Hedef Aldığı Yeri Onlarca Yıl Yaşanmaz Hale Getiriyor: Rusya'nın Süper Silahı Uydu Görüntüleriyle İfşa Oldu

 > 
25PAYLAŞIM

Uzun yıllardır Rusya’nın Kutup bölgelerinde gizli test merkezleri olduğuna yönelik söylentiler, deşifre olan uydu görüntüleri sayesinde kanıtlanmış oldu. ABD’li uzay teknolojisi şirketi Maxar tarafından ABD basınına servis edilen görüntülerde, Rusya’nın Kuzey Kutbu’nda kurmuş olduğu gizli askeri üsleri ve ileri teknolojilere sahip silahların test edildiği merkezlerin varlığını ifşa etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri teknoloji üssü olarak gündem maddeleri arasında olduğu bilinen Arktik bölgesi, geçtiğimiz mart ayında Rusya'nın gerçekleştirdiği askeri tatbikatlarda öne çıkmıştı.

Mart ayında Rus Donanması'nda nükleer enerjiyle çalışan 3 denizaltı, tarihinde ilk kez buzun altından 300 metre yarıçapında bir alan içinde eş zamanlı olarak su yüzüne çıkmış, ileri teknolojiye sahip denizaltları, Rusya'nın diğer alanlarda da çalışmalar sürdürdüğü söylentilerini beraberinde getirmişti.

Rusların gizli üssü uydulara yakalandı

Bu gelişmelerin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kutbu bölgesinde attığı diğer adımlar, uydulara yakalandı.

ABD'li uzay şirketi ortaya çıkardı

Sabah'ın haberine göre ABD'li uzay teknolojisi şirketi Maxar tarafından CNN'e servis edilen uydu görüntüleri, Rus ordusunun Arktik bölgede bulunan gizli askeri üsleri ve test merkezlerini ortaya çıkardı.

Rusya'nın Arktik bölgedeki askeri varlığını ciddi şekilde artırdığı ifade edildi

CNN'de Nick Paton Walsh imzasıyla yayınlanan haberde, Rusya'nın kritik bir bölge olması nedeniyle varlığının sık sık eleştiriye maruz kaldığı Arktik bölgedeki askeri varlığını, yıllar içinde ciddi biçimde artırdığı belirlendi.

CNN, ileri teknoloji silahlara dikkat çekti

Rusya'nın bölgede bulunan askeri üslere eklemeler yaptığı ortaya çıktı. Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda "benzeri görülmemiş bir askeri güç" topladığını belirten CNN, gizli bir bölgede test edilen ileri teknoloji silahlara da dikkat çekti.

Rusların süper silahı Poseidon 2M39'un testleri burada yapılıyor

Bölgede, silah uzmanları tarafından endişeyle karşılanan Rus 'süper silahı' olan Poseidon 2M39 torpidosunun testlerinin gerçekleştiğini aktaran CNN, nükleer reaktörden güç alan torpidonun ölümcül etkilerini de gündeme taşıdı. Rus uzmanlar tarafından geliştirilen nükleer torpidonun, deniz tabanında tıpkı ABD'ninki gibi gizlice ilerlemek için tasarlandığı belirtildi.

Hedef aldığı kıyı şeridini onlarca yıl yaşanmaz hale getirebilir

Çok gizli "süper-silah"ın, hedef aldığı kıyı şeritlerini onlarca yıl yaşanmaz hale getirecek radyoaktif dalgalara neden olan birkaç megatonluk bir savaş başlığı gönderebileceğini belirten CNN, Rusya'nın faaliyetlerinin endişe verici yanını gözler önüne serdi.

Yeni tür caydırıcı nükleer silah

Uzmanların, bir süredir hakkında söylentiler bulunan "süper-silah"ın gerçekliğini kesin olduğunu belirtirten analizde, Poseidon 2M39'un yeni tür nükleer caydırıcı silahların bir parçası olarak değerlendirildiği bilgisi de yer aldı.

Rusya'nın test merkezlerinin deşifre olmasının ardından açıklamalarda bulunan ABD'li Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Rusya'nın bölgedeki varlığının dünya güçlerine açık bir askeri meydan okuma olduğunu söyledi.

Soğuk Savaş döneminden kalma üslerde hareketlilik

Putin hükümetinin Soğuk Savaş üslerini yeniden yerleştirdiğini ve Kola Yarımadası'nda yeni tesisler inşa ettiklerini belirten yetkili, Rusya'nın bu girişimlerinin ABD ve müttefikleri için ciddi etkileri olduğunu da ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir