Türkiye ve Küba Kanser Araştırmaları İçin Onkoloji Enstitüsü Kuruyor

 > -

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ile Küba Onkoloji Enstitüsü kanser tedavisinde iş birliğine imza attı. Küba'dan gelecek 3 onkolog, mart ayı itibariyle İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi ve üniversitesinde göreve başlayacak. Ayrıca Türkiye'deki tıp öğrencileri ve hekimler Küba'daki kanser çalışmalarını yerinde takip edebilecek. 

Kübalı onkologların ülkelerinde geliştirdikleri kanser tedavileri, kanser aşıları kanserli hastalara umut oluyor. Bu aşılar ve tedaviler için Türkiye'den yılda 2 bin hasta Küba'ya kanser tedavisi için gidiyor.

Küba sadece kanser değil sağlık alanında attığı adımlarla dünya örnek olan bir ülke👇

Küba Anneden Bebeğe AIDS Geçişini Durdurdu - onedio.com
Küba Anneden Bebeğe AIDS Geçişini Durdurdu - onedio.com

Küba Onkoloji Enstitüsü ile yapılan iş birliği sayesinde Türkiye'de merkez açılacak

DHA'nın aktardığı habere göre, Küba Onkoloji Enstitüsü ile yapılan iş birliği kapsamında, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nde Kübalı medikal onkologlar görev alacak. Mart ayı itibariyle İstanbul'a gelecek doktorlar, kanser hastalarının değerlendirildiği onkoloji konseyinde değerlendirme sürecinde yer alacak. Tıp fakültesi öğrencileri ve hekimler, Küba'daki kanser araştırmalarını yerinde görebilecek.

Küba'nın 3 önemli kuruluşuyla anlaşmaya varıldı

Küba ile 2 yıldır görüştüklerini belirten Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan, ülkenin sağlık alanında etkili 3 önemli kuruluşuyla anlaşma yaptıklarını ifade etti ve şöyle devam etti:

"Onkoloji konusunda Küba dünyada bir numara. Küba ile 2 yıldır görüşmeler yapıyoruz. Ocak başında protokoller yaptık. Küba'nın 3 kuruluşuyla anlaştık. Bunlardan ilki Küba Tıp Üniversitesi. Bu üniversiteden hocalar üniversitemize gelecek, bizden de hocalar Küba'ya gidecek. Öğrenciler için de bir değişim programları olacak. İkincisi Küba Onkoloji Enstitüsü ile Okan Üniversitesi Hastanesi'nde 'Türkiye Küba Onkoloji Enstitüsü' kuracağız. Üçüncüsü onların bu işleri yapan uluslararası kurumuyla da doktorların Türkiye'ye geleceği bir anlaşma yaptık."

Tıbbi araştırmalar yapılacak, ilaç üretilecek

Onkoloji enstitüsünün Türkiye'nin sağlık turizmine de katkı sağlayacağının altını çizen Bekir Okan şöyle devam etti:

"Bu Türkiye'de bir ilk olacak. Türkiye'den her yıl 2 bin hasta kanser tedavisi için Küba'ya gidiyor. Bu anlaşma ile birlikte artık gitmeyecekler. Çünkü Kübalı doktorlar mart ayı başında İstanbul'a geliyor. Bizim Onkoloji Enstitümüz içerisinde kanser hastalarının tedavisiyle ilgili çalışmalara başlayacaklar. Bu sadece Türkiye'deki kanser hastalarına yönelik olmayacak. Aynı zamanda Orta Doğu ve Avrupa ülkelerindeki hastalar da artık Türkiye'ye geliyor. Enstitü sonrası hastalar da Küba'ya kadar gitmeyecek, Türkiye'ye gelecek. Bu Türkiye'nin Sağlık Turizmine katkı sağlayacak. Başlangıç çok önemli bunu giderek geliştireceğiz. Küba ile birlikte ilaç da üreteceğiz. Araştırma merkezinde tıbbi araştırmalar yapacağız."

'Küba'nın kanser çalışmalarının içinde yer alacağız'

İş birliği ile 2 bine yakın molekül üzerinde çalışacaklarını kaydeden Dr. Alper Tunga Demirarslan ise işbirliği hakkında şu bilgileri verdi:

"Kanser konusunda Küba şu anki aşılarıyla değil bundan sonra devam eden çalışmalarıyla da dünya tıbbında çok önemli bir noktada. Küba'da 2 bine yakın yeni molekül üzerinde çalışmalar devam ediyor. Biz de bir üniversite hastanesi olarak özellikle bu çalışmaların içinde yer alıp kanser konusunun geliştirilmesi adına adım atmak istiyoruz. Enstitünün amacı 2020 yılında Küba'da dünya onkoloji kongresine de bilimsel çalışmalarla gitmek. Bunun ilk adımı Kübalı hekimlerin burada bizimle birlikte çalışmaya başlaması olacak. Küba sağlık sisteminin onkolojiye yaklaşımının Türk tıbbının onkolojiye yaklaşımıyla sentezleyerek daha net bir tedavi protokolünü uygulamaya başlayacağız. Küba'ya geçişlerin de önüne geçmeyi hedefliyoruz."

'Deri ve akciğer kanseri ilaçları Türkiye'ye gelecek'

Araştırmalara göre deri ve akciğer kanserinde etkili olan ilaçlar olduğunu söyleyen Dr. Demirarslan, "Türkiye'de Eczacılar Birliği tarafından bunların resmi olarak Türkiye'ye getirilmesi ve Türk hastalar da kullanılması mümkün. Biz bütün bu yapıyı tek bir merkezde toplayacağız" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir