Hindistan Cevizi Aşıklarının Severek Tüketeceği Hindistan Cevizi Çikolatalı Vegan Dondurma Nasıl Yapılır?

0PAYLAŞIM

Çikolata aşığı veganları sevindirecek ev yapımı, çok kolay bir dondurma tarifimiz var. Hindistan cevizi tadı hem çikolatadan hem de sütünden geliyor. Tam da dondurma mevsimi gelmişken buyurun tarife. @altınmarkaofficial

HİNDİSTAN CEVİZİ ÇİKOLATALI VEGAN DONDURMA

500 ml hindistan cevizi sütü

1/2 TK salep

1/2 SB bal

1 SB Altınmarka hindistan cevizi sütlü vegan mini çikolata

6 YK Hindistan cevizi rendesi

4 YK Hindistan cevizi cipsi

Sütü, salebi ve Hindistan cevizi rendesini tencereye alın. Eğer dondurmayı şeker ile yapacaksanız şekeri bu esnada ilave edin. Karıştırarak süt ile salebi 12-13 dakika pişirin. Daha sonra ocaktan alın. Mutfak tezgahında bekletirken Altınmarka hindistan cevizi sütlü vegan mini çikolata döküp çırpın. Çikolatalar eriyince içerisine balı ilave edin ve çırparak ya da havalandırarak oda sıcaklığına gelene kadar dondurma karışımını soğutun. Buzluğa girebilen bir kaba dondurma karışımını ve hindistan cevizi cipsini döküp çırpın ve buzlukta 30 dakika bekletin. Süre sonunda çıkartın ve çırpın. Tekrardan buzlukta 30 dakika bekletin. Bu işlemi 3 kere tekrarlayın ve baton kek kalıbına döküp en az 3 saat tercihen 1 gece buzlukta bekletip servis edin.

Karışımı bu aşamada isterseniz dondurma makinasına dökün ve makinayı çalıştırın. Karışım kıvam alınca buzluğa girebilen bir kaba dökün ve tercihen 1 gece bekletin.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Görüş Bildir