Hindistan'da Kadınlar Ayakta

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bianet :: Hindistan'da Neler Oluyor?

Bianet :: Hindistan'da Neler Oluyor?

Hindistan'da kadınlar haftalardır sokaklarda haklarını arıyor. Ülke genelinde kadınların daha güvenli dolaşabilmesi ve seyahat edebilmesi için önlemlerin artırılmasını talep eden kalabalığa erkekler de destek veriyor.

Ancak büyüyerek devam eden protestolara karşılık polis müdahalesi de şiddetlenerek arttı. Dün, Imphal kentinde gösteriler sırasında çıkan çatışmada 36 yaşındaki bir kameraman öldü.

Peki kadınlar neden sokakta? Ne oldu da olaylar bu raddeye geldi?

16 Aralıkta Delhi'de sevgilisi ile otobüste seyahat eden bir üniversite öğrencisine alkollü altı erkek tecavüz etti. Kadın öğrenciyi daha sonra metal çubukla yaralayan saldırganlar, çifti hareket halindeki otobüsten attı.

Kadınlar, tecavüze uğrayan kadın için adalet ve faillerin cezalandırılması talepleriyle sokaklara dökülürken, polisin şiddetli müdahalesiyle karşılaştı.

Birçok ilde devam eden gösterilerde "Sokakta çıplak bile gezsem bile bana tecavüz etmeye hakkınız yok", "Daha sıkı yasalar değil, etkin yargılama istiyoruz", "Güvenliğimizi sağlamak için daha kaç kadın/kız çocuğunu feda edeceksiniz?", "Bana nasıl giyineceğimi değil, oğluna tecavüz etmemesini öğret", "Delhi'de tecavüz, polisin çalar saati gibi: İlk başta onları derin uykularından uyandırıyor ancak bir süre sonra doz aşımından tekrar uyuya kalıyorlar" gibi pankartlar taşıdı.

Protestolar devam ederken, iki tecavüz haberi daha geldi:

  • Tripura'da 10 erkek, 26 yaşında bir kadını ağaca bağlayarak yaşadığı mahallede herkesin gözü önünde saatlerce tecavüz etti.

  • Bihar'da üç erkek, okuldan eve dönen 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti.

  • Toplu tecavüze uğradığı belirtilen 10 yaşında bir kız çocuğunun cesedi nehirde bulundu.

Başbakan Manmohan Singh , üç kız çocuğu babası olarak tecavüz sorununu ciddiye aldığını, hükümetin mağdur kadın öğrencinin güvenliği ve sağlık durumunu yakından takip edeceğini söyledi.

Hastanede tedavisi devam eden kadını ziyaret eden Sonia Gandhi de polisin cinsel suçlarla ilgili eğitim alması gerektiğini söyledi.

Doktorlar kadının hayati tehlikeyi henüz atlamadığını açıkladı. İndia Times'a konuşan doktor Athani, kadının iç kanama geçirme tehlikesinin olduğunu söylerken, durumunun iyiye değil kötüye gittiğini belirtti.

Solunum cihazına bağlı kadın, ilk defa bugün cihaz desteği olmadan konuştu. Hem kadının hem de ailesinin psikolojik destek aldığı da açıklandı.

Polis binlerce göstericiye gaz, tazyikli su ve copla müdahale ederken, bir sonraki açıklamaya kadar gösteri yapmanın yasak olduğu duyuruldu.

İçişleri bakanı Sushilkumar Shinde , polis şiddetini "holiganların da gösterilere katılarak kamu mallarına zarar vermesiyle" açıkladı.

Göstericileri eleştiren Shinde, sivil toplum temsilcileriyle görüştüğünü söyledi, "Adalet istiyoruz, diyorlar. Daha ne adaleti vereceğiz? Taleplerin de bir sınırı olmalı" diye konuştu.

Pazar günkü eylemlerde toplam 150 kişinin yaralanması ve dün bir kameramanın ölmesi üzerine, bugün iki polis şefinin görevden alındığı açıklandı.

Otobüs şoförü dahil, altı failin tamamının yakalandığı açıklandı. Üçü suçlarını itiraf ederken, teşhis prosedürüne katılmak istemediklerini ve "idam edilmek istediklerini" belirttiler.

Faillerden biri ise 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle dün çocuk hapishanesine yerleştirildi. Ancak polis, mağdur kadın ve görgü tanığı sevgilisinin ifadesine rağmen, altı failden sadece dördünün tecavüze fiilen katıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Shinde, meclise şehirde polisin gece devriyelerini arttırmak için emir verdiğini ve cinsel suçların cezalarının arttırılmasını önerdiğini açıkladı.

Yeni Delhi'deki otobüslerin karartılmış cam ve perde kullanmasının yasaklandığı, şoförün kimliğinin ve telefon numarasının otobüste asılı olması kuralı getirildiği, bunların ihlali durumunda aracın bağlanacağı açıklandı.

Ayrıca Telekom Bakanlığı, protestolar üzerine kadınlar için bir acil yardım hattı (alo 167) oluşturdu.

Resmi verilere göre, Hindistan'da her 18 saatte bir bir kadın tecavüze uğruyor. Çoğu tecavüz vakasında fail veya failler yakalanamıyor.

2011'de Yeni Delhi'de 568, Mumbai'de 218 kadına tecavüz edildi.

2011'de polis kayıtlarına geçen 256,329 suçtan 228,650'sinin kadına yönelik işlenen suçlar olduğu kaydedildi. (ÇT)

Bu haberi samachar.com, oneindia.in, dnaindia.com ve indiatimes.com web sitelerinden derledik.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanHindistanİdamPolisTecavüzkadınlarweb
Görüş Bildir