Hollanda'da İmam Hatip Açılıyor

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hollanda'ya İmam Hatip Geliyor

Hollanda'da din hizmetlerinin daha sağlıklı yürütülmesi amacıyla İmam Hatip Lisesi kuruluyor.

Hollanda Diyanet Vakfı'nın (HVD) yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı ve Eylül ayında açılması planlanan İmam Hatip Lisesi projesinde sona gelindi.

Lahey Din Hizmetleri Müşaviri ve HDV Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ünver, Rotterdam'da bulunan İbn Haldun Lisesi'yle anlaşmaya vardıklarını söyleyerek, İmam Hatip eğitimi programının Eylül ayında resmen başlayacağını söyledi. Prof. Ünver, ilk etapta İHL programına 25 kız, 25 erkek öğrencinin kabul edileceğini bildirdi.

Ülkede üniversite hazırlık liseleri olan VWO'ya gitmeye hak kazanan herkesin bu eğitimi almak için başvurabileceğini kaydeden Ünver, şöyle konuştu:

"Vardığımız anlaşma gereği VWO'ya gitme hakkı kazanan 12 yaşındaki öğrencilerden isteyenler İmam Hatip Lisesi programını takip edebilirler. Normal lise müfredatının yanı sıra bu öğrencilere her gün ek 2 saat İHL dersleri verilecek. Türkiye'deki İmam Hatip Lisesi programları ve ders kitaplarının takip edilmesini uygun görmekteyiz. Başlangıçta Türkçe vereceğimiz derslerin ileriki yıllarda Hollandaca olarak verilmesini hedeflemekteyiz. Bu kitapların Hollandacaya çevrilmesi için sekiz kişilik HDV tercüme ve telif komisyonu kurduk."

TÜRKİYE'DE İLAHİYAT OKUYABİLECEKLER

Eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin VWO diplomasının yanı sıra İHL diploması da alacağını vurgulayan Ünver, her iki diplomanın da denkliğinin Türkiye'de kabul edileceğini açıkaldı.

İsteyen öğrencinin İHL eğitiminden sonra Türkiye'deki ilahiyat fakültelerine gidebileceğine vurgu yapan Prof. Ünver, "Bu lise mezunları doğrudan üniversiteye gitme hakkına sahip oldukları için Uluslararası İlahiyat Fakültesi'ne devam etmek isteyenler bu fakülteye, başka alanlarda üniversite okumak isteyenler de başka üniversitelere gidebilecekler" diye konuştu.

Bu eğitimi alanların sağlıklı İslam anlayışını anlatma noktasında önemli bir misyon üstlenebileceğini söyleyen Ünver, bunun yanı sıra Hollandaca dili ve kültürüne sahip din adamı ihtiyacının giderilmesinin de amaçlandığını ifade etti.

"Bu proje hem Hollanda'ya hem de insanlığa hayırlı bireyler yetiştirecek" diyen Prof. Mustafa Ünver, Hollanda'nın iyi yetişmiş din adamlarına ihtiyaç duyduğunu söyledi.

(AA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir