Herkesin En Az Bir Kere Gördüğü Ama Kökenini Bilmediğiniz Bu Sembollerin Anlamlarını Açıklıyoruz!

6PAYLAŞIM

En basitinden günlük hayatta cep telefonlarımızda ya da elektronik diğer cihazlarımızda kullandığımız sembollerin anlamlarını açıklıyoruz.

Kurdeleler

Bir çok hastalığa dikkat çekmek ve bu hastalıklara farkındalık oluşturmak için kullanılır. Örneğin, ülkemizde en yaygın olarak kullanılan pembe kurdele göğüs kanserini temsil ederken, puzzle desenindeki kurdele ise otizm hastalığına dikkat çekmek için kullanılır.

Asclepius’un Asası

Yüzyıllardır tıpta ve özellikle eczacılıkta kullanılan bir semboldür.Yunan mitolojisinde yılanlar kutsal kabul edildiği gibi şifa getirdiğine inanılır. Bu sembolün anlamı da buradan gelmektedir.

Özgürlük Sembolü

Gerald Holtom, bu sembolü Nükleer Savaşa Doğrudan Eylem Komitesi'nin bir simgesi olarak 1958 yılında tasarladı. Tüm dünyada barışın simgesi olarak kabul edildi.

Sonsuzluk Sembolü

Matematikçi John Wallis tarafından 1655 yılında matematiksel anlamda kullanıldı. Bazı görüşlere göre ise  Roma rakamlarından esinlenildiği düşünülüyor.

Barış İşareti Sembolü

İngiltere ve Fransa arasındaki Yüz Yıl Savaşları sırasında ilk kez  rastlanılan bu işaret, Fransızlar tarafından parmaklarının kesileceğine tepki gösteren İngilizler'in parmaklarının hala yerinde olduğunu belirtmek için "V" işareti yapıyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill'de bu hareketi sıkça kullanmış ve popüler kültürde yerini almıştır.

Ünlem İşareti

Latince’de bulunan "exclamatio" sözcüğünden geldiği düşünülen bu işaret, söz konusu kelimenin sevinç ifade etmek için cümlelerin sonunda kullanılıyordu. Zamanla tıpkı soru işaretinde olduğu gibi “I” ve “O” birbirinin üzerine yazılmaya başlandı ve bugünkü “!” şekline dönüştü.

Dolar İşareti

Orta çağda en popüler para birimi "PS" olarak adlandırılan gerçek İspanyol parası olarak kullanılıyordu. 
Zamanla "S" üzerine yazılan "P"nin şekli değişti ve sembol bugünkü şeklini aldı.

Ok Sembolü

Antik Yunan'dan gelen bir sembolün şekli itibariyle yapımında ayak izinden esinlenildiği düşünülüyor. Bildiğiniz gibi belirli bir yönü belirtmek için kullanılıyor.

Soru İşareti

Latince'de bir soru belirtmek için "questio" kelimesi cümlelerin sonuna eklenirdi. Yazıdaysa alandan tasarruf etmek için kelime “qo” şeklinde kısaltılırdı. Zaman içesinde gittikçe kısalan kullanım önce “q” harfine ve bugün bildiğimiz şekline kavuştu.

Radyasyon Sembolü

İnsanları tehlikeli veya zararlı etkenlere karşı uyarmak için kullanılır. Genellikle hastanelerin MR ya da röntgen bölümlerinde karşılaştığımız işaret yüksek radyasyonu ve sakıncalı olduğunu ifade eder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
natsemender

Ok işaretinin ayak izine benzer bir hali mi var lan? Bildiğin savaş okunu çizmişler işte. Hadi müzede falan ok görmediniz, tarihi dizi/film falan da mı izlemediniz hiç?

natsemender

kanca temren

mehmet-can-atar

özgürlük sembolü dediğin işaret barış sembolüdür. ayrıca barış işareti dediğin parmaklarla yapılan V işareti de zafer işaretidir anlamı da ingilizce zafer anlamına gelen victorydir.

mert-ozucak

internetten sembol yazıp kapak fotosu yaptın heralde. Kan vahşet illüminati şeytan satanizm beklerken, soru işareti nedir ünlem nedir rayasyon bla bla.

bianb

İçerik görseli için gelmiştim ama...

ciko34

Dünyanın belki de en eski sembolü olan svastika unutulmuş. 卐

Görüş Bildir