Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Şeyi Doğru Yapmanız İşe Yaramayabilir. Biraz da Tersini Yapmaya Ne Dersiniz?

1.3bPAYLAŞIM

İlk söylendiğinde ters gelecek ama bazen hedefe ulaşmak için gitmek istediğimiz yönün tam tersine hareket etmek gerekir.

Örneğin yaratıcı olmak için geniş düşünmek, kalıpların dışına çıkarak sınırları zorlamak gerekir denilir. Oysa beynimizi geniş düşünmeye alıştırmak için uygulanabilecek en başarılı yöntem onu sınırlamaktan gelir. Bu ve benzer, doğrulanmış çıkarımlara bakalım mı?

İlk başta garip gelse bile, kısıtlı kaynaklar kullanarak çözüm yolu aramaya çalışmak kadar yaratıcılığı geliştiren bir yöntem yok.

Örneğin William Shakespeare kendini kısıtlamak amacı ile yazılarında 14 satırlı soneler kullanmıştır. Buyrun konuya daha detaylı bakalım:

Tarih boyunca, zengin ve güçlü insanlar sanatçıları himayeleri altına alarak onlar için dertlerden uzakta, verimli olacakları bir ortam yaratmaya çalıştı.

Oysa sanatçılar en büyük eserlerinin en tanınmış ve refah içerisinde yaşadıkları dönemlerinde değil; en sıkıntılı, en muhtaç oldukları dönemlerde geliştirmişlerdir.

Halbuki genel anlayışın tam tersi olarak, sıkıntılar yaratıcılığı besler.

Sanatçının başka dertleri unutup sadece sanatına odaklanmasının verimliliği için daha iyi olacağını düşünmek hatadır.

Genel kanıların ya da uygulamaların ters olduğu durumlar ise, sadece yaratıcılık ile kısıtlı değil.

Örneğin pek çok yönetici problem duymaktan hoşlanmaz, alt yöneticiler de sorunları olabildiğince örtbas ederek amirlerinin arzularına uygun hareket ederler.

Oysa problemler altın madeni gibidir.

Pek çok yaratıcı ve yeni ürün problemlerin içinden doğar ve gelişir.

Problemler, düşünülenin tersine, daha ne kadar ileri gitme potansiyeline sahip olduğunuzu gösterir.

İşini bilen bir kişinin / yöneticinin, problemlerden kaçınmak yerine önündeki fırsattan dolayı sevinmesi lazım.

Yöneticilerin problemlerden kaçmasına benzer bir durum da, itirazlar için geçerli.

Hiç kimse çevresinde sürekli kendisine itiraz eden kimseler ile çalışmak istemez. Yöneticilik anlayışının öncü isimlerinden biri olan General Motors'un efsanevi genel müdürü Alfred Sloan'ın en önemli sırrı itirazlara önem vermesiydi. Muhalif sesleri dikkate alır, ne kadar saçma görünürse görünsün düşünceleri dinlemenin hayati önem taşıdığını düşünürdü. 

Çevresini kendisini her zaman onaylayan şak şakçılar değil, olabildiğince çok itiraz eden, ters görüşler getiren kimselerle doldurmuş, şirket içi tartışmaların kişisel olmadığını, ve itiraz etmenin erdemini kurum kültürüne aşılayarak başarılı oldu.

“Tasarruf etmek için para harcamak gerekir” sözü de pek çok kişiye ters gelebilir.

Gerçekten de pek çok kurum maliyetleri kısarak, olabildiğince az harcayarak tasarruf ettiğini düşünür. Oysa maliyetleri kısabilmenin yolu operasyonel verimliği sağlayacak projeler geliştirmek ve bu projelerin hayata geçmesi için gereken yatırımları yapmaktan geçer.

Çoğumuz, başarılı olmanın mutluluk getirdiğini düşünür ve bunun için çabalarız.

Oysa bilimsel araştırmalar hayatımız boyunca ne kadar başarılı olursak olalım mutluluk oranımızın değişmediğini gösteriyor. Gerçek bunun tam tersi; yani mutlu olmak başarı getiriyor.

Asıl terslik ise, bu duruma sevinmemiz gerekirken genellikle hayal kırıklığına uğramamız.

Bunun asıl nedeni ise pek çok kişiye mutlu olmanın başarılı olmaktan daha zor görünmesi...

Pek çok insan yetkinliklerini artırmak için eksik yanlarını geliştirmeye çalışıyor.

Oysa tam tersini yaparak eksik ya da geri kalmış yetkinliklerin gelişmesi için uğraşmak yerine, iyi olan yetkinlikleri çok iyi hale getirmek çok daha faydalıdır. 

Geri kalmış yetkinliklerinizi geliştirerek ortalama hale getirebilirsiniz, ancak emin olun bu ortalama yetkinlik sizi ileri taşımayacaktır. Unutmayın zayıf yönleriniz sizi yolda bırakmasın, yeter.

Görüldüğü gibi, genel kanılar ya da ilk bakışta mantıklı gelenler her zaman doğru olmayabiliyor.

Biz de bu galeride tam tersini yaparak sonuç alabileceğimiz farklı konulardan örnekler sıraladık. Çünkü hiç kimsenin her konuda en doğruyu bilmesi mümkün değildir.

Mark Twain'in çok güzel bir sözü vardır :

Başımızı derde sokan bilmediklerimiz değil, bildiklerimizin doğruluğundan emin olmamızdır.

Dünyadaki hızlı değişim doğruları da değiştiriyor, pek çok konuda dün doğru bildiklerimiz bugün yanlış duruma geldi bile.

Tek yolumuz, açık fikirli ve öğrenmeye açık olmak.

Her kimden nasıl gelirse gelsin, ne kadar ters olursa olsun, her türlü fikre açık olarak, dinleyip anlamaya çalışmanın tek çıkar yol olduğunu unutmayalım.

Hakan Karamanlı

Harvard Business Review Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tandou-dzhem

doğru çünkü dünyada acı ve daha çok acı vardır, kötü olan ve kötü olmayan keza. Hayat acılar üzerine kurulmuştur, parayı bulup mutlu olacağını düşünen zavallılar da hiçbir zaman mutlu olamazlar, herşey bir denge içerisindedir ve bazen acı çekmek sonuca ulaştırır insanı. Kaybolmadan kendini bulamazsın hesabı. Kendini görebilmen için, kendinin dışına çıkmalısın misali, ve sorunlar insanı asıl geliştirenlerdir, olgunlaştırandır.

xari-vi-kashwakamak

hayır derim

napiyim

Halk dilinde buna bi tarafı sıkışınca derler doğru :D

koala-neco

Valla ben zeki olduğum için değil de herkesin yaptığı şey bana antipatik geldiği için tersini yaparım, misal birşey modaysa veya trendse beni sikseler uymam ben o modaya, millet gider mersine ben giderim tersine -.-

cukubik

tamam

toboe_clarieu

sakin..taam :D

Görüş Bildir