HDP: 'Seyit Rıza ve Arkadaşlarının Mezarları Bulunmalıdır'

12PAYLAŞIM

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Seyit Rıza’nın ölümünün 77′nci yıldönümü nedeni yayınladığı mesajda, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerinin belli olmadığını hatırlatarak, “Bu mezarların bir an önce bulunması, o mücadeleyi sahiplenenlerin en doğal hakkıdır” dedi.

“Dersim katliamını gerçekleştirenler, Alevi toplumuna karşı bu insanlık suçunu işleyenler, Kürt halkına asla unutmayacağı bu trajediyi yaşatanlar tarihin lanetli sayfasında yer aldılar. Seyit Rıza ve arkadaşları ise büyük direnişleriyle tarihin onurlu sayfalarında, halkların vicdanında ve zihninde her zaman hatırlanıyor ve hatırlanacak” ifdaleri kullanılan mesaj şöyle:

“Seyit Rıza ve arkadaşlarını, idamlarının 77′nci yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Seyit Rıza ve arkadaşları 15 Kasım 1937′de, tarihin en büyük soykırımlarından biri olan Dersim katliamını yürütenler tarafından idam edildiler. Seyit Rıza ve arkadaşları Dersim halkının, Kürt halkının onurlu direnişine öncülük ettikleri için hedef alındılar. Bu idamla halkın meşru isyanı, büyük direnişi kırılmak istendi. O dönemin yönetimi, 75 yaşındaki Seyit Rıza’yı idam edebilmek için yaşını küçülttü, oğlunu ise yaşını büyüterek idam etti. Son arzusunun aksine, Seyit Rıza’nın gözü önünde oğlunu idam ederek, O’na çok büyük bir acı yaşattı.

Aradan geçen 77 yıla rağmen Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yeri belli değildir. Bu mezarların bir an önce bulunması, o mücadeleyi sahiplenenlerin en doğal hakkıdır. Dersim katliamını gerçekleştirenler, Alevi toplumuna karşı bu insanlık suçunu işleyenler, Kürt halkına asla unutmayacağı bu trajediyi yaşatanlar tarihin lanetli sayfasında yer aldılar. Seyit Rıza ve arkadaşları ise büyük direnişleriyle tarihin onurlu sayfalarında, halkların vicdanında ve zihninde her zaman hatırlanıyor ve hatırlanacak. Türkiye’nin farklı halkları ve inanç grupları, tüm ezilenleri Seyit Rıza ve arkadaşlarının tarihsel direnişine sahip çıktı, onur ve özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesini büyüttü. Bu özgürlük yürüyüşü bugün Rojava ve Kobanê başta olmak üzere, Kürt halkının bulunduğu her yerde eşit ve demokratik bir geleceği, yeni bir yaşamı inşa etme mücadelesinde sürüyor.

Türkiye toplumu, kendi tarihinin karanlık bölümleriyle, katliamlarla, yaşatılan zulümlerle mutlaka yüzleşmeli, bunlarla hesaplaşmayı başarabilmelidir. Hakikatlerin ortaya çıkması, adaletin sağlanması ancak böyle gerçekleşebilir. Seyit Rıza’nın hayali bugün Kobanê direnişinde yaşıyor ve direnenler başarıya adım adım yürüyor. Bir kez daha Dersim katliamını, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamını lanetliyoruz. Onları ve direnişlerini saygıyla anıyoruz.”

  • ZETE
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir