Her Türk Vatandaşının Bilmesi Gereken 19 Soruyu Cevaplayabilir misin?

9.1bPAYLAŞIM

Siyaseti en iyi sen biliyorsun hiç süphemiz yok. Okulda dersini de aldığımız ''Vatandaşlık Bilgisi''nden ne kadar haberdarsın?  19 soruyu da bilebilecek misin?

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.
Türkiye devleti bir cumhuriyettir.

17

18

19

Gerçek bir vatanseversin!

Gerçek bir vatanseversin! Karmaşık devlet yapısının ve kanunlarının neredeyse tamamına hakimsin. Ülkene ve siyasete derin bir tutkun var ve tüm karmaşıklığına ve sürekli değişen kanunlara rağmen anlamak ve güncel gelişmeleri takip etmek için elinden geleni yapıyorsun. Gerçek bir vatanseverin yapması gerektiği gibi sivil görevlerinin farkındasın.  Peki sence her vatandaşın cevabını bilmesi gerektiği başka hangi sorular var. Yorumlarda bizimle paylaş.

Sen kırmızı ve beyazsın!

Sen kırmızı ve beyazsın! Tebrikler! Ülkenin kanunlarını, siyasal yapısını yalayıp yutmuşsun. Eksiklerin yok mu? Elbette var ama ülkenin yüzde doksanından daha çok bilgiye sahip olduğun kesin. Senin için bu toplumun daha iyiye gitmesi, daha huzurlu olması için öncelikle devlet aygıtının nasıl çalıştığını bilmek önemli. Ülkeni seviyorsun, gereğini yapıyorsun.  Peki sence her vatandaşın cevabını bilmesi gerektiği başka hangi sorular var. Yorumlarda bizimle paylaş.

Ülkeni seviyorsun ama çalışmalısın!

Ülkeni sevdiğinden şüphemiz yok ama biraz ülkenin siyasi yapısını, devletin nasıl çalıştığını bilmen belki ülken için faydalı olabilir. Cevabını doğru bildiğin sorular var elbette ama daha da çok olabilir. Haklısın, belki güncel gelişmeleri takip etmek can sıkıcı olabiliyor ülkemizde ama mutlu yarınlar için belki daha çok öğrenmeli ve eksiklerimizi tamamlamalıyız özellikle senin gibi ülkesini sevenlerle :)  Peki sence her vatandaşın cevabını bilmesi gerektiği başka hangi sorular var. Yorumlarda bizimle paylaş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ebrarkp

Full çektim .Sen kırmısı ve beyazsın!. Ne olucaktım başka

levent-dundar

Sen kırmızı ve beyazsın! Tebrikler! Ülkenin kanunlarını, siyasal yapısını yalayıp yutmuşsun. Eksiklerin yok mu? Elbette var ama ülkenin yüzde doksanından daha çok bilgiye sahip olduğun kesin. Senin için bu toplumun daha iyiye gitmesi, daha huzurlu olması için öncelikle devlet aygıtının nasıl çalıştığını bilmek önemli. Ülkeni seviyorsun, gereğini yapıyorsun. Peki sence her vatandaşın cevabını bilmesi gerektiği başka hangi sorular var. Yorumlarda bizimle paylaş.

zubuk

kpss için iyi bir hazırlık oldu. teşekkürler

zuhal-kilic2

hepsi bir yana da 19. soru efsane. cumhurbaşkanının vatana ihanetini de artık ispatlayacak vatansever de kalmadıgı için çalsa da yasal cırpsa da...

erdem-tiras

Anayasa sorusu hatalı. 1924 Anayasası, 1961 Anayasası, 1982 Anayasası, 12 Eylül 2010'da yapılan referandumla değişen sürekli televizyonlarda tartışmasını duyduğumuz 'Yeni Anayasa'. Yani toplamda 4 tane.

Görüş Bildir