Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepimizin Kafasını Kurcalayan O Soruyu Bilim Cevapladı! Üzerine Sinek Konan Yemek Yenir mi?

4.3bPAYLAŞIM

Bir sinek yemeğinizin üzerine konduğunda neler döndüğünü hiç düşündünüz mü?

Muhtemelen yemeye devam ettiniz. Sonuçta, altı üstü bir sinek... Öyle değil mi?

Gerçekten pek çok insan böyle düşünüyor.

Bir araştırma, katılımcılarına "Bir yerde yemeyi bırakmanız için hangi canlıyla karşılaşmanız yeterli olur?" diye sormuş. Yani sinek mi, karıncalar mı, hamamböcekleri mi? Hangisi anında çatal fırlattırıyor?

Ve katılımcıların %61'i, hamamböceğini seçmiş.

Ama hey, ne diyeceğiz... Sinekler yemeğinize mikrop bulaştırmak konusunda hamamböceklerini solda sıfır bırakıyor.

Bu bir gerçek. Nedeni de çok basit birkaç izahta yatıyor.

Bunlar, yenebilecek en iğrenç şeyleri yiyorlar. Hayvan leşi, çöp, bok...

Ve çiğneme özelliğinden yoksun oldukları için, kondukları yüzeye salyalarını bırakıyorlar. Enzimler gıdayla bütünleştiğinde ise bu tükürüklerini tekrardan hüpürdetiyorlar.

Bu ziyafetten biraz daha bahsedersek öğürmeye başlayacağınız için yarıda kesiyoruz. Ama iş basit bir estetik yoksunluğundan ibaret değil.

Bu arkadaşlar çok sayıda zararlı bakteriyi vücutlarında taşıyorlar ve temas yoluyla diğer canlılara aktarabiliyorlar.

Ve bunun için zemine tükürmeleri, ya da onu tekrar emmelerine filan gerek yok. Yemeğinizin üzerine konduğu an bakterileri bulaştırabiliyorlar.

Sineklerin bulaştırabileceği hastalıkları küçümsemeyin. Sağ baştan saymak gerekirse bunların başlıcaları kolera, dizanteri, tifo...

Sonuç: Sineklerin tepenizde uçuşup yemeklerinize ziyaretler düzenlediği bir sofrada o kadar da rahat olmanın alemi yok.

İki çatal az yiyin, sağlığınızı koruyun.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-ersan1

Sineklerin dişleri yoktur. Fil hortumunu andıran burunlarını yiyeceğin yada sıvının üzerinde kaydırarak besinleri emerler. yemeklerden ziyade ölü hayvanların ve dışkıların üzerine konduklarını düşündüğünüzde korkunç sonucu tahmin etmek zor değil:

esen-miray-yilmaz

Tabağımda sinek gezindiğini gördüğümde yemem asla. Bir de bardak kenarında gezdiğini görürsem ne içiyorsam yeni bardakta yeniden hazırlıyorum. Aklıma hep larvalar falan geliyor ıyy! Geçen gün Tayland'da tabii değişik bir sinek ama sinek belki de sineklerin babasıdır. Hani sperm bankasından hamile kalan bir ünlü vardı, onu ısırmış; kadın çok ağır hastaydı ama bu sinek milleti kesinlikle yaşayan en tehlikeli yaratıklardan biri!

feyk

"Sizden birinizin (yemek) kabına sinek düşecek olursa, onu iyice batırın. Zira onun bir kanadında hastalık, diğerinde şifa vardır. O, içerisinde hastalık olan kanadıyla korunur." (Ebû Dâvud, Et'ime 49; Buhârî, Tıbb 58, Bed'ü'l-Halk 14; İbnu Mâce, Tıb 31; Nesâî, Fera' 11)

feyk

bomb has been planted

murat-ersan1

bu doğru bir hadis değil, “… Bana hiçbir şeyi ortak koşma, tavaf edenler, kıyam edenler, rükua ve sücuda varanlar için Evimi tertemiz tut.” Hac Suresi, 26 “Ey iman edenler size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin…” Bakara Suresi, 172 “Elbiseni temizle. Pislikten kaçınıp-uzaklaş.” Müddessir Suresi, 4-5

murat-ersan1

Hadis doğru değil derken düzelteyim, bu söz peygamberimize atılmış bir iftiradır. Yoksa Peygamberimiz her zaman Kuran ile mutabık ve güzel söz söylemiştir. Kuran ile mutabık olmayan sözler Peygamberimize ait değil, uydurmadır.

feyk

kaynaklar buhari, ebu davud ve nesai. tirmizi ve muslim'ide eklerseniz sahih hadislerin hemen hepsinin kaynaklari bu alimlerin eserleridir. bugun islam dini adina bildiginiz, size ogretilenlerin buyuk cogunlugunun kaynagi bu sahih hadislerdir. keza kuranda nasil namaz kilinacagi gibi dinin pek cok kritik noktasi detayli aciklanmaz. bilgilerinizin cogu bu alimlerin sahih hadislerinden gelmistir. eger bu hadis yalandir, iftiradir diyorsaniz o zaman diger sahih hadislerin dogrulugunu neye dayandirabilirsiniz? bu durumda inandiginiz hemen herseyin temelini bosaltmis, havada birakmis olmuyor musunuz? bir baska noktada o devirde zararli mikro organizmalarin nasil hastalik yaptiklari bilinmiyor. biri iftira atmak istese ancak 20yy da anlasilabilecek bir iftira hazirlayabilir mi?

muartaydin

O parlak olanlar boka konuyor, kendi araştırmalarımla buldum onlar konarsa evi terkedin kesin bilgi

candy111

abi sacmala o resimelri gormedinmi o yazilari okumadinmi .iyrenc .en nefret etdigim hesere o.2 catal yemesen olmezsin.elini bogazindan cek bir azda saglinia koy

Görüş Bildir