Helal Olsun! İmam Osman Gökrem Caminin Abdesthanesini Yıkanabilmeleri İçin Evsizlere Açtı

5.3bPAYLAŞIM

İstanbul Beyoğlu'ndaki Selimi Hatun Camii İmamı Osman Gökrem, yıkanabilmeleri için abdesthaneyi evsizlere açtı. Bunu abdesthanenin duvarına astığı bir notla paylaşan ve sosyal medyada da yoğun ilgi gören Osman Gökrem, "İçinde sevgi yoksa yaptıkların eksik kalır" diyor.

Gümüşsuyu Mahallesine bağlı Selimi Hatun Camii'nde görev yapan İmam Osman Gökrem, yaklaşık iki yıl önce duş almak isteyenler için abdesthane bölümüne şofben bağlattı.

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz'ın aktardığına göre, imam Osman Gökrem sokakta yaşayan insanların temiz olabilmelerine bir katkı sağlamak amacıyla abdesthaneye sıcak su gelişini sağladı.

“7/24 sıcak suyumuz ve yıkanmak için sabunumuz mevcut. İsteyen istediği zaman gelip duşunu alabilir. Bu sokakta yaşayan bir vatandaş da olur, evinde şofbeni bozulmuş biri de fark etmiyor, çünkü imkanı kullanmak isteyen herkese sağladık" diyen İmam Osman Gökrem, en büyük ibadetlerden birinin yardımlaşma olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde görev yaptığı caminin abdesthanesinin duvarına bir yazı asarak evsizlere seslendi ve abdesthanede banyo yapabileceklerini belirtti.

İmam Osman Gökrem, dinin iman ve ibadetten ibaret olmadığının altını çizerek sosyal yaşamın önemine değindi.

“Dinin üç ayağı vardır. İman, itikat ve sosyal yaşam. Bakın Mevlânâ, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Velî bir kere bile namazı ağızlarına almamışlardır. Hepsi sosyal yaşam üzerinden bir şeyler anlatmaya ve aşılamaya çalışmışlardır. Sen gelip buraya 5 vakit namaz kılsan da, içinde sevgi yoksa yaptığın şey eksik kalır. Ve bu sevgiyi de insan ayrımı yapmadan beslemek gerekiyor. Şarapçısı da, tinercisi de, gayrimüslimi de, ateisti de hepsi aynıdır, unutulmamalı."

Allah'ın yardımlaşma ve paylaşmayı istediğini belirterek, yazdığı notta evsizlere dik durmalarını, toparlanmalarını ve kendilerini dışlanmış hissetmemelerini öğütledi.

Osman Gökrem, günde üç dört kişinin banyo yaptığını aktardı ve şöyle devam etti: "Namaz saatleri içinde meşgul edilmesin. Suyu ve sabunu sürekli kontrol ediyoruz. Hatta sabun olmadığı zaman evimin ziline basıp benden istemelerini de söyledim." 

"Geçtiğimiz yaz bir vatandaşımız köpeğini yıkadı. İnanın bu beni çok mutlu etti. Hem bu insanlardaki hayvan sevgisini gördüm hem de banyoyu kullandıktan sonra tertemiz bırakmıştı."

Üç yaşındayken babasını kaybeden ve çevresindekilerin yardımlarıyla eğitim alarak bugüne gelen İmam Osman Gökrem, elinden geldiğince herkese yardım etmek için çalıştığını belirtti.

İmam Osman Gökrem'i bu tavrından ötürü kutluyor, benzer iyiliklerinin önünü açtığı için teşekkür ediyoruz! 👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss-simpson

bu ülkeye böyle imamlar lazım

alpyldz2317

islam güzel din de yanlış gösterilip yanlış öğretiliyor dolayısıyla yanlış anlaşılıyor, bu haber de güzel örneklerinden biri.

lord-grisby

Hele şükür uzuuun bir aradan sonra iyi bir haber.

cookielyon

gerçek islam bu

aykayk

İmla hataları bile yazının güzelliğini bozamamış. Elinize sağlık hocam.

Görüş Bildir