Hellboy'un Yaratıkları | Öteki Sinema

-

Hellboy'un Yaratıkları | Öteki Sinema

Hellboy'un Yaratıkları | Öteki Sinema

Murat Kızılca geçen gün yazdığı harika Moon yazısında bilgisayar efektlerinin nasıl asla özenle yapılmış maket ve makyaj efektlerinin yerini tutmadığına bir cümleyle değinmiş. Murat’a bu konuda son derece katılıyorum. Ben de buna paralel olarak Hellboy II’nin sanat eseri niteliğindeki harika maket ve makyajlarına dikkat çekmek istedim.

Geçen gün bir arkadaşım Hellboy II’deki makyajlardan bahsediyordu. Anlata anlata bitiremedi. Kesinlikle DVD’sini alıp izlememi, özellikle de ekstralar menüsündeki kamera arkasını izlememi şiddetle tavsiye etti. Ben de sözüne uydum ve DVD’sini aldım.

Yıldız Savaşları: Jedi’ın Dönüşü (1983) filminde Jabba’nın sarayındaki Mos Eisley kantinini hatırlayın. İşte Hellboy II için, Mos Eisley’den beri ortaya koyulmuş en iyi yaratıklar geçidi diyebiliriz. Tıpkı Jedi’ın Dönüşü’ndeki gibi herşey maket, herşey birebir kameranın önünde cereyan ediyor. George Lucas’ın yeni Yıldız Savaşları filminde yapması gereken işte buydu! Tabi Hellboy II ’de tonla CGI da var, yok değil. Hem de CGI’ın babası var (o ufak yaratıklar ve dev ormansı yaratık baştan aşşağı CGI) Ama filmin finali dışında, özellikle ilk yarısında, CGI, çok ustaca ve kararında kullanılmış.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Sinema
Görüş Bildir