Hindistan Koronaya Yenik Düşüyor: Karton Yataklarda Gelmeyen Doktorları Bekliyorlar

 > 
1PAYLAŞIM

Hindistan'da koronavirüs vakaları hızla artarken, ülkenin sağlık sistemi çökme noktasına geldi. Yataklar, oksijen ve sağlık çalışanları yetersiz. Her gün 350 binden fazla vakanın görüldüğü ülkede dolan yatak kapasitesi için 'karton yataklar' oluşturularak çözüm bulunmaya çalışılıyor.

Her gün 400 bine yakın vakanın görüldüğü Hindistan'da bazı KOVID-19 hastaları, doktor tarafından görülmeden önce bekleme odalarında veya kliniklerin dışında hayatını kaybediyor.

Sadece sınırlı hastalar Hindistan'ın hastanelerine kabul edilebiliyor.

Ancak içeri girdikten sonra, farklı türde bir dehşetle karşı karşıya kalıyorlar. Etraflarında insanlar ölürken tıbbi bakım veya malzeme yokluğu.

Şubat ayında yetkililer, Hindistan'ın virüsü yendiğine inanarak Sardar Patel Covid Merkezi'nin kapatılmasını emretti.

Durumun böyle olmadığı çok netleşince, 500 yataklı tesis 26 Nisan'da kaotik sahnelerle yeniden açıldı.

CNN International'ın özel haberine göre, depo tarzı tesiste, bazı hastalar kartondan yapılmış yataklarda yatıyor. Hastanede bulunan Sadanand Patel, geçen Salı kabul edildiğinden bu yana sadece üç günde bir veya iki kez bir doktorla iletişim kurabildiğini söyledi.

'Yatağında yatarken öleceksin çünkü doktoru arayacak kimse yok'

Yakındaki yataklarda iki adamın ilaç için çığlık attığını, ancak oksijenlerinin bittiği birkaç saat içinde ölmelerini izlediğini de sözlerine ekledi. Patel bir cesedin, kaldırılmadan önce saatlerce yatakta yanında yattığını belirtti.

Patel, "Hükümet bu hastaneyi açtıklarını ve buradaki hastaların tedavi edildiğini düşünüyor olabilir ama aslında, böyle bir şey olmuyor" diyor ve ekliyor: "Yatağında yatarken öleceksin çünkü doktoru arayacak kimse yok."

Tabutlar da kartondan

Ülkede kartonlar yalnızca yatak olarak da kullanılmıyor. Özellikle başkent Yeni Delhi'de insanların yakınlarının cenazelerini götürmek için karton tabutlar kullandığı belirtiliyor.

2020'de görülen bu manzaranın tekrar yaşandığı fark ediliyor.

24 saatte 368 bin 147 yeni vaka

Hindistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 368 bin 147 yeni COVID-19 vakasının saptanmasıyla toplam vaka sayısı 19 milyon 925 bin 604'e yükseldi.

Son 24 saatte 3 bin 417 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 218 bin 959'a yükseldi. Tedavisi süren hasta sayısı ise 3 milyon 413 bin 642'ye çıktı.

Vali Açıkladı: İstanbul'da 3 Milyon 835 Doz Korona Aşısı Yapıldı - onedio.com
Vali Açıkladı: İstanbul'da 3 Milyon 835 Doz Korona Aşısı Yapıldı - onedio.com
Fenomen Olma Uğruna Bakalım Daha Neler Göreceğiz! Huzurlarınızda Fenomen Olmak İçin Hemcinslerini Döven Kızlar - onedio.com
Fenomen Olma Uğruna Bakalım Daha Neler Göreceğiz! Huzurlarınızda Fenomen Olmak İçin Hemcinslerini Döven Kızlar - onedio.com
Valilik 'Sivil İtaatsizlik' Dedi ve Camide Biber Gazı Sıkan Personelin Açığa Alındığını Duyurdu - onedio.com
Valilik 'Sivil İtaatsizlik' Dedi ve Camide Biber Gazı Sıkan Personelin Açığa Alındığını Duyurdu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir