Hobbit Savaşları Başladı!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hobbit Savaşları Başladı!

Hobbit Savaşları Başladı!

The Hobbit'in arkasındaki stüdyolar düşük bütçeli Age of the Hobbits filmine karşı hukuk savaşı başlattı...

Peter Jackson'ın J.R.R. Tolkien'in romanından uyarladığı epik maceranın vizyona girmesine az bir süre kala, yüksek bütçeli önemli yapımların mockbuster'larını, yani orijinal filmin düşük bütçeli kopyalarını çekip DVD olarak piyasaya sürmesiyle ünlü şirket Asylum da boş durmadı ve içinde Hobbit kelimesinin yer aldığı bir film üretti. Hobbit serisinin yapımcıları da bu davranışın kabul edilemez olduğunu belirtip filmin isminden Hobbit kelimesinin kaldırılmasını, ayrıca tüm pazarlama faaliyetlerinin durdurulup eldeki metaryellerin yok edilmesini istedi.

Şikayet dilekçesinde, Asylum şirketinin Age of the Hobbits isimli düşük bütçeli filmleriyle sinemaseverleri yanılttığı, hakları kendilerinde olmayan Tolkien romanlarını haksız bir şekilde filmleştirdiği, Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit markasını izinsizce kullandığı ve muhtemel izleyicileri orijinal Hobbit filminden uzaklaştırdığı belirtildi

Bu son girişimin Hobbit serisinin haklarını elinde bulunduran The Zaentz Co.'nun Asylum'un kendi haklarını çiğnediğini açıklamasının arkasından gelmesi ise kimseleri şaşırtmadı.

Asylum ise kendisini, filmleri Age of the Hobbits 'in J.R.R. Tolkien romanlarıyla bir bağlantısının olmadığı şeklinde savunuyor. Filmin gerçek bir olaydan, insan ırkının ilk atalarından olan ve bilimadamlarının "Hobbitler" şeklinde nitelediği ve 2003'te Endonezya'da bulunan Homo Floresiensis'e dayandığını söyleyen şirket, "Hobbit" kelimesinin kamuya mal olduğunu, Google'da ufak bir araştırmayla binlerce bilimsel makaleye rastlanabileceğini belirtti.

Age of the Hobbits 'in konusuna baktığımızda ise farklı bir olay örgüsüyle karşılaşsak bile genel hatlarıyla Tolkien'in klasik Hobbit evreniyle büyük paralelliklerler kurmak olası. Antik çağlarda geçen Age of the Hobbits filminde Hobbitler et yiyen ve ejderha süren Java Men'ler tarafından yönetilen küçük ve barışçı bir topluluk olarak öne çıkıyor. Genç Hobbit Goben de halkının özgürlüğü için kendilerine dev gibi gözüken komşuları İnsan ırkıyla birlik olup düşmanlarını alt etmeye çalışıyor.

Age of the Hobbits 'in Hobbit serisiyle bir bağlantısının olmadığını posterlerinde de belirten şirket, filmin posterinin altına "Onlar Tolkien'in Hobbitler'i değil, onlar gerçek." sloganını eklemiş.

Orta Dünya'dan mahkeme salonlarına taşınan Hobbit savaşlarının geleceğini ise zaman gösterecek...

Merak edenler için işte Age of the Hobbits 'in fragmanı:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DeepMindEndonezyaHobbitetolay
Görüş Bildir