Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hem İnsanın İçini Hem de Muhtaçları Isıtan Proje: Dolabında Durmasın, Sokakları Isıtsın!

 > 
886PAYLAŞIM

Çetin kış şartları kendini göstermeye başladı ve çok zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaya bile tereddüt ediyoruz. Bazı zamanlar geliyor ki kullandığımız ısı kaynaklarıyla bile evlerimizde tam anlamıyla ısınamıyoruz. Peki bu soğukta bu imkanlara sahip olmayıp dışarıda kalan veya mont alacak parası olmayan ihtiyaç sahipleri ne yapsın?

İşte bu konu üzerine başlatılan şahane bir sosyal sorumluluk projesi var:

Benzerini daha önce "Şefkat Duvarları" ismiyle İran'da gördüğümüz proje bir hafta önce anonim olarak Üsküdar Meydanı'nda faaliyete geçti.

"Dolabında Durmasın, Sokakları Isıtsın" sloganıyala başlatılan proje tamamıyla ihtiyaç sahiplerine yönelik bir çalışma.

Dolabınızda bulunan artık giymediğiniz eşyaları bir poşete koyup bu standa astığınızda ihtiyacı olan insanlar gelip alabiliyor.

Böylece ihtiyaç sahipleri aldıkları giysilerle bir parça olsun ısınma fırsatı bulabiliyorlar. Bu projeyle hem ihtiyacı olanlar yardım alabiliyor, hem de bir elin verdiğini diğer el görmemiş oluyor.

Kısa sürede dikkat çeken proje, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Üsküdar Belediyesi'nin de desteğini alarak daha çok kitleye ulaşabildi.

Proje için emek verenler tam istedikleri gibi bir etkileşim almaktan oldukça mutlular.

Üsküdar meydanında kurulan standın Mart ayına kadar kalması planlanıyor ve bu süre boyunca standın başında kimse durmayacak.

Yoğun ilgi gören sosyal sorumluluk projesi diğer il ve ilçelere de yayılmaya başlamış durumda.

Düzce ilinde proje için Ziraat Bankası karşısında aynı stanttan oluşturuldu. Tokat'ta da bu projeden esinlenerek Tokat Belediyesi tarafından başlatılan bir sosyal yardımlaşma projesi mevcut.

Kendi şehir ve ilçenizde bu projeyi gerçekleştirmek adına sokaklariisitin@gmail.com mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca projede olup bitenleri Facebook ve Twitter sayfaları aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Genelde yurt dışında gördüğümüz bu tarz projelere ülkemizde de rastlamak gerçekten mutluluk verici bir durum. Umuyoruz bu güzel proje ülkemizde her şehre yayılır ve her sene kış ayında tekrarlanarak ihtiyaç sahiplerinin yüzlerinin gülmesine vesile olur 😊

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sinem-sadikoglu

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay genelinde ilçelerinde aktif olarak faaliyet gösteren sosyal marketleri var. İhtiyaç sahibi dar gelirli vatandaşlara, kıyafet, ev eşyası, vb. ürünleri karşılıksız sunuluyor belediyenin tahsis ettiği araçlar yardımıyla yaz/kış demeden ücretsiz olarak ulaştırılıyor.Bunu da haber yapmanızı rica ediyorum.

enda

çok harika umarım her iyiliği suistimal ettiğimiz gibi bunu da etmeyiz..

ansaneri

Arkadaşlar bizim Ankarada belediyelerin cam kağıt kutuları gibi kutuları var. giyilebilir lekesiz kıyafetlerinizi bu kutulara bırakıyosunuz belediye gelip topluyo bi tur yıkayıp ütüleyip sevgi mağazalarına koyuyo. oralarda aynı normal mağaza gibi ihtiyaç sahipleri çocuklarına kendine alışveriş yapıyo. iyi düşünülmüş olsadada eksik düşünülmüş bu proje bence. poşeti as içine kirli temiz ne varsa koy olmaz.

fener-bahce3

istanbul kartaldayım . nereye ve nasıl ulaşmam gerekiyor. elimden geleni yapmak istiyorum. yönlendirin lütfen

icimdekiyagmur

Çok güzel bir uygulama. İnşAllah ihtiyaç sahipleri yararlanır (Y)

Görüş Bildir