Her Duyduğunuza İnanmayın! Suriyeli Mülteciler İçin Söylenenler Ne Kadar Doğru?

20PAYLAŞIM

Suriyeli mülteciler ile ilgili ortada dönüp duran ama aslı olmayan bilgileri daha önce de sizinle paylaşmıştık. Mültecilerle ilgili kafaları karıştıran bir kaç soruya daha açıklık getiriyoruz.

Kaynak: https://multeciler.org.tr/suriyeli-multe...

Daha önce paylaştığımız doğru bilinen yanlış bilgiler için; 👇

Suriyeli Mülteciler İçin Düzenlendiği Söylenen Uygulamalar Gerçekten Var mı? - onedio.com
Suriyeli Mülteciler İçin Düzenlendiği Söylenen Uygulamalar Gerçekten Var mı? - onedio.com

1. Suriyeliler hastanede sıra beklemiyor.

Hastane poliklinik hizmetlerinde muayene öncelik sırası Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile belirlenmiştir. Bu genelgeye göre Suriyelilerin hastanelerde yasal önceliğinin olduğuna dair bir ifade bulunmamaktadır. Yasal öncelik acil vakalar, engelli hastalar, hamileler, hizmetteki askeri personel, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları, 65 yaş üstü hastalar ile yedi yaşından küçük çocuklara verilmektedir. Hastalar Suriyeli oldukları için yasal öncelik kazanmazlar.

Sosyal medyada bazı hesaplar tarafından “Suriyeliler Hastanede Sıra Beklemiyor” açıklaması ile birlikte bir hastanenin Kulak Burun Boğaz polikliniğine ait sıra numarası gösterge ekranının olduğu fotoğraf paylaşılarak ortaya atılan iddia asılsızdır.

Hastane poliklinik hizmetlerinde öncelik sırası Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile belirlenmiştir. Bu genelgeye göre Suriyelilerin hastane sırasında yasal bir önceliği bulunmamaktadır.

2. Suriyeliler su, elektrik ve doğalgaz faturası ödemiyor.

Sosyal medyada sık sık gündeme getirilen iddiada Suriyelilerin elektrik, su ve doğalgaz faturası ödemediği belirtilmektedir. Bu iddiayı desteklemek için de bedelsiz olan bazı faturaların görselleri paylaşılmaktadır. Son olarak Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğünün Suriyeli bir aboneye ait bedelsiz su faturası paylaşılmış ve bu fatura üzerinden Suriyelilerin fatura ödemediği iddia edilmişti. Paylaşılan faturanın alt kısmında yer alan uyarıda “Kullanım miktarı düşük olduğundan dolayı su kullanımının faturalandırılmadığı” yazmakta. Fakat bu kısım bilinçli olarak gizlenmiş ve Suriyelilerin faturalarının hep sıfır lira geldiği iddia edilmişti. KOSKİ’den yapılan açıklamada bu durumun sadece Suriyelilere özel bir durum olmadığı, tüm aboneler için geçerli olduğu, su kullanımı belirli bir sınırın altında olması durumunda fatura sıfır lira olarak geldiği belirtilmiştir.

3. Devlet Suriyeli öğrencilere 1200 lira burs veriyor.

Suriyeli üniversite öğrencilerinin 1200 lira burs aldığı iddiası doğru fakat 1200 liranın tamamının devlet tarafından karşılandığı ve devletin Türk vatandaşı öğrencilerden daha çok bir miktarı Suriyeli öğrencilere verdiği iddiası yanlış. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yapılan açıklamada, Suriyelilere verilen 1200 liralık bursun finansal kaynağının %85’i Avrupa Birliği tarafından, geriye kalan %15’lik kısım ise ulusal kaynaklardan karşılanmakta olduğu belirtilmiştir. Yani 1200 liralık bursun 1.020 lirası AB’den 180 lirası ise devletin kendi kaynaklarından karşılanmaktadır. 2016-2017 yılında bu burslardan 1.425 Suriyeli öğrenci yararlanmıştır. Program kapsamında toplam 5 bin öğrenci burs olanaklarından faydalanmaktadır.

4. Suriyeliler 5 yıl sonra Türk vatandaşı olacak.

5901 nolu Türk Vatandaşlık Kanununda, Türk Vatandaşlığının nasıl kazanıldığı ile ilgili şartlar açıkça belirtilmiştir. Türkiye’de bulunan Suriyeliler “Geçici Koruma” statüsüne sahiptir. Geçici koruma kapsamında olan kişiler ister 5 yıl Türkiye’de kalsınlar ister daha fazla Türkiye’de kalsınlar bu yolla Türk Vatandaşı olamazlar. Geçici koruma altındakilerin evlilik yoluyla da Türk vatandaşı olma hakları yoktur. Geçici koruma altında olan Suriyelilerin Türk Vatandaşı olabilmesi için tek yok İstisnai Vatandaşlıktır. İstisnai vatandaşlık Türkiye’ye sanayi tesisleri getiren veya bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan kişilere verilmektedir. İçişleri Bakanlığı tarafından istisnai olarak vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı 15 Kasım 2018 tarihi itibarıyla 59 bin 747 kişidir. Suriyelilerin 5 yıl sonra vatandaşlık kazanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabia-zuzu

sidikli suriyeliler için duyar kasma keyfi

ahmet-yilan

acildeyiz hastanede. hemşire suriyeli olan var mı diye bağırıyor. acil la bu kimse normal muayene için gelmiyor. sonra da siz sıra beklemiyor mu diyorsunuz

smer_1981

AH BE ONEDİO PAYLAŞIMLARINI DA SÖYLE SURİYELİLER BEĞENSİN VE TAKİP ETSİN NE YAPTIN SEN DEMİ SURİYELİ İŞE ALDIN :)

geleceksizogrenci

Neden buldunuz bu bilgileri ben hastanede calistim ve girisleri ekrana düşünce üste düşüyordu ve içerideki hastadan sonra çağırmak zorundalardı..

Gizli Kullanıcı

Admin galiba suriyeli bir kıza aşık oldu

Görüş Bildir