Hem Sağlık Hem de Damak Lezzeti İçin Etin, Balığın ve Tavuğun Tazesini Anlamanın En Kolay Yolları

0PAYLAŞIM

Canınız et, balık ya da tavuk mu çekti? Bir oturuşta tabağındaki yemeği mideye indirenlerden misiniz? Ziyafetlerin baş köşesinde her zaman et, tavuk, balık mı bulundurursunuz? Şöyle en lezzetlisinden bir sofra mı kurmak istiyorsunuz? Bunun için ilk olarak hiç şüphesiz etin, balığın veya tavuğun en tazesini, canlısını bulmalısınız.

Et, tavuk, balıkla sofranızda onlarca farklı lezzet yaratabilirsiniz. Tabii bunun için öncelikle yemekleriniz baş aktörü sayılan etin, tavuğun, balığın deyim yerindeyse “en yakışıklısını” tercih etmelisiniz. Sizi üzmeyecek lezzetli bir yemeğin ancak tazelikle masalarınızı süsleyeceğinden emin olabilirsiniz. Yemeklerde kullanacağınız etin tazeliği için titizlenmekte haklısınız. Sağlıklı sofraların ilk kuralı olan taze eti, tavuğu ve balığı nasıl bulacağınız kafanızı karıştırıyorsa gelin dikkat etmeniz tüyolara birlikte göz atalım:

Tavuğun rengini kontrol edin

Hem ucuz hem sağlıklı besinlerden olan tavuğun tazesini derisinden anlayabilirsiniz. Pembe derisiyle size göz kırpan tavuğun taze olduğundan emin olabilirsiniz. Derisi sararmış, hatta pörsümüş bir tavuğun size bir hayrının dokunmayacağını bilmelisiniz. Tavuğu bu durumda kaderiyle baş başa bırakmalısınız.

Son kullanma tarihine bakın

Baget, pirzola, but ve bütün olarak genellikle paket halinde satılan tavukların son kullanım tarihlerine dikkat etmelisiniz.

Etin sertliğine dikkat

Kırmızı etin tazeliğini sertliğinden anlayabilirsiniz. Bunun için alacağınız etin sertliğini elinizle kontrol edebilirsiniz. Kanını salmayan, bembeyaz yağıyla size gülümseyen etin tazeliğinden şüpheniz olmasın.

Yapışkan dokulu etten kaçının

Yüzeyi aşırı kuru veya yapışkan dokuya sahip olan etin taze olmadığını gözden kaçırmamalısınız.

Taze balığı gözünden anlarsınız

Peki “denizden ne çıksa yerim” diyorsanız taze balığı nasıl anlarsınız? Balıkçıda gözleri yerinden fırlayacak gibi size bakan balığın denizden yeni çıktığını bilmelisiniz.

Solungaçları pembe balık tercih edin

"Ben balığın tazesini anlamak için gözlerine bakmakla yetinmem" diyorsanız o zaman başka yöntemleri denemelisiniz. Tazelik için pulları canlı, derisi gergin, kuyruğu dik, solungaçları pembe balıkları seçmelisiniz.

Gözü kanlanmış balıktan uzak durun

Pulları dökülmüş, solungaçları siyahlaşmış gözleri kanlanmış bir balıkla oturacağınız sofradan hüsranla kalkacağınızı bilmelisiniz.

Her balığı mevsiminde tüketin

Her balığı mevsiminde tüketmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Damak zevkinize göre ister palamut ister çupra seçin her balığın tazeliğini kokusundan da anlayabilirsiniz. Taze balığı koklarken deniz kokusunu hissedebilirsiniz.

Sofralarınızı şenlendirmek ve karnınızı doyurmak için et, balık ya da tavuk; hangisini tercih ederseniz edin, tadına doyum olmayan lezzetli yemeklerin en önemli koşulunun tazelik olduğunu unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir