Hollanda: 'Erdoğan'ı Eleştirdiyseniz Güvenliğinizi Temin Edemeyiz'

30PAYLAŞIM

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Türkiye'ye tatil için gidecek olan ve daha önce sosyal medyada Erdoğan'ı eleştirmiş olan vatandaşlarının güvenliklerini temin edemeyeceklerini açıkladı.

AFP'nin haberine göre Salı günü parlamentodaki oturumda Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'e "Tatil için Türkiye'ye gidecek ve daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sosyal medyada eleştirmiş olan Hollanda veya Hollanda-Türkiye vatandaşlarının güvenliğinin sağlanacağı konusunda garanti verip vermeyeceği" soruldu.

Bakan Koenders'in yanıtı da "Hayır" oldu.

Koenders, Kuşadası'nda gözaltına alınıp yurtdışına çıkış yasağı getirilerek serbest bırakılan Hollandalı köşe yazarı Ebru Umar'ın durumuna atıfta bulunup "Garantisi yok. Neler olabileceğini gösteren bir durum yaşadık. Durumla ilgileniyoruz ama garanti veremem" dedi.

Hollandalı bakan, Ebru Umar'ın da durumunu hükümetin yakından takip ettiğini belirtti ve Türkiye'yi şu sözlerle uyardı:

'Avrupa'nın bir parçası olmak istiyorsanız basına bu şekilde muamele edemezsiniz'

Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders

"Dürüst olalım. Eğer Avrupa'nın parçası olmak istiyorsanız, basına ve basın özgürlüğüne şu şekilde muamele edemezsiniz."

Hollanda'nın Metro gazetesinin köşe yazarı Ebru Umar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Kuşadası'nda gözaltına alınmış, yaklaşık 20 saat sonra seyahat yasağı getirilerek serbest bırakılmıştı.

BBC Türkçe

‘Erdoğan'a Hakaret’ten Gözaltına Alınan Türk Asıllı Hollandalı Gazeteci Serbest - onedio.com
‘Erdoğan'a Hakaret’ten Gözaltına Alınan Türk Asıllı Hollandalı Gazeteci Serbest - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir