Hitler'in 3 Denizaltısı Hâlâ Türk Denizlerinde

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Hitler'in 3 Denizaltısı Hâlâ Türk Denizlerinde

Hitler'in 3 Denizaltısı Hâlâ Türk Denizlerinde

DURAN SAVAŞ HABERLER Pazar

2. Dünya Savaşı’nda Karadeniz’de Sovyetler Birliği’ne karşı savaşan Alman denizaltılarından U-19, U-20 ve U-23, Türkiye karasularında yatıyor. Hitler’in kayıp denizaltılarından U-20 1994’te, Sakarya’nın Karasu ilçesi açıklarında bulunmuştu. Diğer denizaltılar ise bulunmayı bekliyor.

2. Dünya Savaşı sırasında Alman donanması, Barbarossa Harekâtı kapsamında Sovyet kıyılarını Karadeniz’de abluka altına almayı amaçlıyordu. Savaşta Türkiye’nin tarafsız olması ve boğazların Montrö Antlaşması gereğince Türkiye’nin kontrolü altında olmasından denizaltıların Boğazlar yoluyla Karadeniz’e geçememe anlamına geliyordu. Almanya, ilk önce Türkiye’ye sattığı Atılay, Saldıray ve henüz inşası bitmemiş Yıldıray denizaltılarını satın almak için teklifte bulundu. Ancak Türkiye hükümeti bunu kabul etmedi. Bunun üzerine Almanya, Kuzey Denizi’nde konuşlanan denizaltıları Karadeniz’e geçirmenin yollarını arıyordu. Bu amaçla U-9, U-18, U-19, U-20, U-23 ve U-24 isimli 6 denizaltı seçildi. Karadeniz’e ulaştırılmak istenen denizaltılar, Almanya’nın liman şehri Kiel’de parçalara ayrılarak, Kaiser-Wilhelm kanalı yoluyla Elbe Nehri’ne indirildi. Buradan Dresden’e getirilen, kamyonlara parçalar halinde yüklenen denizaltılar, otoyolundan Ingolstadt’a, ardından Tuna Nehri vasıtasıyla Romanya’nın Köstence Limanı’na getirildi.

Köstence Limanı’nda üslenen 6 denizaltı, Karadeniz’de operasyonlara başladı. 2 yıl boyunca Sovyet donanmasına karşı 56 operasyon gerçekleştirdi. Romanya, 25 Ağustos 1944’te taraf değiştirince Köstence Limanı’ndaki Alman üssünde bulunan 6 denizaltıdan U-9, U-18 ve U-24 Romenler ve Ruslar tarafından batırıldı. Kalan 3 gemiyi Alman hükümeti Türkiye’ye satmayı teklif etti. Ancak Türkiye, bu teklifi de reddetti. Denizaltıların Sovyetler’in eline geçmeden Karadeniz’den çıkışlarının mümkün olmaması üzerine U-19, U-20 ve U-23’ün kaptanlarına denizaltıları Türk kıyılarında batırma emri verildi.

Hitler’in kayıp denizaltılarından U-20 Temmuz 1994’te, Sakarya’nın Karasu ilçesi açıklarında yapılan bir tatbikat sırasında keşfedilmişti. U-19 ve U-23 ise halen bulunamadı. U-20’nin mürettebatından olan Gard Enders, batırdıkları denizaltıyı görmek için 3 yıl önce Karasu sahiline gelmişti. Ancak kayıp iki denizaltıyla ilgili bilgi verememişti.

DALIŞ TURİZMİN GÖZDESİ OLABİLİR

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçmişe ışık tutan batığın tanıtımına yönelik çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda çekimleri yapılan denizaltının görüntüleri, geçen yıl Berlin Uluslararası Turizm Fuarı’nda (ITB) gösterime sunuldu. Kıyıdan yaklaşık 2 kilometre açıkta bulunan batığın kule derinliği 18, dip derinliği ise 23 metre. Bu sebeple dalış turizmi için son derece uygun. Batık denizaltıya dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen de daldı. Dalış sırasında çok heyecanlandığını belirten Ercümen, “Bu kadar özel bir hikâyesi olan batığa dalacağımız için mutluyuz. İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma birçok batığa daldım ama denizaltı olarak ve özellikle U-20 denizaltıya ilk olarak daldım.” dedi. Ercümen, batığın bulunduğu alanın dalış için mükemmel bir mesafede olduğunu dile getirerek, “Çok güzel bir dalıştı, yaklaşık 22 metre civarında. Hava şartları aslında uygun değil ama suyun altı özellikle de suyun altındaki görüş çok iyiydi. Çok da nadir rastlanan bir şeymiş, bu kadar görüşün iyi olması. Yaklaşık 10 metre boyunca birbirimizi rahatça görüyorduk suyun altında. Burası dalış turizminin gözdesi olabilir.” diye konuştu.

BİR TARİH YOK OLMAK ÜZERE

Birkaç yıl evvel Tahsin Ceylan’ın burada çektiği video görüntüleri izlediğini ve biraz hüsrana uğradığını ifade eden Ercümen, batığın üzerinde birçok balıkçı ağı olduğuna dikkat çekerek, “Şu an batığın üzerinde birçok balıkçı ağı var. Neredeyse bir tarih yok olmak üzere. Bu yüzden bunun önleminin alınmasının gerektiğini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da batık gemi için bir proje hazırladıklarını ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’na takdim edeceklerini dile getirerek, “Bu denizaltının temizliği için uzman kişilerle görüşülecek ve bir dahaki dalışlarda ağlardan temizlenmiş olacak. İlçemizin tanıtımı açısından bizim için de bir şanstır. Önümüzdeki yıllarda inşallah Türkiye’nin ve dünyanın dalgıçları ilçemize gelerek dalış turizmini de daha güçlü bir hale getireceğiz.” şeklinde konuştu. d.savas@cihan.com.tr

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaRomanyaSSCBSakaryaSavaş
Görüş Bildir