'Hiçbir Şeyin Tadı Eskisi Gibi Değil' Diyenlerin İçinin Burulmasına Sebep Olacak 11 Mahalle Dizisi

-

Kim ne derse desin eski dizilerin tadı hiçbir şeyde yok. Gerçek hayattan ayırt edemeyeceğiniz mahalleler, komşular mı dersiniz yoksa uzun uzun telefon konuşmalarının olmadığı kaliteli diyaloglar mı... Oyuncular ise bugünün ustaları, en sıcak dizilerimizin kahramanları. Bu liste çok daha uzar, işte çocukluğumuzun gençliğimizin anıları o muhteşem diziler!

1. Ekmek Teknesi (2002)

Her bir üyesini tanıdığımız bir aile, Heredot Cevdet sohbetleri, Ekmek Teknesi fırın, Nusret Baba, Lan Jale, Kirli, kan tutan kasap, Gamsız Cemal... Özledik!

2. Mahallenin Muhtarları (1992)

Mahallenin Muhtarları yeniden çekilmeye hazırlanan dizilerden ama anılarımız olduğu gibi kalsa fena olmaz gibi. Çaycı Temel, muhtar kızı Fadime, Şirin... Peki maymun Çaydanlık'ı hatırladınız mı?

3. Süper Baba (1993)

Kuzguncuk'ta dolaşırken hangi dizinin hatırasına sarılacağımıza şaşırdık. Yeni Türkü'nün hazırladığı o müzikler, sürükleyiciliği hiç bitmeyen o hikayeyle her izlediğimizde sımsıcak olur içimiz.

4. Bizimkiler (1989)

Türk televizyonculuk tarihinin en uzun süren dizisi. Kanal kanal gezdi ama yeri hep baki kaldı. Takıntılı komşularla zaman nasıl geçer, böyle geçer işte.

5. Yedi Numara (2000)

Her şeyin çocukları olmayan Vahit Emmi'yle yufka yürekli Zeliha Yinge evlerini 4 kız 4 erkeğe kiralamasıyla başlayan efsane dizi. Her izlediğinizde Kayseri ağzıyla konuşmaya çalıştığımız doğrudur. Herhalde, galiba, sanırsam.

6. Sıdıka (1997)

Atilla Atalay'ın kitabını okuyanlar dizisine pek sıcak bakamayabilir belki ama ekranın en enteresan işlerinden biriydi. Absürd diyaloglar ve birbirinden orjinal karakterlerle hem güldüğümüz hem çocuk aklımızla zaman zaman anlamadığımız bir diziydi.

7. Bir Demet Tiyatro (1993)

Gerçek bir mahalle yoktu, Kuzguncuk'un güzel sokakları ya da eski güzel bir evin odaları yoktu ama hepimiz yaşadık o mahallede. Yılmaz Erdoğan'ın sanat zekası tartışılmaz; Feriştah, Saldıray Abi, Kudret, Zabıta İrfan, Eyvah Necdet, Mükremin, Tirbüşon'un ne unutulmaz karakterler olduğu da...

8. Yeditepe İstanbul (2001)

TRT ne güzel işler yapmış dediklerimizden. Meral Okay, Emre Kınay, Zuhal Olcay, Uğur Polat, Oktay Kaynarca, Özgü Namal, Itır Esen, Günay Karacaoğlu, Güven Kıraç, İlhan Şeşen, Ruhi Sarı, Yasemin Çonka, Yeşim Ceren Bozoğlu... Böyle bir kadroyu birarada gördüğümüz kaç dizi oldu ki?

9. Şehnaz Tango (1994)

Perran Kutman ve Erdal Özyağcılar'ın başrolünde yer aldığı "Sevgi ve Aşkın dansı" sloganlı dizi. Nejat İşler'i burada hatırlayan var mı?

10. Şaşıfelek Çıkmazı (1996)

Diğerleri gibi Şaşıfelek Çıkmazı da TRT'nin iyi işlerinden biri. Mahinur Ergun'un her dizisi gibi son derece kaliteli ve özenli dizinin oyuncu kadrosu da kıskandıracak gibiydi: Derya Alabora, Zuhal Gencer Erkaya, Fikret Kuşkan, Cem Davran, Füsun Demirel, Selçuk Yöntem.

11. İkinci Bahar (1998)

Bir televizyon efsanesine tanık olduğumuz için çok şanslıyız. Şener Şen ve Türkan Şoray'ı hiçbir zaman bozmamış bir dizide izlediğimiz için beğenmiyoruz herhalde başka işleri. Sezen Aksu'nun konuk oyuncu olarak geldiği bölümü canlı canlı izleyenleri hiç saymıyoruz bile. Ali Haydar'ın Meyhanesi'ne sırf bu yüzden gidip gidip duygulanmak lazım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adarica

Cennet Mahallesi diyenler hangi kafada acaba? Her bölümde karakola düşmeler, paçalarından paçozluk akan dizi karakterleri, konu bulamadıklarından mütevellit olsa gerek her karakterin bazen robot olarak bazen biyolojik olmayan zengin bir ikiz peyda edilerek tek yumurta ikizleri oluşturulması... (istisnasız tüm ana karakterler ) ayrıca birçok bölümü yeşilçam filmlerinin esinlenmesiydi (!) Zihni Göktay gibi bir ustanın orada ne işi vardı hala üzülürüm. Çok yerinde bir liste olmuş :) Yedi Tepe İstanbula yetişemedim yaş itibariyle ama tekrarlarını izlemek bile yetti..

msp-pixi

Cennet mahallesi nerde peki?!!!!!?

zeymey

sultan makamı da

kutudakikeci

Çemberimde gül oyayı da alalım bence. Bi dizi daha gözümün önüne geliyor ama ne acep

adarica

Atmosferi ona benzeyen 'Ihlamurlar Altında' adında bir dizi vardı. İkisi de gözümün önüne sarı bir filtre ile geliyor nedense. Bir de Hatırla Sevgili.

alpkan34

ALIN HADİ ÖZLEMİNİZE HÜZNÜNÜZE HÜZÜN KATSIN....

Başlıklar

İstanbulKayseriMaymunNejat İşlerSezen AksuTRTTiyatroYılmaz Erdoğandizi
Görüş Bildir