Hollanda Dışişleri Bakanı Türkiye'de

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hollanda Dışişleri Bakanı Türkiye'de

Hollanda Dışişleri Bakanı Türkiye'de

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal ile görüştü. Suriye konusunun ele alındığı görüşme sonrasında Rosenthal, genel resmin, Suriye rejiminin ülkenin büyük bölümünde kontrolü kaybettiğini gösterdiğini belirtti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Conrad Otel'de basına kapalı gerçekleşen çalışma kahvaltısında Suriye konusu ele alındı. Görüşmede, konuk dışişleri bakanı Rosenthal, dün Kilis'te yaptığı temaslarla ilgili bilgi verdi. Türkiye'nin Suriyeli mültecilerin barındığı kamplara sağladığı yardımın düzeyini ve kalitesini öven Rosenthal, Türkiye'ye teşekkür etti.

Bakan Davutoğlu da Türkiye'nin tarihi boyunca kendisine sığınanlara kucak açtığını, elinden gelen yardımı yaptığını anlattı.

Türkiye'nin din, dil ve ırk ayrımı gözetmeden herkese yardım ettiğini belirten Davutoğlu, konuyla ilgili tarihten örnekler verdi.

Davutoğlu, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İspanya'dan gelen Yahudilere kucak açıldığını, İsveç kralının ve Macar sivillerin de Osmanlı'ya sığındığını hatırlatarak, Türkiye Cumhuriyeti döneminde de Almanya'dan, Bosna Hersek'ten, Bulgaristan'dan, Irak'tan gelen sivillere aynı şekilde kapıların açıldığını kaydetti.

Bakan Davutoğlu, Bosna Hersek'te yaşanan dram sırasında Bosnalılar'ın kendilerine coğrafi olarak daha yakın Avrupa ülkeleri yerine Türkiye'ye tercih ettiklerini söyledi.

İran nükleer programı

Görüşmede, İran'ın nükleer çalışmalarına ilişkin gelişmeler ile P5 1 grubu ile İran arasındaki görüşmeler de gündeme geldi.

Türkiye ve Hollanda arasındaki ikili ilişkilere ilişkin bazı başlıkların ele alındığı görüşmede, Bakan Davutoğlu, Hollanda'da yaşayan Türk vatandaşlarının bazı sorunları ile yabancı düşmanlığına bağlı olarak son dönemde bazı camilere yönelik saldırıların faillerinin bulunması beklentisi dile getirdi. Rosenthal, bu saldırılar üzerinde önemle durulduğunu ve araştırmaların sürdüğünü anlattı.

Davutoğlu, Hollandalı mevkidaşına ayrıca bugün İstanbul'da gerçekleşen "Arap Uyanışı ve Orta Doğu'da Barış: Müslüman ve Hristiyan Perspektifler" konferansı hakkında da bilgi verdi.

Rosenthal, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Conrad Otel'de bir araya geldiği çalışma kahvaltısının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün Türkiye-Suriye sınırını ziyaret ederek temaslarda bulunduğunu hatırlattı. Türkiye'nin bölgedeki çalışmalarına değinen Rosenthal, "Türkiye'nin mültecilerle ilgili çalışmaları takdire şayan" dedi.

Suriye rejimindeki çatlaklar

Rosenthal, Bakan Davutoğlu ile görüşmelerinde Suriye'deki durumu ele aldıklarını aktararak, "Genel resim, rejimin ülkenin büyük bölümünde kontrolü kaybettiğini gösteriyor. Bugün sorun Esad'ın gidip gitmeyeceği değil, ne zaman gideceği haline geldi. Rejim içindeki çatlakların büyüdüğü bilgisini ve mesajını almak da beni heyecanlandırdı" diye konuştu.

Konuk Dışişleri Bakanı Rosenthal, Suriye'deki kimyasal silahlarla ilgili Türkiye ile ortak kaygıları taşıdıklarını ifade etti.

Suriye'de "güvenli bölge" oluşturulup oluşturulmayacağı sorulan Rosenthal, böyle bir bölgenin olabileceğini, ancak BM Güvenlik Konseyi'nin iki önemli üyesi Rusya ve Çin'in bu yönde bir tedbire muhalefet ettiğini kaydetti.

Rosenthal, "Gerçekçi olursak böyle bir tedbir muhtemel görünmüyor. Ancak Esad döneminin bittiğini anlamaları için Rusya ve Çin'e baskının sürüdürülmesi gerekiyor. Onlardan da Suriye'de bir geçişin olması gerektiği yönünde cesaretlendirici sinyaller alıyoruz" ifadelerini kullandı.

"PKK terör örgütüdür ve biz teröre karşıyız"

Rosenthal, Suriye Ulusal Konseyi ile temaslarına ilişkin bir soru üzerine, şöyle konuştu:

"Suriye muhalefetiyle, Suriye Ulusal Konseyi liderleriyle görüşmemde onları Suriye'de kendi bölgelerinde kontrolü ele alan yerel koordinasyon konseyleriyle bağlantı kurmaları konusunda teşvik ettim. Bu alanda da cesaret verici gelişmeler oluyor, bunlarla ilişkilerin arttığını öğrendim."

Suriye'de yaşananlarla terör olaylarının tırmanışı arasındaki ilişki de sorulan Rosenthal, "PKK şüphesiz terör örgütü, bu bizim açımızdan çok açık. Buna uygun da davranıyoruz. Şiddete karşıyız. PKK konusunda çok açığız, şüpheye yer yok. PKK terör örgütüdür ve biz teröre karşıyız" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAlmanyaBeşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinDiyetIrakİranİspanyaİstanbulİsveçKilisRusyaSuriyeTercihTerör
Görüş Bildir