Görüş Bildir

HDP'li Vekiller Cizre İçin Açlık Grevinde

Anasayfa > Gündem

Şırnak’ın Cizre'de 5 gündür bir evde mahsur kalan ve hastaneye kaldırılmadıkları belirtilen yaralılar için İçişleri Bakanlığı’nda girişimlerde bulunan HDP'li vekiller Meral Danış Beştaş, İdris Baluken ve Osman Baydemir sorun çözülene kadar açlık grevine başladıklarını duyurdu. 

Fotoğraf / Twitter: @Hayri_Demir_

Bölgedeki yaralıları almak için yola çıkan ambulansa güvenlik gerekçesiyle izin verilmediği bildirilmişti.

Cizre'nin Cudi Mahallesi'nde bir evin bodrumunda 5 cenaze ile aralarında yaralıların da olduğu 23 kişinin 5 gündür mahsur kaldığı belirtiliyordu.

HDP'li vekiller Meral Danış Beştaş, İdris Baluken ve Osman Baydemir'in açlık grevini Cizre'de mahsur kalan yaralıların güvenli bir şekilde hastaneye ulaştırılıncaya kadar sürdürecekleri kaydedildi.

"Tüm çabamız yeni ölümler yaşanmadan yaralıların hastaneye nakledilmesidir"

"Tüm çabamız yeni ölümler yaşanmadan yaralıların hastaneye nakledilmesidir"

HDP'den de konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle: 

'Cizre'de beş gündür ateş altında tutulan, beşi kan kaybından yaşamını yitirmiş çoğu ağır yaralı sivillerin hastaneye nakli için bugün saat 11:00'den 17:00'ye kadar İçişleri Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz girişimler maalesef henüz bir sonuç vermemiştir.

Bakanlık yetkililerinin verdiği taahhütler ve bilgiler, Cizre yerelinden bize ulaşan bilgiler ile tamamen çelişmektedir. Ambulansların cenazeleri ve yaralıları almak üzere gönderilmesi yerine, yaralıların bulunduğu bina ve civarı zırhlı araçlarla tekrar ateş altına alınmıştır. Tüm çabalarımıza rağmen, görüşmeler esnasında yaralı ve hastaneye götürülemeyen yurttaşlardan Nusret Bayar da yaşamını yitirmiştir. Her an yeni ölümlerin gerçekleşmesi riski ile karşı karşıyayız.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, cenaze ve yaralıların ateş altındaki binadan hastaneye nakilleri sağlanıncaya, sağlık hakkı ve yaşam güvenceleri ile ilgili koşullar yerine getirilinceye kadar bizler heyet olarak İçişleri Bakanlığı'nda açlık grevine girmiş bulunuyoruz.

Tüm çabamız yeni ölümler yaşanmadan yaralı ve cenazelerin hastaneye nakledilmesidir. Bu sağlandığında, bizler de açlık grevine son verip yasama faaliyetimize devam edeceğiz.

Hükümete, AİHM kararları ve uluslararası sözleşmeler ile iç hukuka riayet etmesi, Cizre'de yeni ölümler yaşanmadan gerekli insani girişimleri bir an önce sonuca ulaştırması çağrımızı yineliyoruz.'

Ajanslar

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Devam edin. Birinizin bile kalmayacak şekilde geberin. Başarılarının devamını diliyorum. :P

the_war

O zaman bir zahmet Kandil' e söyleyin de, orada polisle ve askerle çatışan köpeklerinizi geri çeksin de ambulanslar da o bölgeye rahatlıkla girebilsin ve yar... Devamını Gör

dr_bass42

Onlar açlıktan ölünce daha mitlu,huzurlu bi ulke mi olacagiz?