Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hemen E-Ticaret Yapmaya Başlayabilirsiniz!

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Hemen E-Ticaret Yapmaya Başlayabilirsiniz!

Hemen E-Ticaret Yapmaya Başlayabilirsiniz!

Yazarımız Figen Onur, e-ticaret üzerine, Dijital Eticaret İşletmeleri San. Tic. Ltd. Şti. Kurucu Ortaklarından Genel Koordinatör Bülent Bayraktar ile bir röportaj yaptı...

Nasıl mı? Eskisi gibi plan proje yapıp, yazılım ve tasarım ekipleriyle aylarca çalışmanıza gerek yok. Birçok firma artık tasarım ve alt yapısını hazır size sunuyor. Ürününüze en uygun olanları seçiyorsunuz. Öyle interneti bilgisayarı çok da iyi bilmenize gerek yok. Müşteri Hizmetleri her türlü kolaylığı sağlıyor. Ama içiniz rahat olsun istiyorsanız, bu işlerden anlayan birinden yardım isteyebilirsiniz. Öncelikle alan adı almanız gerekiyor. “Ay anlamam ben” diyorsanız, çevrenizdeki gençlerden yardım isteyebilirsiniz. Godaddy şu an en ucuzu.

Benim ilgimi en çok sermayesiz ticaret konsepti çekti. “Nasıl yani, cebimde bir kuruş olmadan ticaret yapabilecek miyim?” dedim heyecanla. Tabii ki değil. Mutlaka bir yatırım sermayesi gerekiyor. Buna Dropshipping sistemi diyorlar. Alın size ek gelir. İşsizler ve evde el emeği göz nuru ile bir şeyler üreten hanımlara da fırsat kapısı.

Sermayesiz ticaret konusunu Dijital Eticaret İşletmeleri San. Tic. Ltd. Şti. Kurucu Ortaklarından Genel Koordinatör Bülent Bayraktar ile konuştuk. Aynı zamanda sıkı bir yazılımcı olan Bülent Bayraktar, sistemin alt yapısında ciddi emek harcamış. Buyrun röportajımız:

Sermayesiz ticaret nasıl oluyor?

Sermayesiz Ticaret; tedarik, lojistik, personel, maliye ve teknik problemleri ile uğraşmadan ve maliyete katlanmadan satış yapabileceğiniz bir ticaret platformudur. Herhangi bir ticari işletme sahibi olmadan bile kolayca ve risksiz ticaret yapabileceğiniz bir e-ticaret platformudur.

Hemen bir e-ticaret sitesi açabilir miyim? Yatırım maliyeti?

Sadece 490 lira. Bu da katılım ücreti. Sermayesiz Ticaret size on binlerce stoklu ürünleri, sanal posları, güvenlik alt yapısı, müşteri hizmetleri, muhasebe departmanı, paketleme ve lojistik departmanı gibi her şeyi hazır ve adını sizin koyacağınız sanal mağazayı ücretsiz bir şekilde açmaktadır. Sizin tek göreviniz size ait olan bu sanal mağazayı tanıtmak ve satış yapmasını sağlamaktır. Geriye kalan her şeyi Sermayesiz Ticaret üstlenmektedir ve yerine getirmektedir. Sanal mağazanızda yapılan tüm satışları Sermayesiz Ticaret takip eder, tedarik eder, paketler, faturalar ve müşterilerinize sanal mağazanızın adına teslim eder. Tüm riskler ve sorumluluklar Sermayesiz Ticaret’e aittir. Siz hiçbir harcama yapmadan ve hiçbir maliyete katlanmadan ve hiçbir riske girmeden kazanç elde edersiniz.

Sanal mağazanızdan yapılan her satışın satış kazancının yüzde 80’inini Sermayesiz Ticaret size Brüt Kazanç olarak aktarmaktadır. Bu şekilde sanal mağazanız satış yaptıkça sürekli kazanç elde edersiniz.

Herkes e-ticaret sitesi açabilir mi? Yani bir şirketi olmayan biri bile açabilir mi?

İster ev hanımı olsun, ister öğrenci, ister işsiz veya bir işi olan isterse de iş damı olsun veya tüzel kişilikler olsun, Sermayesiz Ticaret ile herkes bir işletmesi olmasa dahi E-ticaret yapabilir, kendine sanal mağaza açabilir.

Bu işlemin süreci nedir? Örneğin biri geldi ben e-ticaret sitesi açacağım dedi. Nasıl bir sistem uyguluyorsunuz ve ortalama ne kadar sürüyor?

Web sitemiz üzerinden kayıt formunu doldurup katılım ücretini ödedikten sonra alan adı DNS yönlendirmesi yapılmışsa sanal mağazaları aynı gün içerisinde açılır. Alan adı DNS işlemlerinin nasıl yapılacağını bilmeyen kişilere müşteri temsilcilerimiz telefon ile ulaşarak yardımcı oluyor. Her durumda kayıt işlemi 5 dakika sürmektedir ve sanal mağaza açılma süreci maksimum 2 saat.

Size site talebiyle gelenleri nasıl yönlendiriyorsunuz?

Genellikle sitemiz üzerinden direk kayıtlar geliyor. Ancak yine de web sitesi üzerinden kayıt olmadan önce bizimle iletişime geçerek talepte bulunanlar veya fikrimizi almak isteyenler de çıkıyor. Bu gibi başvuran ve yardım talebinde bulunan kişilerin her türlü soruları müşteri temsilcilerimiz tarafından cevaplanır ve web sitesine yönlendirilir.

İlginç olaylar yaşadınız mı?

Sürekli yaşıyoruz. Bir gün bir hanımefendi “Benim mağazamı Nişantaşı’nda olsun” şeklinde bir talepte bulunmuştu. Durumu tamamen yanlış anlamış ve bizim kişilere fiziki bir mağaza açtığımızı zannetmiş. Başka bir ilginç olay ise bir kişinin bize “madem bu sanal mağazalar para kazandırıyor neden bize sanal mağaza açıyorsunuz kendinize binlerce mağaza açın çok kazanın” demesi şirkette herkesi şaşkına uğratmıştı. Arkadaşa bizim para kazandırma gibi bir taahhüdümüz veya iddiamız olmadığını ve bu sanal mağazaların para kazanabilmesi için sanal mağaza açtığımız kişilerin sosyal çevresine, vizyonuna, kısmetine, tanıtım yapabilme becerisine ve çalışma stratejileri gibi birçok aksiyona ihtiyaç olduğunu anlatmamız oldukça güç oldu.

En çok kimlerden talep geliyor?

En çok talep ev hanımlarından talep geliyor. Ancak her türlü sektörden katılım mevcut. Son zamanlarda Kobilerden çok talep almaya başladık.

Peki e-ticarette durum ne? İşler nasıl?

2012 yılını başarılı ve mutlu bir şekilde kapattık. 2013 yılının ilk 50 gününü diğer geçmiş yılların ilk 50 gününe göre yüzde 60 büyüme kaydettik. İlk 50 günde Katılımcı sayımızda yüzde 37 artış yaşarken mevcut sanal mağazalarımızın yaptığı toplam ciroda yüzde 60 büyüme kaydettik. Genel olarak tüm Türkiye’de e-ticaret işlem hacimlerinde büyüme hızlı bir şekilde devam edecek.

Güvenli alışveriş için hem site kurmak isteyenlere hem kullanıcılara önerileriniz?

Güvenli alışveriş yapmak isteyenlerin her ucuz gördükleri fiyatlara aldanmamaları, muhatap bulamadıkları hiçbir e-ticaret sitesinden veya e-ticaret platformundan alışveriş yapmamaları, telefon numarası cevap vermeyen sitelerden kesinlikle uzak durmalarını öneririz. Site kurmak isteyenler ise müşterilerine kusursuz bir müşteri temsilciliği hizmeti vermelerini, satışa sundukları ürünlerin tedarik edilebilir olmasını ve zamanında eksiksiz ve kusursuz teslimat gerçekleştirmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca yerine getiremeyecekleri taahhütlerde bulunmamaları da çok önemlidir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DnsNişantaşıolayweb
Görüş Bildir