Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hindistan Çin'i İkili Anlaşmaları İhlal Etmekle Suçladı

0PAYLAŞIM

Hindistan Çin'i İkili Anlaşmaları İhlal Etmekle Suçladı

ANKARA Anadolu Ajansı - Hindistan Korunma Bakanı Rajnath Singh, Çin'in hudut uyuşmalarını ihlal ettiğini belirtti.

Ülke medyasında yer alan habere göre Singh, mecliste yaptığı açıklamada Hindistan'ın Çin'i diplomatik kanallarla bilgilendirdiğini bildirerek Çin'in tek taraflı olarak statükoyu değiştirme teşebbüslerinin ikili uyuşmaların ihlali olduğunu söyledi.

Çin'in Ladakh bölgesine asker konuşlandırdığını belirten Singh, Hint ordusunun da karşılık olarak bölgeye birliklerini yolladığını aktardı.

Hint Silahlı Güçlerinin gidişatı zaferli bir biçimde ele alacağından emin olduklarını söyleyen Singh, "Dominantlığımızı ve toprak tamlığını gözetmek için hazırız." ifadesini kullandı.

Tartışmalı hudutta her iki ülke 2 aydır birlik ve askeri donanım rakamını artırmayı sürdürüyor.

  • Haziran'da 20 Hint askeri can vermişti

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde, 15 Haziran'da 20 Hint askerinin vefatıyla sonuçlanan çatışmaya neden olan ve bölgede tansiyonu yükselten süreç, Çin askerlerinin mayıs başında üç noktadan Ladakh bölgesine girmesi, burada çadır ve askeri karakollar kurmasıyla başlamıştı.

Hindistan Korunma Bakanlığından 31 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Çin ordusunun, 29 Ağustos gecesi "statükoyu değiştirmeye müteveccih provokatif askeri eylemlerde bulunduğu ve bölgedeki açmazın çözümü yolunda daha evvel askeri ve diplomatik angajmanlarda varılan uzlaşıyı ihlal ettiği" belirtilmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Lafçısı Cao Lician, 31 Ağustos'ta Çin ordusunun iki ülke arasındaki Fiili Hakimiyet Hattı'na LAC riayet ettiğini bildirerek, "askerlerin netlikle hududu geçmediğini” ifade etmişti.

Hindistan Korunma Bakanı Rajnath Singh ve Çinli mevkidaşı Vey Fınghı, 4 Eylül’de Moskova'da Şanghay İşbirliği Teşkilatı buluşması çerçevesinde toplanmıştı.

Hindistan Korunma Bakanlığından yapılan açıklamada, buluşmada her iki ülkenin gerilimi daha fazla artıracak veya gidişatı daha da karışıklaştıracak adımlar atmama mevzusunda uyuştuğu kaydolunmuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir