Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hikayesini Bilmeden Dinlediğimiz, Aslında Erdal Eren Anısına Bestelenen 11 Şarkı

26bPAYLAŞIM

Erdal Eren Kimdir ?

Erdal Eren (25 Eylül 1964, Şebinkarahisar, Giresun - 13 Aralık 1980, Ankara), 

12 Eylül Darbesi öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen ve asılarak idam edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Ankara Yapı Meslek Lisesi öğrencisi. Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 tarihinde Milliyetçi Hareket Parti'li Bakan Cengiz Gökçek'in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurularak öldürüldü. Erdal Eren, Suner'in öldürülmesini protesto etmek için 2 Şubat 1980 günü düzenlenen gösteride gözaltına alınan 24 kişinin arasındaydı. Gösteri sırasında çıkan çatışmada er Zekeriya Önge'yi öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Erdal Eren, yargılanarak 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkûm edildi. Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan karar, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi'nde infaz edildi.

Erdal idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteciler Savaş Ay ve Emin Çölaşan'a, "avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18'den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, vurduğu söylenen jandarma erine çok uzaktan ateş açtığını ama otopside yakın atışla öldüğünün kanıtlandığını, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını"söyledi. İdam kararı verilen Erdal Eren'in 17 olan yaşı bir gün içinde 18 olarak büyütüldü ve sonrasında hemen idam edildi.

Ağabeyi Erkan Eren, Erdal'ın Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu kaldığı dönemde gördüğü ağır işkencenin izlerine tanık olduğunu dile getirdi. Erdal'ın idam edildiği tarihte yaşının 18'den küçük olduğunu belirten Erkan Eren, infazı radyodan öğrendiklerini ve Erdal'ın kimsesizler mezarına gömülmek istendiğini söyledi.

1. Sezen Aksu - Son Bakış (1989)

(sözleri Aysel Gürel'e, bestesi Onno Tunç'a ait)

2. Teoman - Mor Ve Ötesi - iki cocuk

Teoman, Erdal Eren'in akrabası olduğunu Cnn Türk'te Ahmet Hakan'a açıklamıştır.

3. Teoman - 17

4. Duman - Kolay Değildir

5. Mor ve ötesi- Darbe

6. Grup Yorum-Büyü

Gülten Akın'ın şiirinden bestelenmiştir.  Selda Bağcan ve Edip Akbayram'da aynı besteyi seslendirmişlerdir.

7. Gına - Kırmızı Halı

8. Saian S.S. Suç

9. ALİ Ekber Eren - Ankara Adı Kara

10. Ali Asker - Şu Metrisin Önü

11. Ümmüşen - Nenni

Film ve diziler

  • Hatırla Sevgili adlı dizide Erdal Eren'in hikâyesi de anlatılmıştır. 6 Haziran 2008 gününde yapılan dizinin finalinde Erdal Eren'in idamı konu edilmiştir.

  • Zincirbozan adlı sinema filminde Erdal Eren'in idam sahnesi canlandırılmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emirhan-akyel

Kolay değildir şarkısıyla ilgili ne güzel sallamışsınız. O şarkı Şehit askerlerimiz için yazılmıştır ve şu dörtlükte sözlerimi doğrular niteliktedir. kahpe fişek nasıl delmiş kaşın arasını birdenbire donup kalmış gözün karası elde vardır bir tek onun kanlı beresi gelir anam gelir desem desem yalandır Erdal Eren dediğinize göre asılarak öldü. Kaşın arasını delen fişek? Ayrıca kanlı beresi derken kastedilen de Asker beresidir ve bu şarkı Dağ 2 filminde de çalmıştır. O yüzden her şarkıyı kendi görüşünüze bağlamaya çalışmayın.

atatc23

17 yaşında çöp kutusuna saklanıp sırtı dönük askeri sırtından bıçaklamak kahpeliktir bunu yapan şerefsiz de 17 yaşında asker öldürebiliyorsa daraağacında da sallanmayı hak etmiştir

harbiyeli09

Listede "kolay değildir" i görünce şaşırdım. Benim bildiğim o şarkı doğu ve güneydoğu şehitlerine ve şehit ailelerine ithafen yazılmıştı. Dumanın resmi facebook hesabıyla iletişime geçtim durumu anlattım ve sordum. Erdal Eren ile bir alakası olmadığını, sözlerden de anlaşılacağı gibi şehit annelerine yazıldığını söylediler. Link attım istersen kaldır o parçayı. Her duyduğunuz şarkıyı bir yerlere bağlamayın.

lebows

Öldürmekle bitmeyiz beden gider fikir kalır kızıl şafak elbet doğar

tuna-akman

Mustafa PEHLİVANOĞLU, Dursun ÖNKUZU gibi milliyetçilerin de haberlerini bekleriz.

emirhan-akyel

Var olun 👏🏻

Görüş Bildir