Hırvatistan Vize Uygulamasını Resmen Başlattı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Hırvatistan'ın Türkiye'ye Vize Uygulaması Başladı

1967'de yapılan vize anlaşması sona erdi. Artık Hırvatistan'a vize alınarak gidilecek.

Hırvatistan 'ın vize sistemini Avrupa Birliği'ne uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında Türkiye ve AB üyesi olmayan bazı ülke vatandaşlarına yönelik aldığı vize kararı bugün itibarıyla uygulanmaya başladı.

Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin, Hırvatistan ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin vardığı nokta göz önünde bulundurulduğunda, zorunluluktan kaynaklanıyor olsa da vize rejimindeki bu değişikliğin Türkiye tarafından üzüntüyle karşılandığını belirtti.

Büyükelçi Özügergin, "Ancak burada önemli olan, yeni vize rejiminin, çağımızda sadece mal ve hizmetlerin değil, bireylerin de serbest dolaşımı önündeki engellerin kalkmasının önemini anlayan ve bu yönde çaba sarf eden ülkemiz vatandaşlarının meşru ve en doğal hakları arasında bulunan seyahat etme özgürlüğünü kısıtlayıcı bir uygulama haline gelmesine müsaade edilmemesidir" dedi. Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Özügergin, Hırvat makamlarına bu yöndeki beklentilerini aktarmaya devam edeceklerini vurguladı.

Hırvatistan hükümeti, vize sistemini AB'ye uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında, 24 Ocak'ta aldığı kararla, 1 Nisan 2013'ten itibaren AB'ye üye olmayan bazı ülkelerin vatandaşlarına vize uygulanmasını kararlaştırmıştı. Karar kapsamında vatandaşlarına vize uygulanacak ülkeler arasında Türkiye ve Rusya da yer alıyor.

Hırvatistan basınında daha önce karara ilişkin yapılan değerlendirmelerde, Türk vatandaşlarına vize uygulanmasının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği dile getirilmişti. Karara tepki gösteren turizm şirketleri, sadece tarihi Dubrovnik kentini geçen Kurban Bayramı'nda yaklaşık 3 bin Türk vatandaşının ziyaret ettiğine dikkati çekmişti.

İha

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiDubrovnikHırvatistanKurban BayramıRusya
Görüş Bildir