Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

HDP Dokunulmazlık Dilekçelerini Verdi

Anasayfa > Gündem

HDP Grup Başkanvekilleri HDP’nin kapatılmasıyla ilgili yaptıkları açıklamada “Bütün devlet kurumları Saray’a bağlanmıştır. Her şey saraydan planlanmaktadır. Parlamento, yargı, bürokrasi, siyaset kurumu, medya, özgürlükler, insan hakları ve barış Saray devletinin tehdidi altındadır” dedi. Açıklamanın ardından HDP'li 80 milletvekilinin imzasını taşıyan ve bu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebini içeren dilekçe Meclis Başkanlığı'na verildi.

HDP'den Sonra CHP'den de Dokunulmazlık Hamlesi

Dilekçelerin verilmesi öncesinde Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken bir basın toplantısı düzenledi. 

Açıklamada şunlar belirtildi: 

'İçinden geçmekte olduğumuz bu sürecin adı sivil darbedir'

“Siyasal tarihimizin ve toplumsal yaşamımızın en ciddi kırılmalarla karşı karşıya olduğu bir süreci hep birlikte yaşıyoruz.

“Ülkemiz ne yazık ki, 7 Haziran seçim sonuçlarını geçersiz kılarak, kendi diktatörlük rejimini fiili olarak işletmeye çalışan Saray Devleti’nin demokrasiyi ve iç barışı tehdit eden darbe uygulamalarıyla karşı karşıyadır. İçinden geçmekte olduğumuz bu sürecin adı sivil bir darbedir.

“Devletin tüm imkân ve gücü Saray etrafında yasa dışı bir biçimde örgütlendirilmiştir. Bütün devlet kurumları Saray’a bağlanmıştır. Her şey saraydan planlanmaktadır. Parlamento, yargı, bürokrasi, siyaset kurumu, medya, özgürlükler, insan hakları ve barış Saray Devletinin tehdidi altındadır. Bugün hiçbir şekilde anayasal ve yasal yetkisi bulunmayan Saray Devleti ile onun emrindeki taşeron hükümet 77 milyonun yaşamını ve ortak geleceğini tehdit eden kararlar almaktadır.

‘Bölgesel bir savaşa doğru sürüklemekte’

“Korsan Saray Devleti ve yetkisiz geçici hükümet, ülkeyi çatışmalı bir ortama ve bölgesel bir savaşa doğru sürüklemektedir. Hedefleri; diktatörlük sistemlerini hayata geçirmek, hırsızlık ve yolsuzluk düzenlerini devam ettirmek, karıştıkları suçlardan, kirli işlerden dolayı hesap vermekten kurtulmaktır.

“Devreye koydukları bu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalışmaktadırlar. Aslında HDP’yi kapatarak, siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler.

‘Darbeci zihniyetin temsilcileri’

“Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; parti kapatmayı savunanlar demokrasiden nasibini almamış darbeci zihniyetlerdir. Darbeci zihniyetin bugünkü temsilcileri, milliyetçilerdir,  AKP’lilerdir. Milliyetçilerin partisi 1980 darbesinde kapatılmıştır. AKP de 2008’de kapatma davası geçirmiştir. Bugün her ikisi Kenan Evren’in ruhunu siyasi çizgilerinde yaşatmak için yarış halindeler. Siyasi tarihimizin hafızası bu yüz karası zihniyetleri kaydetmektedir.

“AKP’nin yolsuzluklarından hesap soracağını söyleyerek, kendi seçmenini aldatan milliyetçilerin partisi, tüm hırsızlıkları bir kenara bırakmış, HDP’nin kapatılması için AKP’yle suç ortaklığı yapmaktadır.

‘Erdoğan yargıya talimat verdi’

“Parti kapatma koalisyonunun Saray’daki temsilcisi Erdoğan da dün, hukuku ayaklar altına alarak, yargıya, parlamentoya adeta talimat verircesine “Gereğini yapın” demiştir.  Her bir HDP’liyi bedel ödetmekle tehdit etmiştir. Bu beylik tavırlar olsa olsa bir korkunun, suçluluğun ifadesidir.

“Her şeyden önce HDP’ye oy veren milyonların iradesine yapılan bir saygısızlıktır. Hangi mevkide ve konumda olursa olsun HDP’yi ağzına alanlar, önce haddini ve konumunu bilmelidir. Bu halkın iradesi sahipsiz değildir.

“Bize hesap sorma cüretini gösteren ve bedel ödetmekle tehdit edenleri net bir şekilde uyarıyoruz. Dünya alem de biliyor ki, siz hesap sorma konumunda değil, tam tersine hesap verme durumundasınız. Bu gerçeklikten kaçamazsınız.

‘Roboski, Gezi, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç katliamları’

“Yolsuzluklarınızın, hırsızlıklarınızın, evlerde sakladığınız milyar dolarların hesabını daha vermediniz.

“Sorumlusu olduğunuz Roboski, Gezi, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç katliamlarının hesabı daha orta yerde duruyor.

“Türkiye’yi bölgesel çatışmanın içerisine sokan tehlikeli politikalarınızın hesabı daha görülmedi. IŞİD’e TIR’larla gönderdiğiniz silahların hesabı duruyor.

“Hoyratça kullandığınız örtülü ödeneğin, çerez parası diye yağmaladığınız kamu kaynaklarının hesabı dosyanızda bekliyor.

“Devletin tüm imkân ve olanaklarını kullanarak, anayasa ve yasalara aykırı bir biçimde cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığınız seçim çalışmalarının hesabı duruyor.

“Bütün bunların hesabını yargıda vermemiş bir zihniyetin, HDP’den hesap sorma hakkı ve haddi yoktur.

“IŞİD’le ilişkilerinden dolayı asıl yargı konusu yapılması gereken AKP’dir, Erdoğan ve Davutoğlu ikilisidir.

“Asıl bedel ödemesi gerekenler, HDP’nin kapatılmasını savunarak kendi suçlarını örtbas etmeye çalışanlardır.

‘Korkmuyoruz, alnımız açık, başımız dik’

HDP’yi siyasi linç kampanyasının hedefi haline getirenlere çağrı yapıyoruz. Biz korkmuyoruz. Alnımız açık, başımız diktir. Dokunulmazlık zırhının arkasına sığınarak, siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Bedel ödeyen, ama boyun eğmeyen, diz çökmeyen onurlu bir direniş mücadelesinin içerisinden geliyoruz.

“Eş Genel Başkanımızın dün grup toplantısında yaptığı çağrıda olduğu gibi biz sözümüzün arkasındayız. 80 vekilimizin imzasıyla bu açıklamanın hemen ardından dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için Meclis Başkanlığına başvuruyoruz.

‘Parlamentoya çağrı’

“Tüm parlamentoya da çağrı yapıyoruz. Gelin 550 vekilin tüm dokunulmazlıklarını kaldıralım. Herkes yaptığının hesabını versin.

HDP’ye saldırmayı marifet sayan AKP ve MHP’ye çağrı yapıyoruz. Buyurun cesaretiniz, yüreğiniz, samimiyetiniz varsa tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Yolsuzluk, hırsızlık dosyaları dâhil herkesin dosyası açılsın.

“Cumhurbaşkanına da çağrı yapıyoruz: Verilemeyecek bir hesabınızın olmadığını düşünüyorsanız buyurun siz de parlamentoya başvurun ve dokunulmazlığınızın kaldırılmasını isteyin. Cesaretiniz var mı yok mu? Herkes, bütün dünya görsün.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
nebusimdi

Hepimiz biliyoruz ki, dokunulmazlıklarınız kaldırılmayacak, paşalar gibi maaşlarınızı, diğer ödemelerinizi almaya devam edecek, 2 yıl sonra meclisten emekli ... Devamını Gör

Don Vito Corleone

Ben bir olay anlatayım.Anlayan anlar ne demek istediğimi. Orta Asya'da aşiret savaşları olmaktadır.İki çocuk,konuşmaktadır,Onon Irmağının kenarında. İkisi de... Devamını Gör

Bordo BERE

Bak bunların dar olan kelime haznelerinden; sivil, barış, demokrasi, çözüm, süreç, pekeke, gerilla, halk, kobane, özgürlükçü, faşist, cesaret, ezilen, hukuk,... Devamını Gör