Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin Aklındaki Soruyu Bilim Cevaplıyor: LSD Etkisi Altındayken Beyin Nasıl Çalışır?

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Konu insan beyni olduğu zaman, akıllara pek çok cevaplanamayan soru geliyor. 

Zihnimizin nasıl işlediği sinirbilimciler tarafından en çok cevap aranan ve bulunamayan şey belki de.

Sinirbilimcilerin üzerine en çok uğraş verdikleri konulardan birisi de LSD'nin beynimizde yarattığı etki.

Bugün de -19 Nisan- İsviçreli kimyager Albert Hofmann'ın, çavdar mahmuzundan ürettiği LSDnin etkilerini ilk kez yaşadığı gün.

Kısacası LSD ile alakalı akıllardaki soruları cevaplamak için belki de en güzel gün!

Kaynak: http://www.sciencealert.com/for-the-firs...

LSD, Beynimize Nasıl Etki Eder?

‘’LSD etkisi altında bir beyin nasıl aktivite gösterir?’’

Bu konuya cevap arayan bilim insanları, vücuduna belki de gelmiş geçmiş en güçlü uyuşturucu olan LSD’yi enjekte etmeyi göze alan 20 denek buldular ve LSD etkisi altında iken beyin taramalarını çektiler.

LSD, deneklerin vücutlarına enjekte edildikten sonra ilk gözlemlenen şey uyuşturucunun, beynin tüm bağlantılarını ve işleyişini değiştiren bir dalga başlattığı oldu. Bu gözlem, LSD kullanan insanların zihinlerinde yarattıkları sanal gerçeklik ve halüsinasyonların açıklanması için de bilimsel bir teori değeri taşıyor aslında.

LSD, Sanal Gerçekliği Nasıl Yaratıyor?

LSD kullandıktan sonra elde edilen beyin taramaları normalde görsel veriyi işleyen, kafatasının arkasında kalan görsel vorteks  bölgesi dışında, beynin birçok farklı işleve sahip bölgesinde de görsel veri işlendiğini ortaya koyuyor. Elde edilen verilere göre beyinde normal şartlar altında birbiriyle bağlı olmayan bölgeler, birbiriyle etkileşime geçiyor. Bununla birlikte normalde bir ağ halinde çalışan ve birbiriyle iletişim halinde olan bölgeler ise daha farklı çalışmaya başlıyor.

Kullanan kişinin bilincini ve benliğini kaybetmesinin, kendi benliği ile evrenin benliğini bir olarak hissetmesinin ve ego patlaması denilen olayın nedeninin de beyinde gerçekleşen bu olayların sonucu olduğu düşünülüyor.

LSD’nin Kısa Tarihi

LSD, lizerjik asit dietilamid, ilk kez 1938'de üretildi fakat sıradışı psikolojik etkileri 1943'e kadar bilinmiyordu. Özellikle 1950'li ve 1960'lı yıllar arasında psikolojik ve psikiyatrik araştırmaların ilerlemesinde büyük rol oynadı fakat 1960'lı yıllarda keyif verici özelliği ile öne çıkması ve gençleri kötü etkilediği gerekçesiyle yasaklandı. LSD'nin yasaklanması, kimyasalın insan beyni ve tedavisel özelliklerinin araştırılmasının önünde büyük engeller oluşturdu.

Deney Neden Bu Kadar Gecikti?

Imperial College London eğitim görevlisi ve nöropsikofarmakolojist David Nutt, bilim insanlarının 50 yıldır bu anı beklediğini ve fizikçiler için Higgs bozonu ne anlam taşıyorsa, sinirbilimciler için de bu keşfin aynı değeri taşıdığını söylüyor. 

Nutt’a göre bu zamana kadar bu deneyin yapılmamış olmasının sebebi ise, LSD’in denekler üzerinde ne gibi bir etki yaratacağından ve ortaya çıkabilecek muhtemel sonuçlardan tam manasıyla emin olamamamız.

Deneyin Aşamaları

Nutt'un liderlik ettiği araştırma The Beckley Foundation isimli, psikoaktif maddeler üzerine çalışan bir vakıf tarafından gerçekleştirildi. Nutt ve ortağı, bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı 20 genci iki gün üst üste kliniklerine çağırdı. Gönüllülere bir gün 75 mg LSD verilirken, ikinci gün plasebo verildi. 

Deneyin aşamaları ise şu şekilde ilerledi. Bir sinirbilim uzmanı taramaları yorumlarken, gönüllülerden gözleri kapalıyken gördüklerini anlatmaları istendi. Gönüllüler bunun üzerinde gördükleri şeylerin gözlerinin önünden değil, kafalarının içinden geldiğini söyledi. 

Sinirbilim uzmanı bu durumu şöyle açıkladı, beyinde normal şartlarda görsel işlemeyen bölgeler de görsel işleme eylemine katkıda bulunuyor, hatta gönüllülerin gözü kapalıyken bile beyin aynı şekilde çalışmaya devam ediyor.

LSD’nin Beyinde Bu Etkileri Bırakmasının Sebebi Ne?

LSD’nin etkisi altındayken beyindeki görsel, dikkat, hareket ve duysal ağları birbirine daha fazla bağlanıyor ve beyin daha kompleks çalışmaya başlıyor. Fakat bir yandan da bunların dışında kalan bölgelerde kopmalar oluyor. Taramalarda özellikle parahipokampal jirüs ve retrosplenal korteksin, beynin geri kalanı ve birbiriyle iletişiminin kesildiği gözlemleniyor. Bu iki bölüm de daha çok insanlarda mekan algısı ve mekansal hafızaya yönelik bölgeler. 

Bu etkiler LSD kullananların bahsettiği başka bir bilinç seviyesi ve kendi benliğini terk edip çevre ve doğayla bir olma hissiyatını destekler nitelikte. Sinirbilim uzmanına göre birçok insanın bu deneyimi ruhani ya da dinsel bir deneyim şeklide yorumlamasının ve uyuşturucunun etkisi geçtikten sonraki düşüş hissiyatının, beyin kimyasındaki bu değişimle ilgili olabilme ihtimali oldukça yüksek.

Peki, Bundan Sonrası İçin Neler Söylenebilir?

Bu araştırmalar gelecekte LSD kullanımının yasal düzenlemesi hakkında bir değişiklik getirir mi şu an için bir şey söylemek oldukça zor. Fakat tüm bu araştırmalar, kimyasalın bazı psikiyatrik vakaları tedavi etmekte kullanılmasının yolunu açıyor. Nutt, LSD'nin beyindeki ağlara etkisi sayesinde, beyni depresyon ve bağımlılık gibi sorunlara neden olan düşünce yapılarından kurtarabileceğini söylüyor.

LSD hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça, kendi bilincimiz hakkında daha derin bilgilere sahip olacağımız da yadsınamaz bir gerçek.

ÖNEMLİ UYARI:

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrsrastafaray

onedio editörlerinin yarısı lsd kullanmış sanırım bu ne sürekli uyuşturucu müptelası gibi içerikler...!

Gizli Kullanıcı

https://youtu.be/rwawuzk62VE?t=76 puhahahaha

ferhat-kozcaz

Salvia bu ACiD farklı bir olay =)

nomedic

yeter boolum lsdyle ilgili beşyüzüncü içerik

cooladam

Bi lsd eksik şu ülkede

Gizli Kullanıcı

Dr. Timothy Leary yıllar önce ufuk açan çalışmalarıyla bir çok yönden LSD araştırmalarında ileriye gitmiş bir bilim insanıydı zaten. Büyük sermayeler tabiki LSD yaşallaşması konusunda takipçi ancak son 50 yıldır sermayelerinin büyümesine engel olacak bir maddenin yasallaşmamsı konusunda hükümetlerle sıcak ilişkiler içinde.

Başlıklar

BilimUyuşturucu
Görüş Bildir