Her Yerinden Cahillik Akan İnsanların Düşmanlık Beslediği 13 Şey

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Dünyaya gözünüzü ilk açtığınız günden sonra bugünlere gelirken serüvenlerle dolu yollardan geçtiniz. Bu yollarda karşılaştığınız veya karşılaşmadığınız unsurlar nedeniyle zamanla şimdiki kişiliğiniz yoğruldu ve şu anki siz oluştunuz. İşte şu anki halinizle nelere düşman olup olmadığınızı masaya yatırdığınızda, ortaya çıkan görüntü, sizin cehaletten uzaklık seviyenizi gösteriyor.

Düşman olduklarınız arasında bu unsurlar bulunuyorsa, hayatı daha fazla kaçırmadan silkinmenizin zamanı geldi de geçiyor demektir.

1. Mantık ve felsefe.

Cehalet, bu kişilerin beyinlerini o denli kurutmuştur ki; bilime ilgi duymazlar, araştırmazlar, sorgulamazlar. Okuyup öğrenmek hep arka plandadır onlar için. Bir bataklığın içinde olduklarını fark edemezler; onları oradan çıkaracak olan mantık ve felsefeye taşlarla, sopalarla karşı çıkmaya hazırdırlar. Bu durumun cefasını ise mantıklı düşünenler çeker. Tarih bunu defalarca göstermiştir.

2. İyilik ve güzellik.

Bu iki unsurdan yoksun olduklarını yüzlerinden, hareketlerinden, konuşmalarından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aslında daima iyilik yanlısı olduklarını savunurlar ama totalde insanlığa kötülük yapmaktan başka bir işe yaramazlar. Günden güne battıkları bataklıkta başkalarını da oraya çekme uğraşındadırlar.

3. Kadınlar.

Kadınların giyimine karışılır, toplumda söz sahibi olmaları engellenir, bazı haklar hep erkeklerden sonra verilir(bazen hiç verilmez), aynı işi yapmalarına rağmen erkeklerden düşük maaş alırlar ve çok daha fazlası... "Güzel olana" anlaşılmaz bir düşmanca tavır sergileme eğilimi gösterirler.

4. Sanat.

Bir üstte "güzel olana" öfkelerinden bahsetmiştim. Sanat da bunlardan biri. Genelde anlayamazlar anlatılmak isteneni. Fuzuli bulurlar, bazen de sakıncalı! Sanat bile yumuşatamaz onların kalbini.

5. Kendi türünden olmayan canlılar.

Sokak hayvanları rahat etsin istemezler mesela. Kedi evi yaparsınız, grup halinde üstünüze yürürler, hatta canınıza kıyarlar. Sadece hayvana değil bitkiye bile düşmandırlar. Anlam veremediğiniz ile kalırsınız, sanki evren sadece onlar için vardır.

6. İstedikleri ama ulaşamadıkları her şey.

Zengin olmak isteyip olamadıklarında zenginlik kötüdür, kariyer yapmak isteyip yapamadıklarında kariyer gereksizdir, arkadaş ortamı yapmak isteyip yapamadıklarında sosyal olmak iyi değildir. Kedinin uzanamadığı ciğere mundar demesi gibidir. Sizin seviyenize de ulaşamadıkları için sizi de düşman olarak bellerler.

7. Çağdaş bir değişim.

Çağdaş bir değişimin gerekliliğinden söz ettiğinizde buna çekinceyle yaklaşırlar. Yıkmak istemedikleri bir duvarları vardır, kendilerini o duvarın ardına hapsetmişlerdir. Kendilerine engeller koydukları yetmezmiş gibi başkalarının değişmemesi için de onların etrafına duvarlar örme gayretine girerler.

8. Farklı kültürler.

Sadece kültür de değil, farklı olan her insana çemkirirler. Tek tip olacaksınız onlara göre. Kendileri gibi olmadığında baskı kurmadan edemezler. Üniversite okumaları, zengin olmaları, başkan olmaları onları değiştirmiyor; duvarlarını o kadar kalın örmüşlerdir ki, cahillikerine geçit vermezler.

9. Cinsellik.

Bu insanlar sabaha kadar seks düşünürler ama başkaları seks düşündüğünde karşı çıkarlar. Kadın ve erkek bir araya gelmemelidir, oysa kendilerinin bir araya gelmesini en çok isteyen kişilerdir. Bu yüzden de o korkunç sapıklık haberlerine sebep olanlar hep bu karanlık zihinlerden çıkar.

10. Kavrayamadıkları, anlam veremedikleri her şey.

Anlayamadıklarını, akıl sır erdiremediklerini öcü gibi görme eğilimindedirler. Hasta olan kadınlara cadı muamelesi yapanlar, Ay tutulması olduğunda korkup tencereye vuranlar, Dünya'nın düz olmadığı söylendiğinde "Olur mu canım öyle şey!" deyip, bunu söyleyeni idam etmeye kalkanlar... Günümüzde de farklı hallerde buna benzer korkuları yaşamaya devam ediyorlar, kendilerinin korku saldıklarından habersiz bir şekilde.

11. Irkçı, cinsiyetçi olmayan insanlar.

Irkçı, cinsiyetçi değilseniz sizinle tartışmak için fırsat kollarlar ve onların düşmanlarından biri oluverirsiniz. Bu fotoğraftaki gibi karelere eskisi gibi rastlamıyorsak, bunun nedeni, cahilliğe karşı savaşanlar sayesindedir. Her ne kadar size düşmanlık besleseler de, en azından gelecek nesiller için cehaletin karşısında yenik düşmemek lazım.

12. "Özür dilerim", "kusura bakma", "sen haklıymışsın" gibi cümleler.

Onlarla gerçekleştirdiğiniz bir tartışma esnasında asla bu cümleleri kullanmazlar. Siz sakin bir tonda, kelimeleri özenle seçerek konuşurken; cahil biri, ağza alınmayacak şeyler söyler. Haksız olduklarını anlasalar bile hiç çaktırmazlar ve hâlâ tartışmayı kazanabilmeyi amaçlarlar. Dünyadaki bu kaos ortamı neden çıkıyor sanıyorsunuz?

13. Gerçeğin ta kendisi.

Gerçek, onların olmasını istedikleri gibi değilse onu asla kabullenemezler. Gerçeği kabullenmek yerine, kendi hayal dünyalarında kurdukları sahte gerçeklik ile yaşamayı seçerler. İşte o illüzyonda oldukları için cehaletin erdem olduğu düşünülür. Siz yine de gerçeklikte yaşayın!

Kısa vadede belki kazanırlar ama uzun vadede kaybetmeye mahkumdurlar.

Hayata bir kere geliyorsunuz, herkes değişebilir. Bataklığın farkına varın...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Çağdaşlaşmayı kıyafet üzerinde anlatan bir içerik ne yazık ki "COHOLLOK NO KODOR KOTO" diyor. Yıl olmuş 2017, kafalar hala kılık kıyafette yazık cidden yazık...

goofy

cehalet düzeltilir de ahlaksızlık düzeltilmesi daha zor. çok iyi eğitim almış insanlar da gayet cahil olabiliyorlar

paco-hernandez

bir de bu cahilliğin çok eskiden çok çok uzak bir galakside 15 senedir gücü ele geçirdiğini ve işi evet-hayırlara bırakarak son darbeyi vurup o gücü tamamen, hiçbir istisna olmadan üstlerinde toplayacaklarını düşünün... hafazanallah fantastik film senaryosu gibi (!) Düzenleme (Ekleme): Bunların ölüm yıldızının da tuğralı ve/veya Kayı Boyu simgeli doblo ve bilumum ticari tip araç olduğunu da senaryoya ekleyelim...

corpse-bride

cahillik hapı bulsunlarda kultulak bea bilim adamları ne halt yiyor çözüm üretsinler buna uzayda başka noktalara yerleşmiştik belki şimdiye hep ayak bağı oluyorlar

birinci-tekil-birey

Çok doğru bir içerik. Şu anki Türkiye çok kısıtlı bir yaklaşım, bence şu anki dünya ne yazık ki böyle.... Özellikle 6 numara da içeriğin ana fikri.

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

Cinsellikİdamkadınlar
Görüş Bildir