Herkesin Aklına En Az Bir Kere Gelen O Soruyu Yanıtlıyoruz! Aynanın Gerçek Rengi Nedir?

129PAYLAŞIM

Aynanın bir renginin olup olmadığı, varsa bu rengin ne olduğu sorusu herkesin aklına en az bir kere mutlaka gelmiştir. Bugün bu soruyu bilimle açıklığa kavuşturacağız.

Öncelikle kusursuz bir aynanın hiçbir rengi olmayacağını söyleyerek başlayalım.

Devamında da dünyada üretilmiş hiçbir aynanın kusursuz olamadığını belirtelim. Bu nedenle her ayna, gelen ışığın bir miktarını emiyor. Bu miktar oldukça küçük olduğu için görüntünüzde bir değişiklik fark etmiyorsunuz.

Bilim insanları, aynanın hangi rengi daha çok yansıttığını test etmiş.

Bu nedenle aynalara, tüm renklerin birleşimi olan beyaz ışık tutulmuş. Ölçümlere göre aynaların, 510 nanometre dalga boyuna sahip ışığı daha iyi yansıttığı ortaya çıkmış.

Işık spektrumunda 510 nanometre dalga boyuna sahip olan rengi, yeşil olarak görüyoruz.

Dolayısıyla gördüğünüz her normal ayna, yeşil ışığı diğer renk ışıklara göre daha çok yansıtıyor. Ki bu da, tüm bu aynaları teknik olarak küçük bir miktar da olsa yeşil yapıyor.

Üstteki görsellerde de gördüğünüz gibi, bu durumu evde deneyebilirsiniz.

Hatta çoktan denemiş bile olabilirsiniz. Nitekim tek yapmanız gereken, iki tane aynayı birbirine karşı karşıya duracak şekilde tutmak. Bu durum neticesinde "ayna tüneli" denen bir fenomen oluşturacaksınız. Ayna tüneli, aynı görüntünün iki ayna arasında sonsuz bir döngü oluşturmasına verilen ad.

Oluşturduğunuz ayna tüneline baktığınızda, her yansımada renkler biraz daha kaybolur.

Fakat en iyi yansıtılan renk yeşil olduğundan, diğer renkler ayna tarafından yavaş yavaş emilinip yok olurken, yeşil renk görüntüde kalmaya devam eder. Dolayısıyla ayna tünelinin en merkezindeki, yani en derinindeki görüntüler tamamen yeşil renklerden oluşur. Deneyin, kendi gözlerinizle görün!

İşte aynanın renginin bilimsel açıklaması tam olarak böyle...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kako

aydınlandım parlıyorum ışık saçıyorum şu an

tuncay-karadeniz

Bu yazıyı görene kadar hiç düşünmemiştim. :)

Gizli Kullanıcı

Lan hayatımda bir kere gelmedi aklıma iyi mi

uralavci

O yeşil aynanın yeşili değil, önündeki camın yeşili. Camın yeşili daha iyi geçirmesinden dolayı ayna tünelinin sonu yeşil oluyor. Birden çok camı arka arkaya koyduğunuzda da en arkadaki görüntü yeşil olur.

Gizli Kullanıcı

hiç aklıma gelmedi çünkü bana ne

Görüş Bildir