Hiroşima 67. Yılında Anılıyor

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Hiroşima 67. Yılında Anılıyor

Hiroşima 67. Yılında Anılıyor

II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından Japonya'nın Hiroşima şehrine atılan atom bombası sonucunda hayatını kaybedenler 67. yıldönümünde anılıyor.

Nükleer karşıtı eylemlerin yoğunlaştığı dönemde yapılan törene onbinlerce kişi katıldı.

1945 yılında ABD bombardıman uçağı Enola Gay ile atılan atom bombası sonucunda 140,000 kişi hayatını kaybetmişti.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı’nda yapılan törende konuşan Belediye Başkanı Kazumi Matsui nükleersiz bir dünya çağrısında bulundu.

Matsui, "Japonya hükümetini bir an önce insanların güvenliğini ön plana alan bir enerji politikası oluşturmaya çağırıyorum” dedi.

Matsui, ayrıca, II. Dünya Savaşı sırasında yapılan bombalama ardından radyasyon nedeniyle sağlık sorunları yaşayan kişilere daha fazla destek çağrısında bulundu.

Törende konuşan Başbakan Yoshihiko Noda, insanların kendilerini orta ve uzun vadede güvende hissedeceği ve sadece nükleer enerjiye dayanmayan bir enerji politikası üreteceklerini söyledi.

Haziran ayında iki nükleer reaktörün çalıştırılması direktifini veren nükleer karşıtı eylemcilerin baskısı altındaydı.

Japonya’da bulunan 50 nükleer reaktörün tamamı Fukuşima’da 2011 yılı Mart ayında tsunami ve deprem nedeniyle yaşanan felaketin ardından kapanmıştı.
Bu, 1986 Çernobil felaketinden sonra yaşanan en kötü felaketti.

Törene Hiroşima ve Nagasaki’nin bombalanması emrini veren ABD Başkanı Harry Truman’ın torunu da katıldı.

Clifton Truman Daniel ailenin şimdiye dek yapılan anma törenlerine katılan ilk üyesi.

Truman BBC muhabiri Mariko Oi’ye yaptığı açıklamada ailesinin dedelerinin verdiği kararın sonuçlarını anlamasının önemli olduğunu söyledi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Hiroşima’nın Üstünden 67 Yıl Geçti

Hiroşima’nın Üstünden 67 Yıl Geçti

Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atılmasının 67. yıldönümü nedeniyle kentte anma töreni düzenlendi.

Dünyada ilk atom bombası saldırısının yapıldığı kent olan Hiroşima'da düzenlenen anma töreninde, dünyadaki tüm nükleer bombaların imha edilmesi çağrısında bulunuldu.

Hiroşima kentinin tamamına yakınının yok olmasına, 140 bin kişinin ölmesine neden olan saldırının merkez üssü yakınındaki Barış Parkı'nda biraraya gelen 50 bin kişinin hazır bulunduğu anma törenine, 70 kadar ülkeden gelen temsilciler katıldı.

Kentteki bir tapınaktaki çanın çalınmasının ardından yapılan saygı duruşuyla başlayan anma töreninde, parkın en önemli parçası olan Hiroşima Ebedi Alev anıtına çiçekler bırakıldı.

Anma töreninde yaptığı konuşmada Japonya'nın küresel silahsızlanma girişimlerinde daha aktif yer alması gerektiğini söyleyen Hiroşima Belediye Başkanı Kazumi Matsui, dünya liderlerine, barış üzerinde düşünmek üzere Hiroşima kentine gelmeleri çağrısında bulundu.

Fukuşima nükleer santralinde geçen yıl deprem ve tsunaminin neden olduğu kazaya da değinen Matsui, meydana gelen kazanın barışçı amaçlarla bile olsa nükleer teknolojinin tehlikelerini ortaya koyduğuna işaret etti.

Matsui, ''Nükleer silahlardan kurtulma talebinin yakında Hiroşima'dan yayılacağına, dünyayı saracağına ve bizi gerçek dünya barışına götüreceğine yürekten inanıyorum'' diye konuştu.

Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda da Hiroşima'dan alınan derslerin unutulmaması için Japonya'nın yaşadığı deneyimi gelecek kuşaklara aktarması gerektiğini söyledi.

Anma töreninde Hiroşima'ya atom bombasını atan ABD, Tokyo Büyükelçisi John Roos tarafından temsil edildi.

TurkishNY

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBaşbakanEşcinselJaponyaTsunamideprem
Görüş Bildir