Herhangi Bir Oyunculuk Eğitimi Almadan da Sektörün En İyilerinden Olan Birbirinden Değerli 16 Oyuncu

410PAYLAŞIM

Demek ki, insanın içinde o yeteneğin olması yeterli oluyormuş!

1. Tom Cruise

Tom filmleri severdi ve bir keresinde hayatını tamamen değiştiren bir oyunda rol aldı. New York'a oyuncu olmak için gitti ve 6 ay sonra Taps isimli bir filmle hayatının fırsatını yakaladı. 1990 yılında, dünyanın en çok kazanan oyuncusu oldu ve bu konuda her zaman çok mütevazi davrandı.

2. Jim Carrey

Jim Carrey'nin oldukça ilginç bir hayatı vardı aslında. Gençken ailesiyle bir kamyonette yaşıyordu ve o zamandan beri başarılı bir hayatın hayalini kuruyordu. 16 yaşındayken okulu ailesini desteklemek için bıraktı ve birçok küçük rol için seçmelere katıldı. Sonunda Living Color isimli bir programda rol aldı. Kariyeri de buradan sonra şekillenmeye başladı. O zamandan sonra da oyunculuk kurslarına beş kuruş bile harcamadan bir sürü büyük rolün altından kalktı.

3. Meg Ryan

Meg, New York'ta gazetecilik arayışında iken diziler ve reklamlar için seçmelere katılmaya başladı. Burger King ve AIM diş macunu reklamlarıyla başladı. Oyunculuk kariyerinde ilerledikçe okulu bıraktı. Herhangi bir eğitim almadan oyunculuğun hakkını verenlerden biri daha!

4. Cameron Diaz

Ünlü fotoğrafçı Jeff Dunas, Cameron Diaz'ı gördüğünde hangi ajans ile çalıştığını sordu. Diaz ise herhangi bir ajans ile çalışmadığını söylediğinde Jeff kendisine kartını vererek, bir ajans ile çalışmaya başladığında kendisiyle iletişime geçmesini söyledi. Elite modellik ajansıyla model oldu ve sonrasında küçük roller almaya başladı. 4 yıl sonrasında çıkışını The Mask ile yaptı.

5. Johnny Depp

Depp, müzisyen olmak için Kaliforniya'ya taşındı. İlk olarak kalem satışı yapmaya başladı. Bu işi yaparken arkadaşı Nicholas Cage aracılığıyla bir ajansla tanıştı. Sonrasında A Nightmare on Elm Street'de rol aldı. Hiçbir zaman oyunculuk eğitimi almadı.

6. Joaquin Phoenix

Phoenix oyuncu, yapımcı, müzisyen her şey olabilirdi aslında. O ve kardeşleri eskiden aileyi desteklemek için sokaklarda gösteri yaparlardı. O zamanlarda Iris Burton isimli bir ajans tarafından keşfedildi. Bu vesileyle de reklamlarda ve televizyon programlarında yer almaya başladı. Joaquin, kardeşi River Phoenix vefat ettikten sonra bir ara verdi. Yeniden oyunculuğa başladığında ise birçok ödülü beraberinde getiren kariyerinde önemli adımlar attı.

7. Christian Bale

Bale 16 yaşındayken okulu bıraktı ve oyunculuk kariyerine adım attı. Batman serisindeki performansı ile efsane oldu ama her filmde sergilediği metot oyunculuğu ile ünlü oldu. Oyunculuğunu en iyi şekilde göstermek için keskin geçişler yapabiliyor.

8. Russell Crowe

Crowe, Gladiator filminde canlandırdığı Maximus karakteriyle Oskar'ı kazandı ve ünlü oldu. İlk çıkışını ailesinin bağlantılarıyla yaptı. 16 yaşındayken oyuncu olmak için okulu bıraktı. Bu tutkusu ve kararlılığı sayesinde Gladiator, A Beautiful Mind ve birçok filmde rol aldı.

9. Jennifer Lawrence

Jennifer oyunculuk kariyerine başlama konusunda ailesini bile ikna etmek durumunda kaldı. The Bill Engvall Show ile başladığı kariyerine The Hunger Games, X-Men ve birçok önemli filmle devam etti.

10. Ben Kingsley

Kingsley 23 yaşındayken oyunculuğa başladı. Sonrasında ise 15 yıl boyunca oyunculuğa devam et. Hatta birçok büyük fırsatı da geri çevirdi bu süreçte. İlk filmi Fear is The Key 1972 yılında yayınlandı, sonrasında da 1982 yılında Gandhi filmiyle Academy Ödülü'nü aldı.

11. Channing Tatum

Tatum okulu bıraktığında inşaat işçisi, dansçı ve satış elemanı olarak çalıştı. Miami sokaklarında bir ajans tarafından keşfedildi ve birçok büyük markanın işlerinde çalışmaya başladı. Bugünkü oyunculuk kariyerine ulaşana kadar da birçok filmde ve reklamda rol aldı.

12. Charlize Theron

Theron 16 yaşındayken modellik kariyerine başladı. Sonrasında dansa başladı. Birkaç kez dizinden yaralanınca ise her şeyi bıraktı ve oyunculuk kariyerine başlamak için Los Angeles'a gitti. O sıralarda keşfedildi ve filmlerde rol almaya başladı.

13. Henry Cavill

Cavill okuldayken tiyatroya oldukça düşkündü. Okulunda bir oyun için ekstradan çalışıyordu. The Count of Monte Cristo filmi için bir ajans okuluna geldiğinde ise ilk rolünü aldı. Seçmelere gelenleri o kadar etkiledi ki, bugünlere kadar geldi.

14. Matthew McConaughey

McConaughey Teksas Üniversitesi'nde hukuk okuyordu. O zamanlar Og Mandino'nun The Greatest Salesman in the World isimli kitabıyla karşılaştı. Bu kitap hayatını değiştirdi ve böylece oyunculuk dünyasına adım attı. Reklamlarda ve öğrenci filmlerinde yer alarak oyunculuk kariyerine başladı. Bir gün Richard Linklater ile tanıştı ve sonrasında Dazed and Confused'da rol aldı.

15. Natalie Portman

Portman 11 yaşındayken pizzacıda çalışıyordu. O zamanlar Revlon'un bir temsilcisi kariyerine model olarak devam etmesi için onu ikna etti. Fakat modelliği sıkıcı buldu ve oyunculuğa yöneldi. Sonrasında ise şimdilerde bildiğimiz mükemmel bir oyuncu olma konusunda adımlar attı.

16. Heath Ledger

Ledger 17 yaşındayken kariyerine oyuncu olarak devam etmek için okulu bıraktı. Arkadaşı Trever DiCarlo ile Sydney'ye gittiler. Clowning Around isimli dizide aldığı rolle çıkış yaptı. 10 Things I Hate About You ve The Joker in The Dark Knight sonrasında iyice tanınan bir oyuncu oldu. Ledger da oyuncu olmak için eğitimin şart olmadığını kanıtlayanlar arasında.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmt-ilce

Bakırköy Müzik ve Oyunculuk Enstitüsü'nde başarılı bir eğitim kadrosu var ve MEB onaylı kurs bitirme sertifikası veriyorlar.

viyol10sel

Şifre 16-17 yaşında okulu bırakmakmış biz akıl edemedik

kamil-mingu

Serkan Keskin de okullu değil ancak en iyi karakter oyuncularından, Ben Kinsley de öyle. Ancak ikisi de önemli oyunculuk ve tiyatro eğitimi de veren kişi ve atölyelerden geçtiler. Alaylı yetişmek diye bir kavram var. Ayrıca buna hiç girmeyip yine bir usta ya da yazılmış kaynaklarla kendini geliştirenler var. Jim Carrey hala kendisini sanat alanında geliştiriyor, Kendinizi bu alana "adayıp", okuyup, gözlemleyip, varınızı yoğunuzu koyabilirseniz başarabilme ihtimaliniz sözkonusu.

arife-dervis

Eğitim sadece okulda olmaz.

efe-karakaya2

Saçma sapan bir içerik. Eğitim almadan oyuncu olunmaz. Bu insanlar konservatuvar mezunu değiller ancak hepsi eğitimli.

ali-can-elagoz1

En kötü ihtimalle, çekimlerden önce çevrelerinde dünyanın en ünlü oyuncu koçları oluyor.

kamil-mingu

Oyunculuk Atölyelerine devam etmiş çoğu, lisede, ya da üniversitede. Harrison Ford hele ki Marlon Brando. Şuursuzca ben de aktör olurum, neyim eksik deyip kültürel yatırım yapmadan bunun peşinde koşan çok kişi tanıyorum.

kurtali1983

Evet söylediğin gibi hiç biri inkâr etmez bu durumu zaten. Ama doguştan yetenekliler söylenmek istenen bu. Tek başlarına bir kitleyi eğlendirebilirler veya üzebilirler iş takım olarak çalışmaya kamera karşısında oynamaya gelince elbette bunlar için eğitim almak zorundalar.

Görüş Bildir