje haline geldiğini ve bunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi, "Avrupa basit, açık olmalı, varlık göstermesi ve çekilmesi gereken yerleri bilmeli. Avrupa Birliği Euro bölgesindeki krizi yendi. Ama ne pahasına? Kemer sıkma önlemleri insanların ümitlerini kırdı" dedi.

Hollande, Avrupa Birliği liderleriyle bugün Brüksel'de yapacağı toplantıda önceliğin büyüme, istihdam ve yatırım olduğunu teyit edeceğini vurguladı.

Almanya'da ise Başbakan Merkel'in partisi Hristiyan Demokratlar Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 35'le birinci geldi.

Merkel Avrupa'nın yerleşik partilerinin şimdi rekabetin geliştirilmesi, büyüme ve istihdam yaratılmasına odaklanarak seçmenleri geri kazanmaya öncelik vermeleri gerektiğini belirtti.

Angela Merkel, ""Bizim istemediğimiz şekilde oy kullanan düş kırıklığına uğramış insanlara verebileceğimiz en iyi cevap budur" dedi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir