Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin İzlemesi Gereken Birbirinden Güzel 10 Madonna Videosu

-

1. Vogue

Yönetmen: David Fincher

Madonna'nın kendisininde oynadığı Dick Tracy filminin I'm Breathless soundtrackinde yer alan ilk single'dır. Şarkı 20 Mart 1990'da Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür. Şarkı daha çok uzatılmış ve remixlenmiş iki versiyonuyla yine 1990 yılının Kasım ayında çıkan en büyük hit parçaların toplama albümü olan The Immaculate Collection albümüyle birlikte akıllara kazınmıştır. Şarkı, ünlü müzik videosunun Mart sonlarında televizyonlarda yayınlanmasıyla birlikte Nisan ayının ilk haftalarında tüm dünya listelerinde yer almaya başladı. 14 Nisan'da Billboard Hot 100 listesine 39 numaradan giriş yapan Vogue, altıncı haftasında 1 numaraya yükseldi ve Sinead O'Connor'un "Nothing Compares 2 U" şarkısının 4 haftalık birinciliğini alarak 3 hafta zirvede kalmayı başardı.

Şarkıda adı geçen ünlüler;

 • Greta Garbo

 • Marilyn Monroe

 • Marlene Dietrich

 • Joe DiMaggio

 • Marlon Brando

 • James (Jimmy) Dean

 • Grace Kelly

 • Jean Harlow

 • Gene Kelly

 • Fred Astaire

 • Ginger Rogers

 • Rita Hayworth

 • Lauren Bacall

 • Katharine Hepburn

 • Lana Turner

 • Bette Davis

2. Express Yourself

Yönetmen:  David Fincher

Madonna'nın dördüncü stüdyo albümü Like a Prayer'dan çıkan ikinci teklidir. Şarkı 9 Mayıs 1989 yılında Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür. Önceki tekli Like a Prayer'dan farklı olarak Stephen Bray tarafından yazılmıştır. Şarkı Avrupa listelerinde ve ABD'de büyük bir etki yarattı. Hala önceki single Like a Prayer'ın etkisinin sürmesi nedeniyle Fransa'da daha sonraki single Cherish ile beraber yayınlanmıştır. Ancak buna rağmen Fransa'daki radyolar, maxi-single'daki versiyondan alıntılar yaparak şarkıyı yayınlamışlardır. Bu nedenle Express Yourself'in süre uzunlukları değişkenlik gösterir. Şarkı 1989 MTV Video-Müzik Ödülleri'nde Madonna tarafından sergilenmiş ve "Yılın Klibi" ödülünü kazanmıştır.

3. Bedtime Story

Yönetmen: Mark Romanek

Madonna'nın 1994 çıkışlı Bedtime Stories albümünden çıkan üçüncü şarkıdır. Şarkı Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkı, ünlü İzlandalı alternatif müzik sanatçısı Björk tarafından yazılmıştır. 

Şarkı, Madonna'nın rüyalarının ele alındığı rüya temalı bir şarkıdır. Klibi de bu formata uygun olarak çekilmiştir. Klip, 5,000,000 $ bütçeyle, tarihin çekilen en pahalı videosu olmuştur. Ancak bu rekor, aynı sene 7,000,000 $ ile Michael Jackson tarafından "Scream" ile kırılmıştır. Şarkı her ne kadar yoğun çabalar ve pahalı videolarla beraber tutulsa da, ABD'de 42 numarayı geçememiş ve 1984'ten beri Madonna'nın ilk 40'a girmeyen ilk şarkısı olmuştur. Şarkı bunun yerine Avrupa ülkelerinde yüksek sıralarda yer almıştır.

4. American Life (Büyük ihtimalle ilk izleyişiniz)

Yönetmen: Jonas Åkerlund

Madonna'nın aynı adlı albümünden çıkan ilk tekli. Parça, Madonna ve albümün büyük kısmının yapımcısı olan Mirwais Ahmadzaï tarafından yazıldı. Şarkı elektro-pop tarzındadır ve ayrıca bir kısmında Madonna'nın rap yaptığı bölüm bulunmaktadır. Şarkıda Madonna, siyasi ve dini görüşlerden bahsetmektedir. Tartışmalı klipte asker temalı bir defilede kadın ve erkek askerlerle birlikte görünüyor. Şarkıcı 2000'li yıllarda Die Another Day ve What It Feels Like for a Girl kliplerinde şiddet içerikli ögelere yer vermeden önce 80'li ve 90'lı yıllarda seks ve din temalı sansasyonel klipler yapmıştı. "American Life" içinse bunu başka bir boyuta taşıdı. Savaş, siyaset ve Irak'ın işgali konularına odaklandı.

Klibe Genel Bakış;

Klip birçok erkek ve kadın mankenin asker kıyafetleri ile bir defilede görünmeleriyle başlıyor, arada Madonna siyah bir arka planın önünde şarkı söylüyor. İkinci kısımda şarkıcı bir tuvalette defileye girmek için hazırlanan dört kadınla görünüyor. İkinci nakaratta podyumda yürüyen Arap çocuklar asker modeller tarafından tartaklanıyor. Daha sonra Madonna ve grubu kızgın bir şekilde bir koridor boyunca yürüyorlar ve güvenlik kameralarının önünde dans ederken görünüyorlar. 

Rap bölümü başladığında Madonna bir Mini Cooper ile defileyi basıyor ve arabanın üstünde dans edip şarkı söylüyor. Daha sonra izleyicilere ve magazincilere tazyikli su sıkıyor. Araya savaş, açlık, ölüm, patlama görüntüleri giriyor. Klibin sonuna doğru Madonna aracı izleyicilerin üzerine sürüyor ve bir el bombası atıyor. Orijinal versiyonda bomba George Bush'un eline düşüyor ve Bush bombayı çakmak gibi kullanarak sigarasını yakıyor.

5. Like a Prayer

Yönetmen: Mary Lambert 

Madonna'nın dördüncü stüdyo albümü Like a Prayer'dan çıkan ilk single'dır. Şarkı 28 Şubat 1989 yılında Sire Records tarafından piyasaya sürülmüştür.  Like a Prayer; Like a Virgin ve Vogue gibi parçalarla birlikte Madonna'nın en iyi şarkılarından biri olarak kabul edilir ve 80'li yılların unutulmaz şarkılarından biri olarak anılmaktadır. 

Videonun genel özeti şöyledir; zenci bir adam, bir suçlu tarafından yaralanan beyaz bir kadına yardım eder. Ancak polisler tarafından kadını yaralayanın zenci adam olduğu sanılır. Bu olayın gerçek şahidi Madonna'dır. Madonna sonra bir kiliseye gider ve bu zenci adama benzeyen İsa'ya adamın serbest bırakılması için dualar eder. 

Video ilk olarak 3 Mart 1989'da MTV'de yayınlandı ve daha sonra 1989 MTV Video Müzik Ödüllerinde, İzleyicinin Seçimi ödülünü kazandı. Videonun yasaklanmasındaki sebepler konuda geçen olayların arasında, Madonna'nın zenci bir İsa'ya aşık olması ve ilişkiye girmesi, Madonna'nın stigmata (çarmıha gerilirken yapılan haç işareti) yapması ve yanan haçların önünde dans etmesi vardır. Klip yayınlanır yayınlanmaz Papa ve kiliseler ayaklandı. Papa, Madonna'ya bir kınama mektubu yazdı ve Madonna aforoz edildi.

6. Nothing Really Matters

Yönetmen: Johan Renck

Şarkı, Ray of Light albümünün 5. ve son teklisi olarak yayınlanmıştır. Şarkı, listeler bakımından en az diğer şarkılar kadar ses getirebilmiştir. Ancak şarkı, ABD listelerinde 93 numarayı geçemeyerek, Madonna tarihinin en düşük başarılı şarkısı olmuştur. Ancak bunun dışında, çoğu dünya ülkesinde yüksek sıralarda yer alan şarkı, dans listelerinde 1 numarayı görmüştür.

7. Ray Of Light

Yönetmen: Jonas Akerlund

Madonna'nın 1998 çıkışlı Ray of Light albümünden çıkan ikinci şarkıdır. Şarkı, Madonna'nın dans ve trance müziği konseptli albümü "Ray of Light"ın, hızlı tempolu birkaç şarkısından biridir. Şarkı uluslararası bir başarı elde ettiği gibi, albümün ikinci ilk 3'e giren şarkısıdır. Şarkı ABD listelerinde 2 numaraya ulaşırken, dünyanın çoğu ülkesinde ilk 20 numaraya girmiştir. Klip Grammy ödülü almıştır.

8. Bad Girl

Yönetmen: David Fincher

Madonna'nın 1992 albümü Erotica'dan çıkan üçüncü şarkıdır. Şarkı Sire Records tarafından yayınlanmıştır. Şarkının yayınlanmasıyla, Madonna, 1984'ten beri ilk kez bir şarkısını ilk 20'ye sokamayarak kendi geleceğini değiştirmiştir. 

Şarkı, ABD listelerinde 36. sırada kaldığı gibi, diğer birçok ülkede de beklenen başarıyı gösterememiştir. Şarkının klibi ise imalı mesajlarla yine önceki Erotica teklileri gibi tartışmalar uyandırdı. Şarkının geçtiği bir konserde, Madonna, ünlü tecavüzcü "Joey Buttafuoco"nun resmini yırtarak, "Fight the real enemy!" şeklinde izleyenlere bağırmaktadır. Aynı parodi, ünlü İrlandalı sanatçı "Sinéad O'Connor" tarafından "Bad Girl"den birkaç ay önce Papa'ya karşı yapılmıştır.

9. Die Anoher Day

Yönetmen: Traktor (Mats Lindberg, Pontus Löwenhielm, Ole Sanders)

Klipte, Madonna'nın beyaz ve siyah kopyaları birbiriyle savaşmaktadır. Şarkı önceki single "What It Feels Like for a Girl"deki gibi şiddet içeriklidir. Klip, içerdiği yoğun efektler yüzünden Madonna'ya 6,000,000 $ gibi yüksek bir paraya mal olmuştur. 

Aynı adlı James Bond filminin tema müziği olarak seslendirilen şarkı 8 numaraya çıkarak Madonna'nın ABD listelerinde ilk 10'a giren şarkılarından biridir.

10. Frozen

Yönetmen: Chris Cunningham

Şüphesiz kraliçenin en sevilen parçalarından olan Frozen, uluslarararası başarısının yanı sıra, Madonna'nın en çok satan single'ları arasında yer almıştır. ABD listelerinde 2 numaraya kadar çıkan şarkı, Avrupa'da ve tüm dünyada büyük ses getirmiştir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriCinsellikFransaIrakJames BondSavaşSinead O'Connormüzik
Görüş Bildir