Her Başarılı Yatırımcının Hisse Senedi Seçiminde Mutlaka Bilmesi Gereken ‘Değer Yatırımını’ Anlattık

13PAYLAŞIM

Doğru strateji doğru yatırım demektir!

Kaynak: https://moneyweek.com/investments/invest...

Değer yatırımı, olduğu değerinin altındaki şirketlerin hisselerini almaya dayalı bir yatırım politikasıdır.

Değer yatırımcısı ise bir malın/ hissenin gerçek değerini anlamaya çalışır ve sonrasında piyasanın dalgalanmalarından yararlanarak bunu avantajlı bir kazanca çevirmek için fırsatını bulduğu anda malı/ hisseyi satın alır ya da satar.

Değer yatırımı iki temel kavramı içerisinde barındırır: içsel değer ve güvenlik marjı.

İçsel değer, sizin bir değer yatırımcısı olarak bir hissenin/malın gerçekten değerli olup olmadığına verdiğiniz karara denir yani piyasa değerinden bağımsız bir malın/ hissenin gerçek, içsel ve temel değeridir. Güvenlik marjı ise içsel değeri ve satın almak için kendinizi rahat hissedeceğiniz fiyat arasındaki boşluktur.

Bundan dolayı da en basit manada bu denklemle açıklanabilir: Mevcut piyasa fiyatı < (iç değer - gerekli güvenlik marjı yüzdesi)

Yani örneğin, bir hisse senedinin gerçek değerinin 1 sterlin olduğunu düşünüyorsanız ve %30 güvenlik marjına ihtiyacınız varsa, o zaman piyasa bunu size 70 sent ya da altında teklif edene kadar satın almamalısınız.

Bu tanımdan hareketle değer yatırımı yapmak isteyenlerin alması gereken önemli tedbirler vardır.

İlk olarak, bu önlemlerin ikisi de oldukça özneldir. İçsel değerin hesaplanması birçok farklı yolla yapılabilir ve gerekli güvenlik marjı durumdan duruma ve kişiden kişiye değişir.

Ayrıca değer hisse senetleri genellikle “indirimli satış temelli” hisse senetleri olarak ele alınırlar.

Ama bu tanım, bir hisse senedinin yapılan rasyo/ oran analizine göre ya da piyasanın kalanına göre 'ucuz' olarak ele alınmasına işaret etmez.

Bir hisse senedinin tahmini içsel değerinin altında işlem gördüğünü varsayarsak birçok etkenden dolayı ederinden daha pahalı görünebilir ama yine de değerlidir.

Aynı şekilde bir hisse senedi, hisse senedi değeri olmadan da ucuz olabilir ya da belirli bir nedenden dolayı da ucuz olabilir ve bu da "değer tuzağı" olarak bilinir.

Peki değer yatırımı nasıl ortaya çıktı?

www.instagram.com

Warren Buffett’in akıl hocası Benjamin Graham genellikle değer yatırımının kurucusu olarak kabul edilir. Graham bu tür fırsatlarının oldukça fazla olduğu büyük buhran döneminde en düşük seviyelerde işlem gören sıkıntılı hisse senetleri satın alarak bu işe başlamıştır.

1932 yılında Forbes Dergisi için üç bölümlük yazı yazmış ve bu yazıda şunlardan bahsetmiştir:

Graham, New York borsasında işlem gören şirketlerin neredeyse üçte birinin bakiyelerindeki nakit (veya kolayca tasfiye edilen varlıkların) değerinden daha düşük bir fiyatla işlem yaptığını açıklamıştır. Graham aynı zamanda satış yapmaya vakti olmayan yatırımcılar için endeks yatırımının öncülerindendir ve bu yazısında yatırımcının deneyim seviyesine uygun başka teknikler de önermiştir.

En bilinen ve önem verilen kavramlarından biri ise 'deep value'dur.

www.instagram.com

"Eğer yeterince düşük bir fiyata hisse satın alabilirseniz işletmenin uzun vadeli performansı kötü olsa da siz iyi kar edersiniz. Ben buna 'bir nefeslik sigara yatırımı '(cigarette butt investing) adını veriyorum. Sokakta içerisinde bir nefeslik duman kalan sigara size her ne kadar bütün bir sigara vaadinde bulmasa da 'düşeş alışveriş' (bargain purchase) sayesinde bu duman size kar sağlamaya başlar."

Tabi Buffett'ın da farkına olduğu şeylerden biri de bunun yatırıma değer katmak için yüksek riskli bir yaklaşım olduğuydu.

www.instagram.com

Kötü işletmeler kötü şansa sahip olma eğilimindelerdir. Bugün ucuz görünseneler de ileride problem çıkarma ihtimalleri oldukça yüksektir. Ayrıca Buffet'a göre kar elde etme fırsatı bulduğunuzda bunu hızlı bir şekilde lehinize çevirmek için uyanık olmalısınız. Aksi takdirde paranız yatırımınızla birlikte batar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomisine Sahip Olan Çin’in Nasıl Adım Adım Geliştiğini Anlatıyoruz - onedio.com
Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ekonomisine Sahip Olan Çin’in Nasıl Adım Adım Geliştiğini Anlatıyoruz - onedio.com
Son Zamanların Yükselişe Geçen Kavramı ‘Solopreneur Nedir ve Başarılı Olmak için Neler Yapılabilir?’ Sorularına Işık Tutuyoruz - onedio.com
Son Zamanların Yükselişe Geçen Kavramı ‘Solopreneur Nedir ve Başarılı Olmak için Neler Yapılabilir?’ Sorularına Işık Tutuyoruz - onedio.com
İş Anlaşmalarında Profesyonel Bir Şekilde Karşı Tarafın Fikrini Nasıl Değiştirebileceğinizi Sizin İçin Araştırdık! - onedio.com
İş Anlaşmalarında Profesyonel Bir Şekilde Karşı Tarafın Fikrini Nasıl Değiştirebileceğinizi Sizin İçin Araştırdık! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alba

Ornek olarak BİMAS : (Matrıks verılerıne gore ) Hıssenı defter degerı 2020-06 bılanco verılerıne gore 8,31 TL. Bugunkı hısse fıyatı 67,70 TL. Yazıda gecen 1 ini sıkka gore pek olası sey degıl . Trend takıp etmek en mantık lı ıs bana gore .

gormedimduymadim

Bence de test kiti muhabbetine gunlerce yuzde 10 verdi bi hisse oturup izledik.

Görüş Bildir