Hizbullah Türkiye'de Partileşti

 > -

Hizbullah, Parti Kurmak İçin Dilekçesini Verdi | Radikal

Hizbullah, Parti Kurmak İçin Dilekçesini Verdi | Radikal

Hizbullah'ın sivil örgütlenmesi olarak kabul gören Mustazaflar ile Dayanışma Derneği, parti kurmak için İçişleri Bakanlığı'na dilekçe verdi.

Mustazaflar ile Dayanışma Derneği’nin kapatılmasının ardından geçtiğimiz ay Diyarbakır ’da düzenlenen "Ahde Vefa" mitinginden Hizbullah’ın yeni siyasi partisinin ilanı çıkmıştı.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre "Mustazaflar Hareketi" adıyla yeni bir siyasi hareket başlatan grup, Hür Dava Partisi (HÜDA Par) adı altında siyasete girmek için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.

Partinin Kurucular Kurulu adına avukat Mehmet Hüseyin Yılmaz ile birlikte 10 kişilik grup bakanlığa gelerek kuruluş dilekçelerini verdi.

Haberin Tamamı İçin:

Hizbullah Türkiye'de Partileşti | Zaman

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Mustazaflar ile Dayanışma Derneği'nin kapatılmasının ardından Hür Dava Partisi (Hüda-Par) kuruldu. Partinin kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı'na sunuldu.

Dilekçenin teslimi sonrasında Hüda-Par Kurucular Kurulu adına bir açıklama yapan M. Hüseyin Yılmaz, partinin kuruluş dilekçesini verdiklerini belirterek, partilerine ilişkin detaylı bilginin daha sonra kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

Uzun süredir parti kurma çalışmalarını yürüttüklerini anlatan Yılmaz, ülke içi ve dışında geniş çaplı istişareler yaptıklarını ifade etti. Partilerinin bir sistem partisi olmadığına dikkat çeken Yılmaz, hakkın ve halkın partisi olacaklarını vurguladı. Halkın gasp edilmiş haklarının mücadelesini vereceklerini dile getiren Yılmaz, her alanda adaleti sağlamak için gayret göstereceklerini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DiyarbakırHizbullah
Görüş Bildir